24.5.2008

Češky vítězí až v pátém setu, 2008

Francie - ČR 2:3 (-23,19,18,-22,-9)
Diváků: 500

Přátelská utkání s RD Francie se odehrávají v podhorském městečku Saint-Dié-des-Vosges (sánt dijé de vuž) asi 70 km jižně od Strasbourgu. Příprava s Francií má za úkol začlenit do týmu nově příchozí hráčky. Především jde o důležité posty nahrávaček v podání Lucie Mühlsteinové a Veroniky Gregorové, které reprezentační dres oblékají poprvé. Nahrávačka Michaela Jelínková je už v týmu „matadorkou", která s nároďákem absolvovala celou loňskou sezónu kvalifikací na ME, samotné ME a předkvalifikaci na OH. Trenérka Táňa Krempaská a její asistent Ondřej Marek se také zaměřují na zkvalitnění podání, které patří k horším činnostem RD, dále je potřeba doladit útočné kombinace s novými nahrávačkami a sladit hru celého týmu do kompaktního celku.

Do prvního setu pátečního zápasu byly „vpuštěny" nahrávačka Mühlsteinová, smečařky Matuszková a Šenková (kapitánka), blokařky Kallistová a Pastulová, univerzálka Havlíčková a nové libero Jášová. Hned v úvodu, díky našemu nedorozumění na příjmu, se soupeřkám podařilo vytvořit 3 bodový náskok, který víceméně držely až do koncovky. Za stavu 19:16 pro Francouzky ovšem zavelela do protiútoku blokařka Kristýna Pastulová (viz video) a hned po ní Aneta Havlíčková, která třemi po sobě jdoucími útoky skóre otočila. V závěru ještě „zazlobila" univerzálka Kinga Maculewicz, ale parádní tečku za 1. setem udělala blokem Aneta Havlíčková.

Ve druhém setu provedl trenér Francouzek Vila Fabrice jedinou, ale pro vývoj setu velice podstatnou změnu, poslal na hřiště nejvyšší hráčku utkání 196 cm vysokou mladinkou blokařku Christinu Bauer. Ta začala na kurtu skutečně úřadovat. Útočně, blokařsky i dlouhými plachtícími servisy Češky zaskočila. Naše trenérka se snažila střídáními soupeřky zastavit, ale rozjeté Francouzky set náskokem 6 bodů vyhrály.

Nastartovaná Francie si nenechala ujít, i přes veškerou snahu našich hráček, střídání a vybrané oba time-outy poměrně jasné vítězství i ve 3. setu.

Čtvrtý set nabízel výbornou podívanou z obou stran sítě. Hra byla po celou dobu úplně vyrovnaná a drama vyvrcholilo až v koncovce, kdy se tandemu smečařek Matuszková + Šenková podařilo několika úspěšnými útoky vyrovnat stav utkání na 2:2.

Nepředvídatelný „tie-break“ se ještě před střídáním stran vyvíjel příznivěji pro český tým. Parádně se předvedly všechny útočící hráčky, které úspěšně proměnily velmi solidní nahrávky Lucie Mühlsteinové a český tým tak mohl po posledním písknutí rozhodčího slavit skutečně vybojované vítězství.

Velice dobře zvládla úlohu debutujícího libera Julie Jášová.

Dnes, v sobotu, se oba týmy střetnou ve 2. přátelském utkání od 19 hod. místního času.