17.7.2009

MS JKY 1, Čína - ČR 3:2, ´90/91 2009

Česká republika - Čína 2:3 (21,-22,-14,22,-12)

Tijuana, Mexico, 16. července 2009
Čína v pěti setech porazila Českou republiku ve druhém utkání skupiny B na FIVB Mistrovství světa juniorek 2009.
Zhan Yichan vede čtveřici Číňanek ve statistice se 16 body a Yuan Caixia přidala 14 bodů, Liu Xiaotong zaznamenala 13 a Sun Mingjian přispěla 12 body.
Češka Tereza Vanžurová získala v utkání nejvíce bodů - 29 a Michala Svobodníková přidala 15 bodů v tomto prohraném utkání.

Česká republika získala první set výsledkem 25:21 závěrečnou útočnou činností vedenou Terezou Vanžurovou, která zaznamenala 6 bodů smečí. Češky vedly při prvním technickém tajmu 8:7, před druhým obrátila Čína stav na 16:15. Češky přehráli Číňanky 4:1 v esech a 4:2 na bloku.

Čína zlepšila přihrávku ve druhém setu a vedla 8:7 a 16:14 při druhém technickém tajmu zásluhou útočné činnosti Liu Xiaotong. Číňanky zvýšily stav na 20:17 díky smečařkám Yuan Caixia a Liu, ale ztratily koncentraci, udělaly dvě chyby za sebou a stav byl 20:19. Liu se znovu nadechla a společně s dvěma ulívkami Sun Mingjian získala Číně vítězství 25:22.

Třetí set byl v režii Číňanek. Vedly 8:6 a 16:8 při technických tajmech. Češky ztratily mnoho bodů chybami v obraně způsobené zejména Zhang Yichan, její ruka byla „red-hot“ v útoku. Set skončil vítězstvím Číny 25:14.

Češky získaly vedení 8:6 ve čtvrtém setu, když odpovědnost za výsledek na sebe vzaly Vanžurová a Svobodníková, ale Číňanky vyrovnaly na 10:10 díky dvěma útokům Yuan Caixia. Češky vedly 16:14 ve druhém technickém tajmu, tento náskok zajistily Vanžurová s Kvapilovou. V koncovce pak dominovaly Evropanky s krásným razantním útokem Vanžurové a Melichárková ukončila set hřebíkem (25:22).

Čína na začátku tie-breaku získala vedení 4:1 zásluhou dvou smečí a bodu ze servisu Yuan. Číňanky zvýšily vedení na 8:5 dvěma útoky Zhang a nechytatelným útokem Yuan. Stav v průběhu setu byl až 11:7 díky útokům Liu a Čína nakonec získala set 15:12 a tím I celé utkání.

Útržky z tiskové konference:

Ivona Svobodníková, kapitánka ČR: "Myslely jsme, že výsledek bude 3:0 pro favorizovanou Čínu. Jsme spokojeny se svou hrou, ale ne s výsledkem utkání".

Wan Na, kapitánka Číny: "Hrály jsme dnes jako tým a splnily jsme úkol. Myslím, že naše družstvo je připraveno hrát lépe v další části mistrovství."

Stanislav Mitáč: hlavní trenér ČR: "Gratuluji Číně k dobré hře. Dnes byl velmi malý rozdíl mezi oběma družstvy. Klíčem k naší prohře byla naše ne moc dobrá hra ve druhém setu. Výsledek by byl asi jiný, kdyby jsme vedli 2:0 na sety a ne stav 1:1. V tie-breaku jsme udělali řadu chyb a hned jsme prohrávali1:4 a už jsme to nedokázali zvrátit."

Qi Lixia, hlavní trenér Číny: "Obě družstva byla dnes velmi dobrá, ale my jsme šťastnější protože jsme vyhráli. Máme velký respekt k hráčce ČR č. 11 (tereza Vanžurová) vypadající jako lehký atlet. Toto mistrovství je první mezinárodní zkušeností našich hráček a proto byly ze začátku trochu nervózní. V průběhu turnaje se zlepšíme."

Trenérské žezlo od odcházejícího Arnauda Josseranda přebírá dosavadní asistent kladenského týmu, Slovák Tomáš Samsely.

Příbramská mise blokaře Martina Šábrta končí, po třech letech v dresu Kocourů bude opět hájit barvy Dukly Liberec.

Novým trenérem VK ČEZ Karlovarsko je Ital Stefano Mascia, který poslední sezóny působil jako asistent trenéra ve francouzském týmu Chaumont...

Největší údernou sílu posledních sezón ztrácí Dukla Liberec, slovenská univerzálka Nikola Kvapilová bude nově hájit barvy VK Prostějov.

Z Odoleny Vody odchází smečař Jan Svoboda, jehož novým chlebodárcem bude Dukla Liberec.

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...