9.10.2023

Česká výhra na Katarem uzavřela turnaj olympijské kvalifikace v Brazílii

Ve velmi vyrovnaném utkání proti Kataru bojovali čeští volejbalisté o druhou výhru na brazilském turnaji olympijské kvalifikace. Po setech 25:27, 28:26, 25:23 a 25:21 si Novákův výběr upevnil pozici na šestém místě tabulky. Bodově se dařilo univerzálovi Markovi Šotolovi a smečaři Lukášovi Vašinovi. Oba zapsali do statistik 24 bodů. Postup na olympijský turnaj si ze skupiny A zajistili suverénní Němci a domácí Brazilci. Účast v Paříži si v dalších dvou kvalifikačních skupinách vybojovali volejbalisté USA, Japonska, Polska a Kanady.

Česko – Katar 3:1 (25:27, 28:26, 25:23, 25:21)

Rozhodčí: Heckford Nicholas (ENG), Fernandez Fuentes David (ESP)

Česko: Licek, Špulák, Šotola, Vašina, Polák, Janouch, libero Pfeffer. Střídali: Hadrava, Galabov, Svoboda

Katar: Nikola, Pape, Mubarak, Raimi,Belal, Georgiev, libero Naji. Střídali: Waleed, Bakry, Widatalla, Abdelrahim

libero Daniel Pfeffer:Poslední hrací den a úplně poslední zápas ze všech byl hodně na morál. Jsem strašně rád, že jsme vyhráli. Věděli jsme, že celý turnaj bude náročný, ale nakonec nás stejně překvapilo, v jakém sledu za sebou zápasy přicházely, a kolik fyzických a psychických sil nás to stálo. Jsem rád, že jsme turnaj zakončili výhrou a já jsem výhrou ukončil i svou reprezentační kariéru. Takže teď můžu skončit šťastný.

trenér Jiří Novák: Moc gratuluju klukům a jsem spokojený, že dnes ta parta bojovníků tento poslední zápas urvala pro sebe. Je vždycky lepší turnaj zakončit vítězstvím. Co se celého turnaje týče, tajně jsem doufal ve tři vítězství. Nebyli jsme od toho daleko, ale vzhledem k tomu, že všechny týmy byly rankingově před námi, počítají se i ta dvě vítězství. Počítají se i zkušenosti, a to nejen herní, ale v podstatě i to, jak zvládat náročný program těchto turnajů, kterých bychom se chtěli účastnit. I když na rovinu říkám, že sedm zápasů v devíti dnech je opravdu velký masakr. Pro hráče po fyzické stránce i pro všechny okolo. Každý den se připravovat na jiného soupeře, to bylo těžké pro všechny. Jsem rád, že jsme to přežili a doufám, že v budoucnu tyto zkušenosti ještě víc zúročíme.

Do závěrečného zápasu olympijské kvalifikace vstoupili Češi kvalitní obranou nad sítí i agresivním útokem. V obou činnostech se prosadil Šotola. Po Vašinově esu vedl český tým 7:3. Nadějné vedení ale Češi ztratili, když Katařanům dovolili snížit na 11:10 a srovnat na 17:17. Do koncovky vstupovali s těsným vedením Katařané, kteří uhájili vítězství v sadě.

Licek esem o pásku zajistil svému týmu vedení v druhém setu, na 11:8 zvyšoval svým stým bodem na turnaji Vašina. Později držel svůj tým bodově nahoře Šotola, Katařané se ale dotáhli na kontaktních 19:20 a srovnali. Hráči z Asie si vybojovali i setbol a vedení 24:22, zlepšená česká hra a chyby Katařanů přinesly i české setboly. Ten třetí využil přesně servírující Špulák.

V přetahované třetího setu připsal desátý český bod Licek, Katařané ale ihned srovnali a stejný vývoj měla sada i po Polákově útoku, Vašinově esu a katarském srovnání na 17:17. Těsnou výhru setu zajistil přesně útočící Šotola.

Ve čtvrtém setu si čeští hráči rychle získali vedení 4:1. Tříbodové vedení 14:11 potvrdil Šotola, podobně jako později Vašina. Hadrava po svém příchodu na kurt zabodoval přímo z podání a navýšil výhodu svého týmu na 20:16. První mečbol utkání přišel po Vašinově útoku. A Vašina také zápas ukončil.

Autor: Štěpán Sedláček, foto FIVB