22.7.2023

Češi zvládli kvalifikaci bez jediné porážky a po zásluze slaví postup na ME U22 2024

Třetí hrací den skupiny C kvalifikace na ME U22 přinesl nejdůležitější zápas turnaje Česka proti Ukrajině, který rozhodoval o vítězi skupiny a přímém postupujícím na mistrovství Evropy 2024 v Nizozemsku. Jak český, tak ukrajinský tým turnajem procházely bez prohry a rozhodnout měl právě tento duel. Z něj vyšli po velmi vyrovnaném boji vítězně Češi, soupeři nechali pouhý jeden set a zvítězili 3:1! V závěru čtvrtého setu soupeře pak doslova deklasovali. Předvedli volejbal na špičkové úrovni a prokázali, že v současné době patří do úzké volejbalové špičky v Evropě. To je zásluhou nejen hráčů, ale i sehraného realizačního týmu a hlavního kouče Jana Svobody.

Česko – Ukrajina 3:1 (25:22, 22:25, 25:23, 25:18)

Rozhodčí: Taran (AND), Ioannidis ‚GRE)

Česko: Bryknar, Krča, Bukáček, Kollátor, Pastrňák, Černý, libero Šálek. Střídali: Toth, Leština, Pelikán

Ukrajina: Kuts, Dehtiar, Hetman, Shteryk, Pyvovarenko, Tsmokalo, libero Yakovliev. Střídali: Chelenyak, Donets, Antonenko

Statistika zde

blokař Lukas Toth: První set nám vycházel na útoku a v druhém se to obrátilo ve prospěch Ukrajiny, proto jsme prohráli druhý set. Musím uznat, že po těžkém začátku v třetím setu jsme udrželi chladné hlavy a dohráli zápas s dobrým útokem a obranou v poli. Pochvala jde také za soupeřem, který neustále bojoval.“

smečař Josef Leština: „Od začátku bylo vidět, že jak my, tak i Ukrajina, chtěli hrozně moc vyhrát a bojovnost byla na obou stranách. První set jsme hráli dobře a Ukrajina nám hodně pomáhala velkou kazivostí na podání. Druhý set se nám špatně bránili jejich útoky, a proto jsme prohráli. Třetí a čtvrtý set jsme se zlepšili v obraně a v poli, takže jsme dokázali proti silné Ukrajině zvítězit.“

trenér Svoboda Jan: Gratuluji všem hráčům za nezměrnou bojovnost v posledním utkání a za výkony v celém turnaji. Realizačnímu týmu děkuju za odvedenou práci na kvalifikaci. Můžeme slavit přímý postup na ME U22 v roce 2024.“

Úvod prvního setu se českým hráčům proti Ukrajině povedl, velmi brzy odskočili na 3-4 bodový rozdíl a ukrajinskému kouči nezbylo než po pár balonech vybrat první time-out. V polovině setu Češi ale několikrát zaváhali v obraně, Ukrajinci je dotáhli a hrála se velmi vyrovnaná partie. Pak se ale ukázala síla našeho týmu v herních činnostech, dařilo se mu na bloku i v útoku a opět bodově odskočil a závěr setu si nenechal vzít. Výhra 25:22, ale poctivě vydřená.

Do druhého setu ale naskočili s absolutním odhodláním ukrajinští volejbalisté, od začátku českou sestavu tlačili servisem a tříbodový náskok najednou měli oni. Byl to tentokrát trenér Jan Svoboda, kdo za stavu 6:8 bral první time-out. Našim hráčům se podařilo hru vyrovnat a pak se na hřišti odehrávala bitva doslova o každý míč. Famózní levačka Davida Kollátora drtila ukrajinskou obranu, ale i pro český tým bylo těžké ubránit tvrdý ukrajinský útok, a když i současně zkazil i několik lehkých podání, tak to se ve vyrovnané hře nevyplácí. Ukrajina bodově odskočila a najednou naše reprezentace prohrávala 17:20. Kluci ale zabojovali, v tu chvíli se štěstí odklonilo i od Ukrajinců, což pro náš tým znamenalo snížení na 21:22. Bohužel vítězství nakonec slavili soupeři, 22:25.

Do třetího setu trenér Svoboda obměnil sestavu, na hřiště vyslal smečaře Leštinu a blokaře Totha. Bohužel i tento set měl od počátku podobný průběh, náš tým se obtížně pral s tvrdým servisem i útokem Ukrajiny, za stavu 2:5 dokonce dostal eso. Přesto naši hráči bojovali jako lvi, podařilo se jim dorovnat na stav 8:8 a od té doby drželi vyrovnanou partii a tahali se o každý bod. Za stavu 12:10 bral ukrajinský kouč první time-out. Českému týmu se začalo dařit, držel si pořád dvou až tříbodový náskok, přehrával Ukrajinu v útoku i chytrou hrou i obětavou prací všech v poli. Každý útočný úder Davida Kollátora končil Ukrajincům na zemi. Za stavu 22:17 bral ukrajinský trenér druhý time, ale ani to naše hráče nezastavilo. Dvacátý čtvrtý bod zahrál nahrávač Bryknar na druhou přes a zdálo se být rozhodnuto. Ale volejbal bez drama by nebyl volejbal, a tak Češi vyhrávají tento moc důležitý set až v napjaté koncovce 25:23.

Do čtvrtého setu nastoupil český tým namotivován z vítězství a žádný náskok soupeře už nepřipustil. Partie však byla pořád do stavu 9:9 extrémně vyrovnaná, bojovalo se o každý bod. Pak se ale svěřenců Jana Svobody o čtyři body podařilo odskočit, dařilo se jim těžit z nevynucených chyb soupeře a jejich nervozity, náskok postupně zvyšovali a set už měli pevně v rukou. Naši hráči v závěru Ukrajince doslova deklasovali a suverénně si došli se skórem 25:18 pro vítězství čtvrtého setu, zápasu a celého turnaje! Vítězství 3:1 nad Ukrajinou znamená jediné – postup na mistrovství Evropy U22!!!