27.5.2017

Fantastický obrat v tiebreaku! Češky po boji porazily v klíčovém zápase Polsko!

České reprezentantky porazily v tiebreaku domácí Polky, byť prohrávaly už 2:8 a jsou velmi blízko vytouženému druhému místu ve skupině a tedy postupu do závěrečné kvalifikační fáze o postup na MS 2018.

Česká republika – Polsko 3:2 (33:35, 25:14, 14:25, 25:22, 15:9)

Do utkání naše mužstvo vstoupilo nebojácně a odhodlaně bojovat o každý míč. K prvnímu technickému timeoutu jsme se šlo za stavu 8:6 v náš prospěch. Dařilo se nám polský tým tlačit servisem a následnou obranou na síti, kdy jsme polské smečařky nadráželi a z protiútoků nekompromisně bodovali. Vyrovnaný stav trval až do koncovky prvního setu a oba týmy se přetahovaly o každý míč. Set pokračoval ve vysokém tempu a kvalitě a po několika neproměněných setbolech jsme ho nakonec ztratili v poměru 35:33.

Začátek druhého set naznačil, že se nejen tento set, ale i celý zápas, ponese ve stejném duchu jako první set. Spousta skvělých zákroků v poli na obou stranách a dlouhých výměn vlívala divákům do žil čerstvou krev. České družstvo v tomto setu stále přidávalo na podání a tlačilo tak soupeře do úzkých. Neustálý tlak soupeř nedokázal vydržet a bylo z toho vedení 18:12 v náš prospěch. V útoku nás stále držela jako správná kapitánka Aneta Havlíčková, která svými útoky ničila soupeřky. Set skončil jednoznačným výsledkem pro náš celek 25:14.

Vstup do třetího setu se nám nevydařil podle našich představ a při vedení polek 4:0 si trenér Pommer vyžádal první oddechový čas. Třetí set byl jako přes kopírák toho druhého jen s opačným výsledkem 25:14 pro Polskou družinu.

Čtvrtý set byl opět od začátku do konce vyrovnaný a náš tým ukázal obrovskou sílu a soudržnost, když za nepříznivého stavu 2:1 na sety zápas nevzdal a dotáhl set do vítězného konce 25:22.

Tiebreak začal lépe pro polské družstvo, kdy se dostalo po několika našich chybách na příjmu a v útoku do vedení 8:2. Holky opět ukázaly, jaký jsou tým a zápas ve strhujícím tempu dokázaly otočit a zvítězit 15:9! Velkým dílem na obratu v tiebreaku se podílela Veronika Strušková, která svými bloky a přesnými útoky doháněla soupeřky k šílenství.

Domácí: Vincourová, Havlíčková „C“, Mlejnková, Bednářová, Purchartová, Strušková, libero: Kovářová. Střídaly: Smutná, Toufarová, Kojdová, Nachmilnerová, Kohoutová, Kossányiová

Hosté: Wolosz, Smarzek, Tomsia, Kakolewska, Polanska, Medrzyk, libero: Witkowska.

Zdeněk Pommer ml. (trenér České republiky): "Odehráli jsme fantastické utkání se skvělým závěrem. Musím pochválit celý tým, že nesložil zbraně a že porazil favorizované domácí Polsko. Předpokládal jsem, že to bude dlouhý zápas, což se potvrdilo hned v prvním setu. Holky ale hrály od začátku koncentrovaně a věřily do poslední chvíle. Udělali jsme velký krok k postupu na MS, který zítra musíme potvrdit ještě s Kyprem."

Aneta Havlíčková (kapitánka České republiky): "Jsem moc ráda, že jsme utkání nakonec zvládly, bylo skutečně velmi těžké a náročné. Obrat v pátém setu, který se nám podařil, se skutečně moc často nevidí. Myslím, že zápas se musel líbit i divákům. Je skvělé, že jsme to zvládly a nyní už se musíme soustředit na zítřek."

Autoři: Jakub Salon a Michal Mezera