9.7.2019

Skupinu Češi vyhráli „bez ztráty kytičky“, ve čtvrtek je čeká čtvrtfinále s Francií

V úterý 9. července 2019 čekal náš tým na LSU po volném dni poslední zápas v základní skupině s Hongkongem. Před tímto utkáním jsme již měli zajistěno první místo ve skupině, tak dostali možnost osahat si atmosféru univerziádního zápasu i borci, kteří toho zatím příliš neodehráli. Hongkong do této doby nedokázal nikomu sebrat bod, ale podcenit jsme nic nechtěli a do zápasu vstupujeme s plným odhodláním vyhrát a dobře se připravit na nadcházející čtvrtfinále.

Česká republika – Hongkong 3:1 (22:25, 25:19, 25:18, 25:10)

Sestava ČR: Bartoš, Šulc, Jakubec, Indra, Motyčka, Mikulenka, libero Kovařík. Střídali: Tibitanzl, Kraffer, Kupilík

Vyjádření trenéra Luboše Vašiny: „Před zápasem jsme měli již jasné první místo ve skupině, a tak v zápase dostali příležitost všichni hráči, aby se před čtvrtfinále mohli dostat trochu do tempa. Takovéto zápasy bývají těžké hlavně na udržení koncentrace, což se ukázalo v prvním setu. Od druhé sady jsme již měli navrch a poslední set jasně ukázal kvalitu našeho celku.“

Zápas nezačínáme dobře, špatnou hrou proti nadšeně hrajícímu soupeři prohráváme už 4:9. Snažíme se vyvarovat chyb a stahujeme na 13:13. Hongkong nám ale znovu utíká na 18:21. Vůbec se nám nedaří soupeře odtlačit servisem od sítě. Po excelentním příjmu soupeř odvážně, rychle a přesně kombinuje, našim obráncům u sítě mate hlavu a velmi úspěšně se prosazuje. Když se nám již podaří servisem trochu zaškodit, tak stejně nejsme moc schopni ubránit. Nízcí smečaři soupeře často vytloukají o lokty náš vysoký dvojblok, nebo namíří svůj úder do páté řady v hledišti a obrovskou ranou lámou našim blokařům prsty. Skoro to vypadá, že tyto šikovné údery okoukali na večerních zápasech v Dřevěnicích od našich veteránů. S Papim na servisu se ještě dokážeme přiblížit, ale soupeř úspěšným blokem využívá první setbol a set prohráváme 22:25.

Druhý set začínáme trochu lépe, Paťas nás dvěma esy v řadě posílá do vedení 10:7. Náskok držíme a postupně navyšujeme. Soupeř konečně také udělá nějakou chybu a první náš bodový blok zaznamenává až v tomto setu za stavu 23:18 Pigi, který se za ta léta v druhé národní lize naučil blokovat takovéto nízké smečaře. Set vyhráváme 25:19.

Začátek třetího setu je vyrovnaný, ale celkem brzy si vypracováváme klidné čtyřbodové vedení. Týba dvěma esy končí set vítězstvím 25:18.

Do čtvrtého setu přichází za stavu 1:1 na servis Motyka a „ráčí“ z něj odejít až při vedení 12:1. Hongkong prostřídal sestavu a nově příchozí smečaři kupí velké množství chyb. Soupeř se ještě v průběhu setu nevzdává, úspěšně řeže do servisu a urputně brání. Za stavu 21:7 jejich libero neohroženě skáče pro míč do reklam. Nadopovaní našim vedením zvládáme odpor soupeře a poslední set vítězíme 25:10 a celý zápas 3:1. Nejlepším hráčem utkání je s 26 body jednoznačně Paťas (Indra).

Musíme smeknout před bojovným výkonem sympatických soupeřů, kteří se nevzdávali za každého stavu a nadšeně oslavovali každý získaný bod. Oproti jejich téměř krajanům z Tchaj-Peje to byla znatelná změna.

Nás čeká ve středu volný den. Dopoledne pojedeme na trénink a budeme se snažit co nejlépe připravit na našeho čtvrtfinálového soupeře, Francii. Boj začne ve čtvrtek v 17:30.