10.9.2023

Češi na evropském šampionátu končí, Srbové byli v osmifinále nad jejich síly

Naši volejbalisté po osmifinálovém utkání v italském Bari ukončili své působení na mistrovství Evropy. S týmem Srbska přitom svedli vyrovnaný duel. Cestu za postupem si ale zkomplikovali chybami na podání, kterých netrefili 17. V útoku se ani jednomu ze svěřenců Jiřího Nováka nepovedlo nasbírat více než 10 bodů, devět bodů si připsali míčů smečař Jan Galabov, univerzál Marek Šotola a blokař Josef Polák.

Srbsko – Česká republika 3:0 (25:21, 26:24, 25:21)

Rozhodčí: Ozan Cagi Sarikaya (TUR), Bernard Valentar (SLO)

Srbsko: Todorovic, Kujindzic, Krsmanovć, Atanasijevic, Peric, Podrascanin, libero Kapur. Střídali: Ivovic, Batak, Luburic

Česko: Janouch, Vašina, Zajíček, Šotola, Galabov, Polák, libera Moník, Pfeffer. Střídali: Licek, Hadrava, Srb

blokař Josef Polák:Myslím, že od nás všech to byl dobrý výkon a dobrý zápas. Bohužel byli Srbové lepší a měli to něco málo navíc, aby nás porazili v každém setu. Bohužel jsme druhý set neurvali v koncovce. Zápas by pak mohl vypadat jinak. Nestalo se a tím pádem končíme takto.

trenér Jiří Novák: Nemůžu být spokojený. Porážka 0:3 je zkrátka porážka 0:3. Chtělo to trochu preciznosti a klidnou hlavu na servisu. Nedali jsme si v uvozovkách moc šanci s tím něco udělat, i když jsme možná jeden set nebyli daleko. Na jednu stranu jsem rád, že jsme zápasy s přímými konkurenty o postup zvládli, na druhou stranu proti týmům, které jsou před námi, tomu trošku chybělo. Te rozdíl je v preciznosti a dnes nás trošku zradil servis. Ale pořád tomu malinko chybělo.

Čeští volejbalisté se Srby zahájili vyrovnaným bojem, ve kterém na obou stranách vynikali útočící hráči. Na tříbodový náskok 10:7 uskočili Srbové po raketovém servisu Kujundziče. Po Šotolově chybě na podání a nepovedeném příjmu stejného hráče a libera Moníka ztráceli Češi v červených dresech už šest bodů. Při útoku středem sítě a z bloku snižoval Polák na příznivějších 14:16. Střídající Licek trefil při prvním kontaktu s míčem eso na čáru. Srbové ovšem opět získali čtyřbodové vedení, které jim v koncovce stačilo.

V druhém setu srovnával na druhou přes nahrávač Janouch a Polák následně přímo ze servisu přidal vedoucí bod. Po trojbloku vedli Češi 6:4. Čeští hráči se ale nedostávali do hry kvůli čtyřem zkaženým servisům, 11:10 tedy vedli Srbové. Jiří Novák bral za nepříznivého stavu 14:16 time out, který ale nápor srbských volejbalistů nezbrzdil. V koncovce se přeci jen Češi přiblížili na kontaktních 19:20 a 20:21. Útokem přímo na koncovou čáru Vašina srovnal. Další tři zkažená podání komplikovala českým hráčům cestu za ziskem setu. Šotolovi se nedařilo složit a sadu tak získali Srbové.

Třetí set zahájil Vašina esem a střídající univerzál Hadrava sice zvyšoval na 4:2, následný servis ovšem opět netrefil do hřiště. Problém dělalo Čechům podání Atanasijeviče. Srbové si vypracovali tříbodové vedení, podařeným servisem naštěstí srovnal na 11:11 Zajíček. Problém českých volejbalistů byl servis. Po chybě Vašiny na příjmu vedli Srbové už 21:17 a šli si pro postup do čtvrtfinále.

Autor: Štěpán Sedláček, foto CEV