4.10.2023

Češi se v Brazílii konečně dočkali, k výhře nad Íránem pomohlo i třináct es

Do utkání s Íránem vstoupili naši volejbalisté s velkým odhodláním zvítězit. Proti 10. týmu světového žebříčku byli od začátku lepší a díky kvalitnímu podání, úspěšnému útoku i obraně dominovali v úvodních dvou setech. Íránci poté získali třetí sadu a o krok napřed byli i v té čtvrté. Koncovka ale patřila svěřencům Jiřího Nováka, kteří v zápase trefili 13 přímých bodů ze servisu a přidali i 12 bodových bloků. Lukáš Vašina v zápase skóroval šestadvacetkrát, Jan Hadrava přidal 22 bodů. Český tým tak po čtyřech utkáních v kvalifikační skupině A drží 5. místo. Záznam utkání i přímé přenosy následujících zápasů jsou ke zhlédnutí na platformě volej.tv.

Írán – Česko 1:3 (17:25, 22:25, 25:21, 20:25)

Rozhodčí: Heckford Nicholas (ENG), Fernandez Fuentes David (ESP)

Írán: Homayonfarmanesh, Valizadeh, Kazemi, Esfandiar, Mousavi Eraghi, Vadi,libera Arman, Hazratpourtalatappeh. Střídali: Karimisouchelmaei, Mastanabad, Esmaeilnezhad

Česko: Galabov, Špulák, Hadrava, Vašina, Zajíček, Janouch, libero Moník. Střídali: Svoboda, Šotola, Srb, Licek

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

kapitán, blokař Adam Zajíček:Máme radost, že jsme prolomili ty naše smolné koncovky a smolné sety. Jsme rádi za vítězství za tři body, které konečně přišlo. Zase to má takovou hořkosladkou příchuť, protože jsme mohli k vítězství dotáhnout už třetí set a zbytečně jsme si to sami zkomplikovali. Horko těžko jsme to hasili v nervózním čtvrtém setu. Hrajeme dobrý volejbal, prezentujeme se dobrým a bojovým sportem, ale koncovky ne a ne nám vyjít. Taková situace není pro tým příznivá, ale důležitý je výsledek, teď si odpočineme a doufám, že ty tři zápasy, které budou následovat, zvládneme v podobném stylu a bez hádek.

trenér Jiří Novák: Já klukům moc gratuluju, protože to vítězství konečně přišlo. I když jsme si po dvou setech mysleli, že to bude jednodušší, tak to jednoduché vůbec nebylo. A to i z toho důvodu, že jsme vždycky o čtyři body vedli a v jednom postavení jsme o vedení strašně rychle přišli. Ale koncovka čtvrtého setu byla parádní v tom smyslu, že všichni chtěli vyhrát a všichni do toho šli. Takže konečně pro nás přišlo to parádní vítězství, po kterém si jeden den odpočineme a jdeme na to dál.

Galabov zahájil utkání smečí z pipu, esem na čáru a servisem do sítě. Hadravovi se podařilo skórovat z podání dokonce dvakrát po sobě a problém s příjmem měli Íránci i po servisu Janoucha. Čeští volejbalisté si tak postupně vypracovali tříbodový náskok, který bodovými bloky na 13:10 a 14:10 navýšil kapitán Zajíček. Po Vašinově esu vedli čeští hráči už 18:11 a donutili své soupeře k time outu. Přišel ale další Vašinův a už pátý český přímý bod z podání. A Vašina také první set ukončil.

Hadravovi se při podání dařilo i v druhé sadě a spolu s Galabovem a Vašinou získával body pro svůj tým. Vašina zaznamenal další dvě esa v řadě a Češi vedli 11:6. Íráncům se ve střední fázi setu dařilo lépe a dotáhli se na 17:18, po Hadravově útoku do autu dokonce srovnali na 19:19. Ve vyrovnané koncovce opět pomohlo Hadravovo podání a Vašinův útok.

Tempo třetí sady narušila série nejasných rozhodnutí hlavního rozhodčího a video challenge. Češi naštěstí udrželi koncentraci i dvoubodovou výhodu, kterou navýšil blokující Hadrava. Íráncům se ale podařilo přetočit skóre na svou stranu a za stavu 13:14 bral trenér Novák oddechový čas. Čechům pomohlo už páté Vašinovo eso, jeho tým se dostal do vedení 19:16, dvacátý bod přidal střídající Šotola. Přišla ale íránská série a vedení 23:20, které už čeští hráči nezvrátili.

Po Špulákově esu vedli Češi ve čtvrté sadě velmi rychle 3:0, ze servisu se opět trefil Vašina. Dařilo se i české obraně nad sítí a po Hadravově bloku na 10:6 bral time out íránský kouč Behrouz Ataei Nouri. A stejně reagoval i Jiří Novák po dvou íránských esech v řadě. Po českých chybách se do bodového vedení dostali asijští volejbalisté. Češi ale nenechali Íránce odskočit a do koncovky šli s jednobodovým náskokem 20:19. Hadrava využil hned první mečbol a Češi v Brazílii poprvé zvítězili.