11.8.2021

V přípravě na evropský šampionát přehrála naše reprezentace Slovensko

Poslední herní prověrkou naší reprezentace před blížícím se mistrovstvím Evropy jsou dvě přátelské utkání se Slovenskem. Ve středu se odehrálo první z nich. V úvodu utkání se hrál vyrovnaný volejbal, ale vítězná koncovka první sady dodala Češkám sebevědomí a následující dva sety byly plně v jejich režii. Dodatečný set, ve kterém dal český trenér Athanasopoulos příležitost hráčkám z lavičky, pak lépe vyzněl pro tým Slovenska. Druhé utkání je na programu ve čtvrtek 12. srpna 2021, opět v Kuřimi od 17 hodin.

Česká republika – Slovensko 3:0 (25:22, 25:17, 25:17), dodatečný set 16:25

Rozhodčí: Možnár, Spáčil

Počet diváků: 50

Česká republika: Hodanová, Trnková, Orvošová, Mlejnková, Šimáňová, Valková, libera Dostálová, Chevalierová. Střídaly: Kojdová, Bajusz, Koulisiani, Svobodová, Purchartová,

Slovensko: Abrhámová, Koseková, Žernovič, Pencová, Palgutová, Radosová, libera Špánková, Jančová. Střídaly: Krišková, Hrušecká, Fričová, Šunderlíková, Kohútová

Andrea Kossányiová (kapitánka): „Pro nás to dnes byla další důležitá prověrka před ME, kterou jsme zvládly 3:0. Odehrály jsme dobrý zápas, ale pořád jsou tam detaily, na kterých můžeme do příštího týdne ještě zapracovat.

Gabriela Orvošová (univerzálka): „Na začátku jsme byly trochu nervózní, ale vypořádaly jsme se s tím a zbytek zápasu jsme měly pod kontrolou. Hrálo se mi dobře, ale formu do mistrovství Evropy ještě trochu vyladíme.“

Ioannis Athanasopoulos (trenér): „Jsem spokojený s výsledkem. Dařilo se nám po pozitivním příjmu, což byla jedna z věcí, na kterých jsme chtěli zapracovat po turnaji v Maďarsku. Do zítřejšího zápasu budeme chtít zlepšit obranu proti útoku ze zóny IV. Celkově se mi zdá, že naše forma jde nahoru a dostáváme se do herní pohody potřebné na mistrovství Evropy.“

Velmi vyrovnaný začátek utkání rozbila svým bodovým blokem a následným složeným vysokým míčem Eva Hodanová (6:4). Poté se do hry českého týmu bohužel vloudilo pár chybiček, což zapříčinilo opětovné srovnání stavu (9:9, 14:14). Další průběžné vedení si Češky vybudovaly díky úspěšné obraně, kdy z pěti úspěšných bloků hned tři zaznamenala Veronika Trnková (17:14, 21:17). Ani tento náskok se ovšem nezdál být rozhodující, Slovenky zabojovaly a opět se dotáhly na rozdíl jediného bodu (22:21). Na závěr se díky dvěma úspěšným útokům na ztrátu Gabriely Orvošové podařilo zvítězit nejmenším možným rozdílem 25:23.

Hned třemi obrannými zákroky ozdobila úvodní výměnu druhého setu Veronika Dostálová a pomohla tak odrazit celý tým ke skvělému úvodu (11:7). Ve zbytku setu byla devízou našeho týmu především kvalitní obrana na bloku i v poli, díky tomu český náskok postupně narůstal (19:12). Zmínku si určitě zaslouží vysoká česká úspěšnost na útoku (48 %), která zapříčinila výsledné skóre 25:17.

Dvě esa a dva bodové bloky, to byla bilance začátku třetího setu Veroniky Trnkové, ke které se připojila i Michaela Mlejnková svými dvěma zabijáckými ostrými diagonálami (5:4, 9:7, 13:8). Chybující Slovenky nekladly dobře hrajícím českým reprezentantkám odpor. Vývoj zbytku třetího setu měly Češky plně ve své režii a připsaly ho na svůj účet s konečným stavem 25:17.

Běžné volejbalové zápasy za stavu 3:0 na sety končí, nikoliv tak přátelská utkání v přípravě na blížící se mistrovství Evropy, kdy je pro trenéry mnohdy důležitější otestovat různé herní varianty a vytížit všechny hráčky než pouze hladce zvítězit. Zpočátku čtvrtého setu byla trochu znát nerozehranost nově příchozích hráček, přičemž Slovenky byly v úvodu razantnější (0:5, 5:8) a následně dělaly Češkám problémy především riskovaným podáním (7:13). Stejnou mincí se rozhodla odpovědět Eva Hodanová, která zaznamenala sérii pěti podání, z čehož dvě znamenala přímý bod (11:14). Přestože se náskok ztenčil na pouhý jeden bod (14:15), tak rozohněné Slovenky začaly Češky převyšovat ve všech činnostech a čtvrtou sadu získaly pro sebe výsledkem 16:25.

Autor: Adam Šimonek