11.8.2023

První přátelské utkání v Rumunsku se našim volejbalistům nevydařilo

V rámci přípravy na mistrovství Evropy sehrála naše mužská reprezentace v Brašově první přátelské utkání s domácím výběrem. Češi udělali v utkání mnoho chyb, zejména na servisu (dvakrát více než soupeř), čehož Rumunsko využilo a v prvním ze dvou měření sil zvítězilo 3:0.

Rumunsko – Česko 3:0 (25:21, 30:28, 25:23), dodatečný set 20:25

Sestavy:

Rumunsko: Dumitru, Aciobanitei, Butnaru, Rata, Bala, Calin, libero Diaconescu. Střídali: Peta, Constantin, Balean, Bartha, Mihalcea, Druta

Česko: Licek, Polák, Indra, Džavoronok, Zajíček, Bartůněk, libera Moník, Pfeffer. Střídali: Hadrava, Vašina, Janouch Galabov, Šotola, Špulák

Statistika ZDE

České ohlasy po utkání:

nahrávač Jakub Janouch:Dneska těžký zápas, domácí dobře bránili, nadráželi naše útoky. Ve druhém setu jsme nedotáhli výrazné vedení. Ve třetím jsme naopak od začátku ztráceli, ale nešel nám servis a nepovedlo se nám utkání otočit. Pozitivem je aspoň výhra v dodatečném setu.“

blokař Josef Polák:Velký problém bylo naše podání, plno chyb, nedostali jsme domácí pod tlak a náš výkon byl nesehraný.“

trenér Jiří Novák: „Dneska Rumuni nemohli prohrát, kvůli velkému množství zkažených podání jsme neměli šanci myslet na úspěch. Doufám, že zítra uhrajeme lepší výsledek, budeme jíž více znát novou halu.“

Vlažný vstup našich volejbalistů do utkání byl hlavní příčinou vedení Rumunska 13:7. Českému týmu se ale podařilo smazat bodové manko i díky dobrému servisu Licka, pak se ale opět „zakopal do díry“ a Rumuni si dokráčeli k vítězství v prvním setu 25:21. Zdálo se, že Rumunsko bylo na zápas lépe připraveno, jak fyzicky, tak takticky, náš tým působil po dlouhé cestě unaveně.

Do druhého setu však Češi vstoupili dobře, hlavní zásluhu na tom měli zejména oba blokaři – Špulákovi se podařila série podání včetně jednoho esa, Polák přidal na síti dva bloky. V polovině setu měl náš tým šestibodový náskok, který se ale domácím volejbalistům dařilo postupně mazat. Před koncovkou setu tak Češi vedli už pouze o bod, 21:22. Pak bohužel došlo na české straně k chybě při střídání a univerzál Hadrava musel v závěru setu hrát na postu blokaře, což naši hru limitovalo. I díky tomu a dobré hře v obraně a na bloku vyhrálo Rumunsko tento set 30:28.

Do třetího setu trenér Jiří Novák poslal téměř úplně novou základní sestavu. Průběh tohoto setu byl nejvyrovnanější, Rumunsko ale dotáhlo utkání do vítězného konce, 3:0. Dílčího úspěchu Češi dosáhli až v dodatečném setu.

Šanci na nápravu bude mít naše reprezentace hned v sobotu, kdy je v Brašově na programu odveta.

Autor: Stanislav Chetin, foto Dan Potor