KONEČNÉ POŘADÍ kvalifikační sk. B o postup na Mistrovství Evropy 2007

Na šampionát postupuje přímo Česká republika, Ukrajina absolvuje v září baráž o postup na ME 2007.

1 CZE Česká republika    6 6 0 12 18 0 max 450 300 1.500
2 UKR Ukrajina 6 3 3 9 10 9 1.111 431 387 1.114
3 HUN Maďarsko 6 3 3 9 9 11 0,818 429 441 0.973
4 AUT Rakousko 6 0 6 6 1 18 0,056 293 475 0.617

2. turnaj kvalifikační sk. B o postup na mistrovství Evropy 2007 Opava (Česká republika), 2. - 4. 6. 2006

1 CZE Česká republika    3 3 0 6 9 0 max 225 145 1.551
2 HUN Maďarsko 3 2 1 5 6 5 1,200 230 237 0.970
3 UKR Ukrajina 3 1 2 4 4 6 0.666 217 199 1.090
4 AUT Rakousko 3 0 3 3 1 9 0,111 159 250 0.636

3. utkání
S nulou na kontě ztracených setů skončily české volejbalistky pouť kvalifikací o postup na mistrovství Evropy 2007. Ani Ukrajina, která byla pokládána za největšího soupeře českých hráček, nesebrala souboru pod vedením trenérky Táni Krempaské set. Český tým tak v opavském pokračování kvalifikačních bojů obstál na výbornou.
Vlastně už o nic nešlo, v sázce byla pouze prestiž a snaha českých reprezentantek splnit přání své trenérky a vyhrát všechna utkání s nulou. Ukrajina však není nikterak snadným soupeřem, ovšem její vysoké útočnice se v prvních dvou setech marně snažily překonat českou obranu na síti. A když se jim to podařilo, tak narazily ještě na obětavost v poli, vynikajícím způsobem se opět prezentovala Tomanová na liberu.

Jedině ve třetím setu si české volejbalistky trochu zkomplikovaly situaci. „Pár chyb v příjmu, ty přičítám přece jen klesající koncentraci a Ukrajinky ucítily šanci. Ale povedlo se nám střídání a závěr už jsme zvládly bezchybně,“ říkala trenérka Krempaská, která po utkání poděkovala hráčkám za úspěšnou reprezentaci.

A co bude dál?Do konce roku žádnou reprezentační akci nechystáme,“ řekla trenérka k programu na rok 2006.

Výsledky:
Česká republika - Ukrajina 3:0 (19,17,23)
Sestava ČR: Horká, Božková, Šenková, Singlová, Spalová, Matuszková, libero Tomanová – Šimánková, Jamborová, Franková, Plchotová.
Maďarsko - Rakousko 3:1 (17,18,-25,17)
Rakušanky se radovaly z vyhraného setu stejně, jako kdyby postoupily…

2. utkání
Po druhém zápase kvalifikační skupiny o postup na evropský šampionát, jejíž druhý a závěrečný turnaj se hraje v Opavě, je jasné – přímo na ME 2007 postupují české reprezentantky! I v pátém střetnutí kvalifikace neztratily ani set a jasně přehrály Maďarsko.

Maďarky páteční výhrou nad Ukrajinou ucítily šanci na druhé místo, které se také může proměnit v postup na ME. Jenomže rozjetý český vlak je přejel naprosto jednoznačně a nenechal jim sebemenší naději na úspěch, přestože se na palubovce objevil opět celý kádr.  „Přála bych si, abychom vyhráli celou kvalifikaci bez ztráty setu,“ říkala trenérka Táňa Krempaská v pátek a v sobotu se vyplnění její tužby hráčky hodně přiblížily. Maďarky se snažily, záhy však poznaly marnost svého činění a jedině ve chvílích, kdy se českému družstvu přestalo dařit na příjmu, snižovaly náskok soupeřek.
V dalším utkání porazila Ukrajina Rakousko naprosto bez problémů a po sobotních duelech je tedy jasné, že obsadí druhou příčku tabulky.

