7.2.2018

Dnešní zápasy v evropských pohárech poslaly do čtvrtfinále pouze Ostravu

Dnešní zápasy v pohárové Evropě 2017/18 přinesly našim barvám jednu výhru a dvě prohry. Prostějov ve své skupině Champions League nestačil po dobrém začátku na favorizovanou Novaru. Cestu volejbalistek Králova Pole v Poháru CEV ukončila domácí prohra s ruským Jekatěrinburgem. To Ostrava se po domácí výhře nad finským Orivesi raduje z postupu do čtvrtfinále Challenge Cupu.

VK PROSTĚJOV - IGOR GORGONZOLA NOVARA

Zatím nejhorší utkání v evropské Champions League žen 2017/18 odehrály prostějovské volejbalistky. Do zápasu 4. kola základní skupiny B proti Novaře přitom odstartovaly výborně a sahaly po zisku úvodního dílu, když až do jeho úplného závěru vedly. Dokonce měly setbol, ale neproměnily jej. A extrémně silný sok po obratu zavelel na prudkou zteč, které soubor VK nedokázal vůbec čelit. Navzdory původně slibnému vývoji tak bitva dopadla suverénním triumfem družiny Igor Gorgonzola.

VK Prostějov - Igor Gorgonzola Novara 0:3 (24:26, 13:25, 15:25)

Rozhodčí: Michlic (Polsko) a Guillet (Francie)

Počet diváků: 820

Domácí: Horká, Kossányiová, Herelová, Weiss, Emonts, Trnková, libero Kovářová. Střídaly: Nová, Slavíková, Kozmík, Zatloukalová.

Hosté: Piccinini, Gibbemeyer, Skorupa, Plak, Chirichella, Egonu, libero Sansonna. Střídaly: Enright, Vasilantonaki, Zannoni.

Laura Emonts (smečařka VK Prostějov): „Pro nás to byl velice těžký zápas, proti tak silnému soupeři je složité získávat body. Novara na nás vyvíjela značný tlak servisem a zejména útokem, její hráčky jsou na tom hodně dobře po fyzické stránce. A v obraně jsme je většinou vůbec nestíhaly.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Na začátku utkání jsme hráli vyrovnaně především díky tomu, že soupeř chyboval. Jakmile s tím přestal, byl zápas od druhého setu jednoznačný a neměli jsme šanci hlavně v útoku i obraně. Projevila se vysoká kvalita Novary, zatímco my jsme v první sadě promarnili svou příležitost. Celkově jsme mohli zahrát lépe.“

Cristina Chirichella (blokařka Igor Gorgonzola Novara): „Kromě části vstupního setu jsme hrály výborně, dařilo se nám v obraně i v útoku a na hřišti jsme působily jako pevný tým. Rozhodl náš obrat první sady, s výkonem i výsledkem můžeme být spokojené.“

Massimo Barbolini (trenér Igor Gorgonzola Novara): „Byl to pro nás velmi důležitý zápas a jsme šťastní za vítězství 3:0. Prostějov hrál v úvodu výborně, vedl 21:18. A rozhodlo, že jsme úvodní sadu i z takového stavu otočili. Na tým jsem hrdý, že tuhle složitou situaci zvládl. Potom už jsme hráli mnohem lépe a soupeři nedali šanci, tři získané body jsou v těžké skupině B moc důležité.“

Nenechat si favorita hned ze začátku utéct, držet s ním krok. To byl důležitý vstupní úkol Hanaček, který se jim dařilo plnit. Od stavu 1:0 sice hostující tým většinu času vedl, ovšem jen těsně, maximálně o dva body (4:6, 7:9, 9:11). A domácímu družstvu se opakovaně dařilo vyrovnávat (7:7, 11:11). Uprostřed zahajovacího dějství navíc přišla velká chvíle prostějovského mančaftu, jenž prudce udeřil při účinném servisu Weiss. Její plachty dostaly soupeřky pod tlak na přihrávce, následovalo několik výborně ubráněných míčů i parádních útoků a čtyřbodová série znamenala obrat z 11:12 na 15:12! Od té chvíle mělo mírně navrch perfektně šlapající vékáčko, zatímco znejistělé Italky nečekaně často chybovaly včetně zakončení. Po dalším miniúniku (18:18 – 21:18) to vypadalo už velice slibně, leč novarské plejerky smazaly manko jednou (21:21), pak podruhé (23:21 – 23:23), následně odvrátily i setbol (24:23). Aby poté zkušeněji dorazily dramatickou koncovku – 24:26.

