26.8.2017

UNIVERZIÁDA: Smutný zápas s Amerikou odsoudil Češky k boji o 11.místo

Po vítězném zápasu proti Kanadě jsme se utkali se Spojenými státy americkými. Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře a přes drobná polevení jsme se ujali vedení 2:0 na sety. Třetí set jsme bohužel na našeho soupeře stále dotahovali a v jeho závěru byl náš soupeř šťastnější. Čtvrtý set byl jednoznačně v režii USA a utkání tak dospělo do zkrácené hry, jejíž koncovku opět zvládl náš soupeř a radoval se tak z vítězství 3:2. Prohra pro nás znamená, že se zítra se Švýcarskem utkáme o konečné 11. místo.

Předposlední hrací den se pro nás odehrál již v tradičním režimu. Den začal ranním výběhem s lehkou posilovnou a protažením, po které následovala snídaně a video porada. Po obědě a krátkém odpočinku jsme se vydali k dalšímu utkání. K zápasu s námi opět neodcestovala nemocná Marie Kurková, kterou trápí angína. Na soupeře jsme byli dobře připraveni, z předchozích zápasů (Japonsko 0:3, Thaipei 2:3, Lotyšsko 3:0) a od začátku jsme byli lepším týmem. Naše převaha se promítla do téměř bezproblémového vedení 2:0. Nejsilnější naší zbraní byla kvalita podání. Ve třetím setu se nám přestalo dařit, naopak soupeř se rychle dostal do vedení a téměř celý set byl ve výrazném vedení. Podařilo se nám sice vyrovnat na 19:19. Američanky se však znovu dostaly do 3 bodového vedení (21:24). Celé družstvo si zaslouží pochvalu, že i za nepříznivého vývoje nesložilo zbraně a znovu se mu podařilo vyrovnat na 24:24. Zkažený servis a následná chyba na přihrávce však ukončila naše naděje na zisk setu a současně začala velký americký obrat. Ve čtvrtém setu jsme nemohli vzpamatovat z porážky a set jsme prohráli až nedůstojně 11:25. Vstup do tie-breaku se lépe povedl našemu soupeři, který téměř po celou dobu vedl o 2 až 3 body. Opět však družstvo ukázalo svoji sílu a podařilo se mu dokonce dostat do vedení 11:10. To však z naší strany bylo bohužel vše – sérií pěti bodů dovedly Američanky utkání k vítězství a dokonaly tak obrat. Dobře rozehraný zápas jsme bohužel nedotáhli k vítězství a zítra se utkáme „pouze“ o 11. místo proti silnému švýcarskému výběru. Velmi dobrý výkon opět podala smečařka Martina Michalíková. Ostatní hráčky musíme pochválit za obětavý výkon, kdy bojovaly i za nepříznivého stavu, a utkání nevzdaly, i když se jim příliš nedařilo. Výkonnostně jsme dnes bohužel na Američanky nestačily.

CZE – USA 2:3 (20, 19, -24, -11, -11)

Základní sestava ČR: Michalíková, Vyklická, Kalhousová, Svobodová, Šimáňová, Kopecká – Pešková. Střídaly: Šnellyová, Nová, Zedníková.

Stanislav Mitáč: "O naší prohře rozhodl třetí set. Soupeř prohodil univerzální hráčku a smečařku. Herní styl Američanek se změnil, úderná síla se přenesla na hlavní kůl, do zóny IV, spolu se středovými hráčkami v zóně III., naopak náš útok měl být veden přes horší obranu soupeře. Byl to pohledný volejbal s dlouhými výměnami, byli jsme malý kousek od vítězství. Ale v rozhodujících okamžicích byl soupeř silnější a odvážnější, především bezchybný. Pevně věřím, že se jednalo, pro většinu hráček, o nesmírně poučný zápas do dalších volejbalových let."

Autoři: Ing. Ondřej Foltýn a Mgr. Michal Mezera