Muži - přátelské utkání: LAT - CZE, Riga
Muži - kvalifikace ME: MNE - CZE, Kolasin
29. 8. 2024
Muži - kvalifikace ME: CZE - NOR, Tábor
5.9.2015

Češi ve fantastické atmosféře zdolali Slováky a oplatili jim páteční porážku, 2015

Ve vynikající atmosféře se odehrál závěrečný reprezentační duel VOLEJBALOVÉHO SUPERVÍKENDU. Do něho Češi vlétli, jak se patří, získali úvodní set poměrem 25:22 a nechali zapomenout na nepříliš přesvědčivý výkon z pátečního odpoledne. Ani druhý set nebyl příliš rozdílný, spíše naopak, Češi ještě přidali a doslova přejeli Slováky 25:17. V této chvíli se hrál skutečně výborný volejbal, jedna lepší výměna střídala druhou. Do třetího setu však reprezentace Slovenska vstoupila jako vyměněná, rychle si vybudovala poměrně slušný náskok a sadu opanovala rozdílem třídy 25:15. Češi si však důležité vítězství před blížícím se Mistrovstvím Evropy vzít nenechali, zvládli čtvrtý set a oplatili Slovensku páteční čtyřsetovou porážku.

Češi napodruhé proti Slovákům uspěli

V nadupané hale začátek utkání zachytili lépe Slováci a ujali se vedení 5:3, Čechům se ale vzápětí podařilo vyrovnat, mohly za to především výborné servisy Michala Fingera. Ten servíroval velmi tvrdě a příjem slovenskému výběru váznul – 6:5. Češi, hnáni výborným publikem, hráli perfektně, na 10:7 upravoval tvrdou smečí Baránek. Za stavu 12:10 sáhl trenér Slovenska Giuliani k prvnímu oddechovému času, donutil ho k němu především výborný trojblok českého národního týmu. Po něm přišly zbytečné chyby hostujícího Chrtianského a světelná tabule záhy ukazovala stav 15:10 pro českou reprezentaci. Slováci se přiblížili na rozdíl tří bodů, blokem se prosadil střídající Kriško, esem Chrtianský – 13:16. Slovenský výběr začal tvrdě podávat i úspěšně blokovat a při servisech Michaloviče byl stav rázem srovnaný – 17:17. Češi na okamžik ustoupili ze smečovaného podání a to se ukázalo jako správná varianta, po bloku Radka Macha naši vedli opět o dva body – 20:18. A když v následující výměně uspěl na bloku i Veselý, čeští volejbalisté vedli již o tři body – 21:18. Ani poté se Slováci přes blokujícího Macha neprosadili a skvěle hrající Finger přidal další bod – 22:18. Setball vybojoval opět Radek Mach, který tvrdým útokem nedal Slovensku šanci – 24:21. Češi po výborné hře zdolali v prvním setu slovenskou reprezentaci 25:22 a nechali zapomenout na včerejší velmi matný výkon – 1:0.

I druhý set se od počátku vyvíjel v lepším světle pro svěřence trenéra Šmejkala, po útoku Kriška do autu bylo skóre 7:4. Po třech delších výměnách, které získali mnohdy se štěstím slovenští volejbalisté, bylo však rychle srovnáno. Češi se nenechali Slováky přeskočit a vzali si vedení vzápětí zpět, z kůlu se prosadil Finger, z pipu Adam Bartoš – 10:8. Češi přidali na razanci, Baránek i Finger nedávali slovenské obraně šanci – 12:9. Po chytrém útoku Adama Bartoše, byl výsledek ještě příznivější – 14:10. Univerzál Michal Finger skládal jeden útok za druhý, k němu se přidávali Baránek s Bartošem – 20:14. Český tým makal, parádním blokem se prosadil Veselý a zvedl diváky ze sedadel  - 21:14. Češi si vybojovali o chvíli později sedm setballů a zásluhou famózního bloku jednou rukou Michala Fingera využili hned ten první – 25:17 – 2:0.

