6.6.2018

Češky ovládly základní skupinu Golden European League bez jediné prohry

S vědomím jistého postupu do Final Four nastoupily české volejbalistky k poslednímu utkání své skupiny Golden European League v Bělorusku. I v pozměněné sestavě nepoznaly Češky chuť porážky a připsaly si další výhru a jasně ovládly základní skupinu C.

Bělorusko - Česká republika 2:3 (21:25, 25:18, 25:19, 20:25, 12:15)

Sestavy

Bělorusko: Shash, Markevich, Stoliar, Kicka, Seryk, Kalinouskaya-Guengoer, libero Paulava. Střídaly: Kananovich, Barysevich, Haniyeva

Česká republika: Nová, Holásková, Orvošová, Hodanová, Purchartová, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Baumruková, Kopáčová, Toufarová, Mlejnková, Kossányiová

Trenér Zdeněk Pommer do hry od začátku pustil i hráčky, které se v základní sestavě objevily poprvé. Na smeči nově nastoupily smečařky Hodanová a Nová, na bloku Holásková a Purchartová, na náhře Valková, na postu univerzálky Orvošová a obě naše libera Dostálová a Chevalierová. Jelikož Bělorusky už neměli šanci probojovat se do finálových bojů i ony začaly v obměněné sestavě a na hřišti se nečekaně objevily dvě univerzální hráčky, z nichž jedna hrála na postu smečařky. Nově poskládané týmy se ze začátku trochu hledaly a bylo vidět hodně chyb na obou stranách, ovšem od půlky prvního setu se hráčky začaly dostávat do správného tempa a bojovalo se o každý bod. Po malých technických problémech, které pozdržely hru asi o deset minut, Češky utekly o dva body a následně vyhrály 25:21.

Ve druhém setu pokračovala ve své jízdě teprve sedmnáctiletá Orvošová, která během prvního setu nasbírala osm bodů. Český tým se malinko trápil na přihrávce a z vysokých míčů se hráčky hůře prosazovaly, ale bojovným výkonem v poli s domácími držely krok. Díky dobrému servisu Bělorusek patřil závěr druhého setu především domácím a vyrovnaly na 1:1, ale útočně se v dobrém světle ukázala Lucie Nová.

Do třetí sady vstoupil běloruský tým opět lépe 5:2 a tak trenér Pommer poslal do hry místo Orvošové Kopáčovou, která třemi esy v řadě otočila skóre hry na 5:6. Češky se však zbytek setu stále trápily s příjmem a následovaly nevynucené chyby na útoku, na hřišti se proto objevila Michaela Mlejnková místo Evy Hodanové, ale ani ona už nedokázala zabránit prohranému setu 19:25.

Od začátku čtvrtého setu český tým nastoupil v jiné sestavě, na hřišti zůstala Michaela Mlejnková, na náhru přišla Tiziana Baumruková a jako univerzálka Gabriela Kopáčová. Ovšem ani tentokrát se to nezačalo vyvíjet úplně dobře. Trenér Pommer se snažil míchat sestavou a najít recept na rozjeté Bělorusky. Michaela Mlejnková za stavu 17:15 pro domácí přidala tři esa po sobě a rázem se hra změnila. Koncovku už si naše děvčata nenechala utéct a dostala tak hru do zkrácené páté sady.

Poslední set zahájila Eva Hodanová dvěma přímými body z podání, přidala se Barbora Purchartová dobře postaveným blokem, přišla chyba v útoku běloruské hráčky a domácí trenér si byl nucen vzít oddechový čas. Bohužel mu tento tah vyšel a za stavu 8:8 se zápas začal dramatizovat. Oba týmy chtěly vyhrát, ale Češky v koncovce sebraly všechny síly a dokázaly zvítězit poměrem 12:15 a ukončit tak základní skupinu Golden European League bez jediné porážky.

České ohlasy po utkání

Zdeněk Pommer (trenér): „Je to dobrý výsledek pro Českou republiku, bylo rozhodující, že jsme dobře vstoupili do pátého setu. Vyzkoušeli jsme nějaké jiné varianty do dalších zápasů, dostaly šanci všechny hráčky, které doteď tolik nenastupovaly a myslím, že to zvládly velmi dobře. Bělorusky ve svém domácím prostředí, hnané plnou halou, bojovaly, ale my jsme postavili hru na dobrém podání a týmovou hrou jsme zvítězili. Byla to dobrá prověrka před zápasy, které nás čekají příští týden v Maďarsku.“

Marie Toufarová (univerzálka): „Bělorusky začaly velmi dobře podávat a tím nás odtáhly od sítě a my měly ztížený útok, ale naopak  jsme dobře blokovaly a bránily v poli a tím je dostávaly pod tlak. V určitých fázích zápasu jsme měly dobré série na podání, jim naopak vyšlo několik střídání, ale v pátém setu jsme dobře začaly a dotáhly zápas do vítězství díky servisu a agresivnímu útoku.“

Autor: Julie Kovářová – manažer družstva, foto CEV