14.6.2018

Maďarky využily domácího prostředí a Češky do finále Final Four nepustily

V dnešním semifinále Final Four 2018 CEV Volleyball Golden European League nastoupily české volejbalistky proti domácímu Maďarsku.  Prodloužit sérii výher v letošní Golden European League se jim však nepodařilo a svým soupeřkám podlehly 0:3. Maďarky tak zítra ve finále vyzvou Bulharky, které v prvním semifinále jasně přehrály Finsko 3:0. Vítězky si tak zajistily účast v Challenger Cupu (20.-24.6. Peru). Češky čeká zápas o 3. místo s Finkami.

Maďarsko – Česká republika 3:0 (25:21, 25:19, 25:19)

Sestavy

Maďarsko: Sandor, Nagy, Szedmák, Szakmáry, Pinter, Bleicher, libero Molcsányi. Střídaly: Németh, Tálas

Česká republika: Kossányiová, Purchartová, Toufarová, Mlejnková, Strušková, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Nová, Baumruková, Orvošová, Holásková, Kopáčová

Hned od prvního bodu bylo vidět, že domácí hráčky, hnané velkým počtem diváků, nedají Češkám nic zadarmo. Krásná hokejová aréna, hojně zaplněná fanoušky, hlasitě povzbuzovala stylem připomínajícím spíše fotbalový nebo hokejový zápas. Na úvod setu si maďarský tým udělal menší náskok, Češky velice tvrdě útočily a pomalu manko snižovaly. K vidění byly krásné výměny, plné hodně „čaplých“ míčů v obraně na obou stranách. Nakonec set skončil vítězstvím maďarského týmu zásluhou zejména dvou smečařek Szakmáry a Sandor, které zakončovaly většinu bodů svého týmu.

Úvod druhého setu byl velmi vyrovnaný. Bylo vidět, že Michaela Mlejnková nebyla spokojená s vývojem zápasu a tak nekompromisně zakončovala každý balon, který dostala. Ostatní útočnice se k ní přidaly a rázem se české hráčky ujaly vedení 6:8 z pohledu Maďarek. V tu chvíli se opět začal z tribuny ozývat neuvěřitelný rachot a domácí hráčky několika úspěšnými bloky a dobře umístěnými útoky otočily na 16:13. Bohužel i když se naše děvčata snažila a bojovala, ubránit rozjetou Szakmáry, která přes sezónu hraje v německém Schwerinu, se jim nepodařilo. Druhý set skončil opět vítězně pro Maďarky 25:19.

Holky se však nevzdávaly. Michaela Mlejnková, která doposud nasbírala 13 bodů, hned od začátku sady skvěle útočila, doplňovala jí Barbora Purchartová jak útočně, tak blokařsky. Na hřišti do základu nastoupila Orvošová a Holásková a pokoušely se týmu pomoci zvrátit vývoj zápasu 13:11. Češky se stále snažily najít recept na rozjetý maďarský tým, bojovaly v obraně, riskovaly na servisu, ovšem ani to nestačilo 25:19.

Zápas skončil 3:0 pro domácí. Nejvíc bodující hráčkou se stala maďarská hráčka Szakmáry s 21 body, nejlepší českou hráčkou byla Michaela Mlejnková s 18 body.

České ohlasy po utkání

Barbora Purchartová (kapitánka): „Jsme smutné, že jsme nepostoupily do finále. Za celý zápas jsme nebyly schopné najít recept na jejich smečařky, které hrály obě výborně a my jsme je nemohly jak v poli, tak ani na bloku ubránit. Bohužel nepostupujeme, ale musíme se z toho oklepat a zítra zahrát dobrý zápas o třetí místo.“

Radim Vlček (asistent trenéra): „Jsme zklamaní, že jsme dnešní zápas nezvládli. Domácí možná využili toho, že se mohli na toto jedno důležité utkání nachystat, mohli si vyzkoušet různé varianty. Byli dnes lepší a domácí prostředí je hnalo dopředu.“