Výsledky:
Česká republika - Maďarsko 3:0 (13, 20, 12)
Sestava ČR: Horká, Spalová, Šenková, Božková, Matuszková, Šimánková, libero Tomanová – Plchotová, Sieglová, Franková, Jamborová, Kučerová.
Ukrajina - Rakousko 3:0 (12, 13, 14)

1. utkání
České volejbalistky pokračují ve vítězném tažení kvalifikační skupinou o přímý postup na evropský šampionát 2007. I ve čtvrtém utkání kvalifikačních bojů, úvodním ve druhém turnaji, který se hraje v Opavě, neztratily ani set. To jejich uvažované největší soupeřky z Ukrajiny si pořádně zkomplikovaly situaci – překvapivě prohrály s Maďarskem.

České reprezentantky nastoupily proti nejslabšímu celku skupiny bez toho, aby Rakušanky podceňovaly. A to se samozřejmě projevilo na výsledku, o němž nebylo od začátku pochyb. Trenérka Táňa Krempaská využila celý kádr, postupně se na hřišti objevily všechny hráčky a sympatické bylo, že dokázaly stále udržovat tlak, že si nevybíraly žádnou „lichou“ chvilku. Ostatně je to vidět i ze setového poměru. „Jsem ráda, že si zahrálo všech dvanáct hráček a na výkonu to znát nebylo. S Maďarkami to teď bude těžší, cítí šanci na druhé místo,“ řekla česká trenérka.

Výsledek:
Česká republika - Rakousko 3:0 (15, 12, 14)
Sestava ČR: Horká, Jamborová, Božková, Spalová, Fraňková, Singlová, libero Tomanová – Plchotová, Matuszková, Šenková, Šimánková, Kučerová.

Utkání Ukrajinek s maďarkami začalo podle předpokladů. Favoritky z Ukrajiny jasně vyhrály první set a zdálo se, že jim nic nestojí v cestě za plným bodovým ziskem. Pak ovšem polevily v koncentraci, Maďarky toho využily, zlepšily servis a do ukrajinské sestavy vnesly zmatek. Dokonce takový, že se Ukrajinky z něho nevzpamatovaly a obětavá hra Maďarek slavila úspěch. Stále jsou ve hře o druhé místo.
Maďarsko - Ukrajina 3:1 (-10, 21, 16, 21)

1. turnaj kvalifikační sk. B o postup na mistrovství Evropy 2007 Szombathely (Maďarsko), 26. - 28. 5. 2006

1 CZE Česká republika    3 3 0 6 9 0 max 225 155 1.451
2 UKR Ukrajina 3 2 1 5 6 3 2.000 214 188 1.138
3 HUN Maďarsko 3 1 2 4 3 6 0,500 199 204 0.975
4 AUT Rakousko 3 0 3 3 0 9 - 134 225 0.595

3. utkání
S plným bodovým ziskem a navíc ještě bez ztráty jediného setu. Takový výsledek doprovází české volejbalistky na cestě domů z 1. kvalifikačního turnaje v maďarském Szombathely. České hráčky udělaly podstatný krok k přímé účasti na evropském šampionátu 2007, která je vyhrazena vítězi kvalifikační skupiny.

Domácí Maďarky věděly, že nejtěžším soupeřem jim bude české družstvo. A tak si ho nechaly jako posledního soupeře. Co kdyby… České reprezentantky však po pátečním vítězství nad Ukrajinou (trenérka Táňa Krempaská: „Tak hladkou výhru jsem opravdu nečekala, ale soupeřky jsme si pohlídali“) získaly sebevědomí a do utkání s domácími volejbalistkami se pustily s vervou. Měly stále taktovku v rukou, a když jim občas vypadla, pak hned chyby a omyly napravily. V úvodním setu vedly 7:2, ovšem pak trochu polevily v koncentraci na příjmu a Maďarky srovnaly na 11:11. Výbornou hrou v poli, obranou na síti a pestřejším útokem však vývoj utkání Češky znovu obrátily ve svůj prospěch a do konce setu žádnou komplikaci nepřipustily.

Problémy přišly až v koncovce druhého dějství. Z českého vedení 19:15 bylo náhle vyrovnáno 20:20, protože přihrávka českým hráčkám dělala potíže. Dostaly se z nich, výborně hrála v této fázi Matuszková a šňůrou čtyř bodů se probojovaly k setbolu. Nevyšel první, druhý, třetí, soupeřky snížily na rozdíl jediného bodu, když Šenková útokem set ukončila. „Maďarky musely hrát naplno, protože nám chtěly urvaz nějaký ten set. Podle mého názoru byla koncovka druhého setu klíčovou,“ říkala trenérka Krempaská.

