Reprezentace
30. 5. 2020
Muži - Golden European League : CZE - TUR, zrušeno
Reprezentace
30. 5. 2020
Ženy - Golden European League : CZE - FIN, zrušeno
Reprezentace
6. 6. 2020
Muži - Golden European League : TUR - CZE, zrušeno
Reprezentace
6. 6. 2020
Ženy - Golden European League : SVK - CZE, zrušeno
Reprezentace
10. 6. 2020
Muži - Golden European League : CZE - POR, zrušeno
Reprezentace
10. 6. 2020
Ženy - Golden European League : CZE - CRO, zrušeno
Reprezentace
13. 6. 2020
Muži - Golden European League : CZE - MKD, zrušeno
Reprezentace
13. 6. 2020
Ženy - Golden European League : CZE - SVK, zrušeno
Reprezentace
15. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : BIH - CZE,
Reprezentace
19. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - SLO
Reprezentace
22. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - LAT
Reprezentace
29. 8. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : LAT - CZE
Reprezentace
2. 9. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : SLO - CZE
Reprezentace
5. 9. 2020
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - BIH
20.10.2019

V Itálii chci hrát důležité míče v koncovkách, říká Donovan Džavoronok

Čtvrtou sezonu rozehraje Donovan Džavonorok v italské A1. Pro reprezentačního smečaře půjde možná o přelomový rok. V Monze by se měl stát hlavní útočnou osobností. „To je to, co mě nejvíce baví – hrát důležité míče v koncovkách. Po letošní sezoně bych chtěl být tím hráčem,“ prohlásil Džavonorok, o kterého se zajímaly také další přední italské týmy.

Jak probíhá příprava na sezonu?
Dobíhá poslední vlna posiloven a tréninku. Soustředíme se na techniku, tréninky jsou teď kratší a intenzivnější. Čeká nás pár dalších přípravných zápasů a v neděli vlétneme do derby s Milánem.

Jakou máte pozici v Monze?

Před třemi lety jsem tam přišel jako čtvrtý a pátý smečař, byl to celkem risk. V prvním roce jsem hodně střídal, v tom druhém jsem už hrál v základu a v předešlé sezoně jsem byl hlavním útočníkem a nejvíce bodujícím hráčem. Už to na mě trochu stálo. Nyní bych měl být v Monze ještě o stupínek výše.

A proběhly před sezonou nějaké změny v sestavě?
Ano, do Monzy přišel jeden z nejlepších univerzálů na světě – Polák Bartosz Kurek. Přišlo k nám výborné libero z italské Ravenny a blokař z Perugie.

Jak z vašeho pohledu posilovaly další týmy?
Myslím si, že do Itálie chce skoro každý. Už se to začíná zaplňovat, nikomu se moc nechce odsud. Spousta týmů přibrala dva světové hráče, takže úroveň se zvedá.

Jaké týmy budou hrát vpředu?
První čtyřka by měla být stejná, jedná se o nejbohatší týmy - Perugia, Trentino, Civitanova a Modena. My se budeme snažit prodrat mezi ně nebo být hned pod nimi. Bude to těžší než loni. Do té první čtyřky snad bude moct někdo jako my zasáhnout.

S jakými rozpočty týmy pracují?
Perugia má kolem 7 milionů euro, první čtyřka se tak pohybuje. Někdo možná 8 milionů euro. A zbytek má tak kolem 3 až 4 milionů euro. U nás se to pohybuje kolem 3 milionů euro.

A přišly nabídky z těch bohatších týmů?

Ano, měl jsem nabídky od třech týmů z první čtyřky. Ještě jsem se rozhodl zůstat v Monze. Mám pozici hlavního útočníka a tahouna týmu. Chci se v tom naučit chodit. Namáčet se do stresujících situací. Kdybych šel už teď výš, do lepšího týmu, tak tam bych v této situaci nebyl. A nebyl bych tam tak spokojený.

Jak vás to těšilo, že byl o vás takový zájem?

Moc. Vždycky potěší, když mají zájem o vás nejlepší kluby na světě. Ale já jsem v tom měl jasno. My jsme se spojili přes mého agenta. Oznámil jsem jim, že tam chci jít pouze za těchto podmínek. A pokud ne, tak klidně počkáme. Komunikace byla celkem jasná. Všichni mě chtěli, ale samozřejmě na mně nikdo nepostaví tým, který chce vyhrát Ligu mistrů. Přece jen v Itálii hraji pravidelně dva roky. Takže ještě něco musím ukázat, abych si zasloužil angažmá v těchto klubech.

Co ještě stíháte v Itálii?

Poznávám rád města. Když máme čas, tak se jdu projít. Všechen volný čas věnuji hlavně přítelkyni. Zajímají mě památky a historie těch míst atd.

Jak s odstupem času hodnotíte vystoupení české reprezentace na letošním evropském šampionátu?

Pozitivně. Určitě nás může mrzet první zápas s Ukrajinou. Nevstoupili jsme do něj tak připraveni, jak jsme chtěli. V ostatních zápasech jsme ukázali, že umíme hrát dobrý volejbal, a že jsme schopní hrát s kýmkoliv. Servis nám celkem šel. Útok a servis byly naše nejlepší činnosti, lépe jsme to mohli sehrát na přihrávce a na bloku.

Sledoval jste finále?

Pro mě byl nejlepší zápas šampionátu Slovinsko proti Polsku. Volejbal tam jde hodně nahoru v tom, že se hra zrychluje. Srbové si lépe přehrávali a měli lepší útočníky. Je jim jedno skoro, z jaké pozice smečují.

 

Autor: Jiří Uhlíř, foto CEV

Krátké zprávyArchiv
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Reprezentační libero Milan Moník přestupuje z Kladna do týmu loňského nováčka UNIQA extraligy. Další novou tváří Black Volley Beskydy je univerzál...

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Po dvou letech působení ve francouzském Nice míří reprezentační smečař Jan Galabov do polského klubu BKS Visla Bydgoszcz.

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Polská univerzálka Aleksandra Wanczyk zůstává v české UNIQA extralize, jen se z Ostravy „stěhuje“ do Šternberku.

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Juniorský reprezentační nahrávač Matyáš Džavoronok opouští nejen Karlovarsko, ale i českou UNIQA extraligu a vydává se na svou první zahraniční štaci...

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Na české extraligové palubovky se po roce stráveném v Polsku vrací běloruská blokařka Katsiaryna Shapaval, v nadcházející sezóně bude působit v dresu...

 
Nová angažmá pro sezónu 2020/2021

Bývalý reprezentační smečař Kamil Baranek přestupuje ve Francii z klubu Rennes Volley do Arago de Séte.

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018