Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
7.7.2013

Češi se s opavskými fanoušky rozloučili tiebreakovým vítězstvím nad Španěly

Čeští volejbalisté zvítězili v posledním utkání základní skupiny Evropské ligy v Opavě nad reprezentací Španělska 3:2 (20,-18,18,-21,12) a ve skupině B obsadili první místo, které zaručuje účast českého národního týmu ve Final Four, které se příští týden koná v Turecku.
Dalšími účastníky finálového turnaje jsou týmy Belgie, Chorvatska a domácího Turecka.

Čeští volejbalisté ani nemohli do utkání za nadšené atmosféry opavské haly vstoupit do utkání špatně, diváci hnali naše reprezentanty do vedení 8:5, to se na bloku zaskvěl nahrávač českého týmu Ondřej Boula. Češi vedli i při technickém time outu, ale Španělé v této fázi srovnali krok a vyrovnali na 12:12.

Z přetahované o každý bod nakonec lépe vyšel český tým, který vedl 18:15. Španělé opět zazlobili, k českému týmu se přiblížili, ale vyrovnání se nedočkali. První setbol naši reprezentanti kvůli zkaženému podání nevyužili, při druhém byl právě na podání úspěšný Tomáš Široký, který poslal Čechy do vedení 1:0 na sety.

Ve druhém setu převzali taktovku hry Španělé, od začátku vedli a tříbodové vedení si udrželi i do technického time outu (9:12). Čechům chyběla k vyrovnání větší stabilita na servisu, ale bojovností se český tým záhy dostal ke Španělům na jediný bod (13:14).

Po oddechovém čase španělského trenéra Fernana Munoze přišli na hřiště při dvojstřídání Lukáš Ticháček a Michal Kriško. Španělé si však opět vypracovali tříbodové vedení a po zkaženém podání českýh reprezentantů se dočkali prvního setbolu. Ten také naši soupeři proměnili a vyrovnali stav utkání na 1:1 na sety.

Bitva o každý míč se rozpoutala ve třetím setu. Ani jeden tým si nedokázal vypracovat výraznější vedení, a tak při technickém time outu vedli Španělé o jediný bod. Naděje na vítězství svitla českým reprezentantům za stavu 18:16, to poprvé šanci na dvoubodové vedení využil Michal Kriško. V následné výměně využil bodovou situaci Tomáš Hýský a ala v pavě aplaudovala. Michal Kriško zajistil Čechům první setbol, ten Češi nevyužili, proto si Stewart Bernard vybral oddechový čas. Po něm útočili Španělé do autu a Bernardův tým se mohl radovat z vítězství 21:18 a zisku prvního bodu v utkání.

Španěly však neúspěšná koncovka třetího setu nikterak nezaskočila. Hned v úvodu setu si vypracovali tříbodový a ten udrželi až do stavu 8:11 z pohledu českého týmu. Při podání Tomáše Hýského však stačili svěřenci trenéra Stewarta vyrovnat, do technického time outu však šli ve vedení hosté. Tři následné body však získali čeští reprezentanti a poprvé v setu vedli o dva body (14:12). Příchodem postavou menšího smečaře Ruize Španělé opět ožili a opět strhli vedení na svou stranu. To na světelné tabuli svítil stav 16:15 pro soupeře a Stewart Bernard musel reagovat oddechovým časem. Po esu Španělů přišli na hřiště opět Lukáš Ticháček s Michalem Fingerem a Čechům se podařilo otočit.

Skvělá podívaná gradovala, španělský trenér Munoz nechtěl prohrát a jednobodové vedení chtěl uhájit oddechovým časem (17:18). Španělé jako první získali první setbol, ale Češi úspěšným blokem srovnali na 20:20. Vysoké "účko" Rocamora zajistil hostům druhý setbol, sám však vzápětí podával do autu. Cestu k vítězství ve čtvrtém setu ukázali soupeřům čeští reprezentanti sami, Tomáš Široký zkazil podání a útok Adama Bartoše směřoval do autu. Španělé zvítězili 23:21 a srovnali v Opavě stav na 2:2.

logoŠpanělé měli v úvodu mírně navrch, ale úspěšný blok ve složení Finger, Široký a využitá bodová situace v podání Michala Fingera dostaly český tým do vedení 5:4. Týmy se poté vystřídaly ve vedení, za stavu 7:6 si Munoz vzal první oddechový čas. Ten však Španělům nepomohl, strany se otáčely za dvoubodového vedení našich reprezentantů. Soupeři opět vyrovnali a drama pokračovalo.

Španěly záhy rozlobila dvě rozhodnutí hlavního rozhodčího, žlutá karta pro Muňoze však podle nových pravidel Čechům bod nepřidala. Domácí tým vedl 12:9, hosté snížili, ale Tomáš Hýský využitím špatného bloku Rocamora přiblížil český celek k mečbolu. Ten zajistil kompatkní trojblok ve složení Hýský, Široký, Finger. První mečbol soupeř ještě odvrátil, na poslední útok středem sítě Tomáše Širokého však byl již krátký. Čeští reprezentanti vyhráli tie break 15:12 a porazili Španělsko 3:2 na sety.

"Velmi kvalitní utkání na závěr celého turnaje, které se muselo divákům líbit. Oba týmy bojovaly, chtěly rozhodnout utkání pro sebe a my jsme zvládli koncovku v pátém setu. Bylo skvělé hrát před tak skvělým publikem, na Opavu nikdo z nás nezapomene," řekl po utkání trenér Čechů Stewart Bernard.

Česká republika - Španělsko 3:2 (20,-18,18,-21,12)

Sestava ČR: Boula, Hýský, Široký, Finger, Bartoš, Holubec, libero Kopáček
Střídali: Ticháček, Kriško, Mauler