Maďarky se už zmohly na výraznější odpor ještě v úvodu třetího setu, ovšem od stavu 10:10 začala úřadovat na síti Spalová a na druhé straně sítě se stále více objevovala bezmocnost. České reprezentantky dohrály utkání v poklidu. „První turnaj jsme zvládli, teď je na řadě potvrdit svou výkonnost v turnaji druhém, v Opavě. Nemyslím si, že bychom měli snadnou roli, Ukrajina to ještě určitě nevzdala, takže nás čekají těžké zápasy,“ říkala trenérka, která zrovna slavila narozeniny a děkovala hráčkám, že jí daly tak hezký dárek.

Výsledek
Česká republika – Maďarsko 3:0 (16,23,16)
Rozhodčí: Loderus (Niz.), Cekov (Bulh.). Čas: 72 min. Diváci: 400.
Sestava ČR: Horká, Spalová, Šimánková, Božková, Matuszeková, Šenková, libero Tomanová - Plchotová, Sieglová, Fraňková, Jamborová.
Ukrajina - Rakousko 3:0 (18,10,16)

2. utkání
České volejbalistky čekal ve druhém utkání o postup na ME 2007 soupeř, který je z řady outsiderů. Rakouské volejbalistky neměly být pro český tým příliš vážným protivníkem – a na palubovce se také předpoklad potvrdil.

„Převyšovali jsme Rakušanky ve všech směrech, dominovali jsme zejména na síti,“ hodnotil jednoznačné střetnutí vedoucí týmu Jiří Zaoral.
Zápas s Rakouskem byl od počátku hladkou záležitostí českého celku. Trenérka Táňa Krempaská postupně zapojila do hry téměř všechny reprezentantky a utkání se tak změnilo v dobrý hrací trénink trvající necelou hodinu.

V neděli bude posledním soupeřem českého výběru domácí Maďarsko, druhý turnaj se hraje od 2. do 4. června v Opavě.
Na šampionát postoupí přímo vítěz skupiny, tým z druhého místa absolvuje v září baráž.

Výsledek:
ČR - Rakousko 3:0 (10,15,14)
Rozhodčí: Tzekov (BUL), Loderus (NED). Čas: 61 min. Diváci: 173.
Sestava ČR: Horká, Spalová, Šimánková, Božková, Franková, Šenková, libero Tomanová, střídaly: Sieglová, Plchotová, Matuszková, Kučerová.
Ukrajina - Maďarsko 3:0 (26,20,23)

1. utkání
Jedině vítěz kvalifikační skupiny má zajištěný přímý postup na mistrovství Evropy 2007. S takovou premisou vstoupily do úvodního zápasu prvního kvalifikačního turnaje v maďarském Szombathely české volejbalistky. Za soupeře jim byla papírově silná Ukrajina.

České reprezentantky se však nenechaly zaskočit. Velice dobře bránily na síti a ukrajinským útočnicím neposkytly příliš prostoru k úspěšnému zakončení. V prvním setu sice prohrávaly o tři body, ale trenérka Táňa Krempaská sáhla ke dvojstřídání – a to jí vyšlo dokonale. „Začaly Sieglová s Jamborovou, ale za stavu 15:18 přišly Šimánková se Šenkovou a pomohly skóre otočit,“ přiblížil vývoj asistent trenérky Tomáš Kulhánek. Ve druhém setu české volejbalistky od začátku vedly a kvalitním servisem držely soupeřky pod tlakem. „Třetí set byl nejvyrovnanější, ale zase se nám povedla střídání. Dobře dnes zahrály také Horká s Tomanovou,“ vyzdvihl asistent smečařku a libero. V obraně na síti vynikla blokařka Božková, která se letos vrátila do reprezentace po delší pauze.

Volejbalistky se na turnaji v Szombathely utkají ještě s Rakouskem a domácím Maďarskem, které si dělá velké naděje na postup, takže se dá očekávat, že právě s Maďarkami svedou české reprezentantky rozhodující souboje.