25.6.2023

V letošním ročníku Golden European League končí Češi bez medaile

V zápase o bronz Golden European League 2023 nezískali čeští hráči proti Chorvatsku ani set. Se soupeřem drželi krok pouze v úvodu utkání. Zápas skončil po 86 minutách, když se bodově z našeho týmu výrazněji prosazovali Lukáš Vašina (13 bodů) a Patrik Indra (10 bodů). Po loňském zlatu si tak Češi z Final Four letos odvážejí čtvrté místo.

Česko - Chorvatsko 0:3 (23:25, 18:25, 20:25)

Rozhodčí: Aleksander Sikanjic (LIE), Sabine Witte (GER)

Česko: Vašina, Zajíček, Indra, Čech, Špulák,Srb, libero Pfeffer. Střídali: Bryknar, Šotola

Chorvatsko: Sestan, Mihalj, Dirlic, Marelic, Nikačević, Zhukouski, libero Pervan. Střídal: Kulušič

kapitán Adam Zajíček:Zápas rozhodlo to, že jsme – nebo alespoň to vypadalo tak, že někteří z nás nechtěli vyhrát. Náš výkon nestál za moc a nemělo to nic společného s naším nejlepším volejbalem, který umíme předvádět. Bohužel se s tím nedalo nic dělat. I když jsme se snažili to jakkoliv zlomit, v důležitých momentech jsme si to podělali sami a spíš jsme bojovali sami se sebou, než proti Chorvatům. Na zápas jsme se všichni těšili a nikdo z nás do zápasu nešel odevzdaně. Všichni jsme chtěli odjet s medailí, což o to víc bolí, ale dnes jsme si bronz absolutně nezasloužili. Nedá se svítit. Gratuluji soupeři. Jestli chceme být úspěšní, čeká nás ještě hodně práce, protože tudy cesta nevede.

trenér Jiří Novák: Dnešní zápas rozhodl počet chyb. My jsme na útoku udělali o polovinu chyb více než soupeř, Chorvati nás vícekrát zablokovali. Celkově tam nebyl takový tah na bránu, jako včera. Samozřejmě to pro nás je zklamání, ale měli jsme se podstatně víc zmobilizovat a poprat se o třetí místo.

Čechům se podařilo zastavit úvodní nápor chorvatského týmu a udržovali nejvýše tříbodovou ztrátu, jak tomu bylo i za stavu 10:13. Ke srovnání došlo za stavu 18:18, Chorvaté se ale v koncovce dostali o čtyři body výše. Indra ještě snižoval na 23:24, o výsledku setu ale nakonec rozhodla video-challenge, 23:25.

V druhém setu si Chorvaté vypracovali pětibodové vedení, ke kterému přispěla za stavu 16:11 i chyba Daniela Čecha na podání. Chorvatští volejbalisté i nadále svůj náskok navyšovali a druhý set ovládli velkým rozdílem, 18:25.

Chorvatská sestava měla navrch i ve třetím setu. Češi nicméně získávaly body v obraně, kterou dirigoval kapitán Zajíček. Po Šotolově smeči se Novákovi svěřenci přiblížili na 11:12, po bloku Srba srovnali a Vašina otočil vedení na českou stranu. České vedení dlouho nevydrželo, hráči chybovali, naopak Chorvaté hráli spolehlivě. Po technické chybě Čecha proměnilo Chorvatsko mečbol a získalo bronz.

Autor: Štěpán Sedláček, foto CEV