29.5.2021

Vítězství našich volejbalistek v repríze posledního finále Golden European League

Český reprezentační tým žen nastoupil v úvodním zápase CEV Golden European League 2021 v pražské UNYP Aréně proti Chorvatsku, tedy týmu, s nímž v roce 2019 bojovala Česká republika ve finále této prestižní soutěže o zlato. Svěřenkyně Giannise Athanasopoulose zopakovaly v sobotu před domácími diváky úplně stejný výsledek jako ve finále před dvěma lety a chorvatský tým porazily 3:1 na sety. České volejbalistky tak navíc navázaly na úspěšnou květnovou kvalifikaci na mistrovství Evropy, kde si na svoje konto připsaly šest výher v řadě.

Česká republika – Chorvatsko 3:1 (25:13, 20:25, 28:26, 25:22)

Rozhodčí: Sirakov (BUL), Herbik (POL)

Počet diváků: 100

Česká republika: Kossányiová, Trnková, Orvošová, Hodanová, Šimáňová, Valková, libero Dostálová. Střídaly: Koulisiani, Nová

Chorvatsko: Samadan, Fabris, Mlinar, Dumancic, Perić, Milos, libero Sain. Střídaly: Pavičić, Ikic, Deak

statistika ZDE

Andrea Kossányiová (kapitánka ČR): „My jsme věděly, že po včerejší prohře Chorvatsko dnes do utkání hodně najede, a že to bude náročný zápas, což se potvrdilo. V druhém setu jsme trošku zaspaly, ale pak jsme už utkání dostaly pod kontrolu a dopadlo to pro nás dobře.“

Giannis Athanasopoulos (trenér ČR): „Jsem moc rád, že jsme dnes zvítězili, protože Chorvatsko je silný soupeř. Včera prohrálo, a o to víc bylo namotivováno v dnešním zápase. Byli jsme hodně agresivní v prvním setu, druhý vyhrálo Chorvatsko a třetí jsme dokázali dotáhnout znovu do úspěšného konce. Hráčky ukázaly, že jsou jeden tým, a že dokážou společně zabojovat, proto dnes slavíme vítězství.“

Daniel Santarelli (trenér Chorvatska): „Dnes jsme hráli lépe než včera, Česká republika je ale kvalitní tým a není to vůbec jednoduchý soupeř. Ve třetím setu jsme udělali na konci hodně chyb a prohráli jsme ho, zápas by se v opačném případě možná vyvíjel jinak. Zítra nás čeká Bělorusko a my musíme tento duel bezpodmínečně vyhrát.“

Úvod zápasu patřil českým reprezentantkám, na středu sítě se nemýlila nejprve Veronika Trnková a pak ani Pavlína Šimáňová a po další úspěšné výměně to bylo 3:0. Domácí volejbalistky náskok držely i dál a po esu Evy Hodanové na 8:3 zastavil chorvatský kouč hru oddechovým časem. Česká republika však pokračovala ve stejném rytmu (11:5) a chorvatskému týmu se mazat náskok nedařilo. Po vydařeném českém bloku byl rozdíl ve skóre už sedm bodů (15:8) a za stavu 17:9 bralo Chorvatsko další time out. Do koncovky vstupovaly domácí volejbalistky s přesvědčivým náskokem (20:10), v útoku se pak blýskla dvakrát Andrea Kossányiová (23:12) a po chybě na servisu Chorvatska (24:13) zakončila úvodní sadu esem Kateřina Valková (25:13).

Začátek druhého dějství byl mnohem vyrovnanější (4:4), Chorvatsko zpřesnilo hru (4:6) a musely dotahovat. Přímý chorvatský bod z podání znamenal sice vedení soupeřek 6:9, skvělá šňůra kapitánky Andrey Kossányiové na podání ale zařídila obrat skóre na 11:10. Bitva na obou stranách pokračovala (12:12) a bylo to znovu Chorvatsko, kdo začal mít mírně navrch (13:15). Po esu Klary Peric na 15:18 si vzal Giannis Athanasopoulos time out, Chorvatsko však náskok drželo a úspěšný blok na 17:21 opět přinutil českou lavičku zastavit hru oddechovým časem. Bojovalo se dál, české volejbalistky snížily na 20:22 a time out si vyžádal naopak chorvatský trenér. Po něm už se Chorvatsko ani jednou nemýlilo a po výhře 20:25 srovnalo stav setů na 1:1.

Český tým zareagoval hned vzápětí a v úvodu třetí sady odskočil soupeřkám na 5:2. Tvrdou smečí pak na 6:3 navýšila Veronika Trnková, Chorvatsko ale zbraně nesložilo a postupně srovnalo na 8:8. Vyrovnaný souboj pokračoval, po esu Evy Hodanové to bylo 11:10, Chorvatsko ale ihned odpovědělo a úspěšným blokem otočilo na 11:12. Další přímý bod z podání pak přidala Pavlína Šimáňová (13:12) a oba týmy se i dál praly o každý míč. Za stavu 14:15 si vzal český kouč oddechový čas. Dvakrát se pak blýskla nad sítí Pavlína Šimáňová a time out bralo pro změnu Chorvatsko (18:16). Set zamířil do napínavé koncovky, Chorvatsko otočilo na 20:21, Česká republika ale bojovala ze všech sil a po esu Kateřiny Valkové srovnala na 23:23. Následovaly setboly na obou stranách (26:26), za stavu 27:26 se už ale nemýlila Eva Hodanová a poslala svůj tým do vedení 2:1 na sety.

V čtvrtém setu to byl náš tým, kdo se ujal vedení 5:2 a i dál kontroloval hru. Chorvatský kouč sice dvakrát zastavil hru time outem (za stavu 10:5 a 15:10), české hráčky ale náskok i poté navyšovaly (18:12). Chorvatsko skóre ještě zkorigovalo na 18:15 a do koncovky vstupovaly týmy za stavu 20:17. Závěr setu byl napínavým soubojem, Chorvatsko se snažilo dotáhnout (23:21) a odvrátilo i první český mečbol (24:21), druhý už si ale svěřenkyně Giannise Athanasopoulose vzít nenechaly a zvítězily poměrem 25:22.

Autor: Barbora Mertová