ČR - USA 3:2, MS Mexiko (9-16), JKY ´90/91 2009

Ve skupině o 9. - 16. místo naše juniorky porazily USA

Česká republika - USA 3:2 (-20,16,13,-21,10)

Česká republika chybovala méně než Američanky

ČR porazila USA v zápase skupiny H naplněném chybami obou soupeřů. Utkání trvalo 1:53 hod.
Tereza Vanžurová nesla na svých bedrech tíhu českého útoku se získem 21 bodů, zatímco Alexis Olgard jich pro USA zaznamenala pouze 19. Američanky „zahodily“ 51 bod vlastními chybami, Češky udělaly pouze 32 chyb.

USA vedly 8:5 a 16:10 spolehlivým útokem Hayley Spelmanové a Kandall Batemanové. Potom přišel na řadu tandem Alexandra Hunt a Alexis Olgard, který zvýšil vedení USA na 23:14. Češky se vrátily do hry úspěšnými zásahy Vincourové a Svobodníkové, spolu s americkými chybami, ale nakonec stejně Američanky dotáhly set do vítězného konce 25:20.

Ve druhém setu dominovaly Češky když vedly 8:3 a 16:9 v TT. Byly to Tereza Važurová a Michala Kvapilová, které tvrdě útočily na naší straně, čemuž nestačila bránit útokem Olgaard. Američanky ještě silně dotahovaly, ale to už nestačilo zabránit Češkám ve vítězství v setu 25:16.

Díky trvalé úspěšnosti Vanžurové na útoku vedly Češky 8:7 a 16:10 v obou TT třetího setu. Naše děvčata zvýšila náskok na 20:10 díky bloku Kvapilové a 21. bod získala „bombou“ Vanžurová zezadu. Set zakončilo vítězné eso Pavly Vincourové na 25:13.

Na začátku čtvrtého setu se obě družstva střídala ve vedení, USA vedly při prvním TT 8:7 díky bloku Olgaardové a útoku Spielmanové. Američanky pak zvýšily náskok na 14:12 díky opakovanému útoku Lilly Frederickové, avšak hned následovaly jejich dvě chyby v řadě. Za stavu 14:14 získaly pro Američanky vedení 16:14 Kendal Batemanová a Olgaardová. Set zakončila útokem „na zem“ Amanda Dowdy a získala pro USA set výsledkem 25:21.

Američanky zahájily tie-break vedením 2:0, ale následně okamžitě dvakrát chybovaly a „srovnaly“ tak skóre na 2:2. Po smečích Vincourové a Kvapilové se Češky ujaly vedení. Huntová a Melichárková se prostřídaly v úspěšných smečích a Vanžurová umístila „hromový“ úder, což v kombinaci s americkými chybami vedlo ke stavu 8:4 pro Češky. Blok Svobodníkové a úspěšný útok Melichárkové navýšily rozdíl na 10:4. Honková a Vanžurová pak zakončily set a zápas na skóre 15:10 a 3:2.

Tisková konference

Kendall Bateman, kapitánka USA:
"Začaly jsme dobře jako obvykle, ale Češky nás ve druhém a třetím setu přehrály. Ve čtvrtém setu jsme se vrátily do hry, ale v tie-breaku nám soupeřky rychle odskočily a bylo pro nás těžké stav zvrátit."

Ivona Svobodníková, kapitánka České republiky:
„Obě družstva jsou na stejné úrovni a obě „vyrobila“ množství chyb. Mohly jsme vyhrát i první a čtvrtý set, ale udělaly jsme hodně chyb. V tie-breaku jsme zahrály trochu lépe než soupeř.“

Paula Weishoff, hlavní trenér USA:
„Máme postavený plán hry, ale nepodařilo se nám ho plnit. Ve druhém a třetím setu soupeř dával krátká umístěná podání a dostal se do vedení. Začali jsme hrát lépe a budeme ještě bojovat o umístění.“

Stanislav Mitáč, hlavní trenér České republiky:
„Jsem velmi šťastný za naše první vítězství na tomto mistrovství. Oba týmy jsou na stejné herní úrovni a my jsme se vzpamatovali dříve z mnoha chyb. To probíhalo během celého utkání. Obě družstva produkovala mnoho nevynucených chyb.“