Do třetího setu poslal trenér Šmejkal na nahrávku Filipa Habra a na post univerzála Davida Konečného. A rozjetá česká mašina se mírně zadrhla – 2:7. Při servisech Davida Konečného naši reprezentanti aspoň částečně stáhli slovenský náskok – 4:8. Slováci oproti předchozím setům zpřesnili hru a opět zvýšili svůj náskok na pětibodový rozdíl – 10:5. Při technickém podání Patáka, na které Češi nezareagovali, byl stav již 14:8 pro naše východní sousedy. Vysokou obranu na síti zužitkovali Slováci při pipu Baránka, který parádně zastavili – 16:10. Slovenské mužstvo pokračovalo ve zlepšeném výkonu, na již 20:12 přímým bodem z podání upravoval Chrtianský a když byl o chvíli později zablokován Konečný, bylo jasné, že minimálně ještě jeden set uvidíme – 23:15. Nepovedenou českou sadu dokonalo Končalovo eso – 15:25 – 2:1 pro český výběr.

Trenér Šmejkal dal důvěru i do čtvrtého setu nahrávači Habrovi a univerzálu Konečnému, k nim se na smeči objevil i nově budějovický Michálek. Ten se prosadil při rychlé nahrávce Filipa Habra a srovnal na 5:5. Slováci nadále zaměstnávali naši obranu, ta se vyznamenala zejména na stavu 7:7, kdy přes Macha neprošel Michalovič. Tentýž hráč se neprosadil ani přes dvojblok Veselý – Konečný a Češi vedli 11:9. Naše reprezentace i nadále byla o bod až dva vepředu, v těchto fázích pomáhal zejména univerzál Konečný – 14:12. Ke srovnání stavu došlo až po esu Kohúta, které zapadlo přesně na zadní lajnu – 15:15. Vyrovnané skóre bylo i v koncovce čtvrté sady, za stavu 20:21 neuspěl na podání Michalovič, kterému se dnes příliš nedařilo. Rozhodující moment zápasu přišel při servisech Davida Konečného, který dělovým podáním pořádně zaměstnal slovenský příjem – 23:21. Češi udolali slovenskou reprezentaci ve čtvrtém setu 25:22, celkově 3:1 na sety a oplatili Slovákům včerejší čtyřsetovou porážku.

Druhý přípravný duel:

Úvodní sestavy:

Česká republika: Veselý, Mach, Bartoš A., Finger, Baránek, Janouch, libero: Kryštof. Střídali: Habr, Konečný, Fila, Michálek.

Slovensko: Paták, Chrtianský, Krajčovič, Zaťko, Michalovič, Prešinský, libero: Němec. Střídali: Kriško, Horník, Kohút, Končal, Kubš.

Autor: Mgr. Michal Mezera

Nové angažmá pro sezónu 2024/2025

Z bundesligového týmu Rote Raben Vilsbiburg má do Dukly Liberec namířeno nizozemská nahrávačka Kim Klein Lankhorst.

Zlatá evropská liga - muži - Strumica (MKD)

Severní Makedonie – Česko 0:3 (16:25, 15:25, 16:25)

CEV Beach Volleyball Nations Cup - skupina B – Balikesir (TUR)

Česko – Finsko K. Pavelková / A. Pavelková – Parkkinen / Prihti 2:1 (21:16, 20:22, 15:12), Hermannová / Štochlová – Ahtiainen / Lahti 0:2 (17:21,...

Dukla Liberec angažovala libero z finské Mestaruusliigy, na sever Čech se z týmu Vantaa Duck stěhuje Kanaďan Justin Lui.

Zlatá evropská liga

muži - Strumica (MKD): Česko – Estonsko 3:0 (25:22, 25:20, 25:16) ženy -Teplice: Česko – Rumunsko 3:1 (25:18, 22:25, 25:23, 25:23)

Česko – Dánsko K. Pavelková / A. Pavelková – Olsen / Schade 2:0 (21:9, 21:10), Hermannová / Štochlová – Johnsen / Bisgaard 2:0 (21:15, 21:16)