Těsně promarněný závěr mohl na mistryních ČR zanechat psychické stopy, což se opravdu stalo. Papírově silnější celek zvýšil otáčky, přitlačil všemi činnostmi a jal se dominovat. Hlavně podáním (Čadovým svěřenkyním odešel příjem) + útokem (na bomby z často ohromné výšky defenziva nestačila). Tím pádem náskok Gorgonzoly hrozivě narůstal (2:6, 4:10, 6:17). Horká a spol. nenacházely nic, čím by se chytily, nepomáhala ani střídání. A hrozil dílčí debakl, jenž také nastal, byť díky vyrovnanému finiši v nijak brutálním rozměru – 13:25.

Češky potřebovaly za daného průběhu střetnutí nějaký pozitivní impuls, ale ten nepřicházel ani zkraje třetí části. Ženy VK pod trvalým náporem vysoké kvality protivnic hrozně těžko rozvíjely svou vlastní hru a narůstal počet jejich vynucených i nevynucených hrubek, naopak rozjeté šampiónky z Apeninského poloostrova třímaly taktovku v rukou stále pevněji. Vývoj duelu diktovaly místy až příliš jednoznačně, například při trháku z 2:3 na 6:15. Tam to s českou partou opět vypadalo zle nedobře, ovšem na sklonku mače alespoň dokázala rovnocenně vzdorovat a tím nepřipustila extrémní výprask. Přesto souboj v úhrnném součtu vyzněl dost jasně – 15:25 a 0:3.

Autor: Marek Sonnevend

VK KRÁLOVO POLE BRNO - URALOCHKA-NTMK EKATERINBURG

Letošní královopolská pouť CEV Cupem ve středu v podvečer skončila. Už před začátkem osmifinále tohoto evropského poháru ale tým Marka Rojka věděl, že postoupit  dál bude úkol opravdu přetěžký. Brno by totiž muselo vyřadit ze hry Jekatěrinbug, který patří mezi špičku světového ženského volejbalu. Po prohře 0:3 v Rusku navíc Brno vstupovalo do odvety s vědomím, že jejich soupeřkám stačí k postupu dva sety. Na domácí půdě to ale královopolské hráčky nevzdaly a za stavu 1:1 na sety ještě vidinu na další kolo držely. Pak už ale Jekatěrinburg o postupujícím nenechal nikoho na pochybách a výhrou 1:3 potvrdil svou účast ve čtvrtfinále.

KP Brno - Uralochka-NTMK Ekaterinburg 1:3 (10:25, 28:26, 20:25, 16:25)

první zápas 0:3, postupuje Jekatěrinburg

Rozhodčí: Stipanicev, Stevanovic

Počet diváků: 120

Domácí: Meidlová, Vyklická, Pištěláková, Pene, Boulová, Zburová, libero Vaňková. Střídaly: Suchá, Kopáčová, Šloufová, Janečková, Podhrázká

Hosté: Parubets, Rusakova, Burlakova, Klimets, Harelik, Enina, libera Chernova, Karpol. Střídaly: Romanova, Evdokimova, Khaletskaia, Kurilo

Marek Rojko (trenér KP): „Jsem rád, že jsme tento zápas udělali důstojným a v jedné části i velmi vyrovnaným. Naopak mě mrzí, že některé mladé hráčky nevyužily velikou šanci dnes hrát o překvapení. Mentalita a strach z chyb a absence emocí - to je to, co je limituje. Celý CEV Cup nás ale rozhodně posunul ve vývoji družstva a já doufám, že se nám to zúročí v nadstavbě a v play-off. V dnešním utkání tři naše hráčky výborně podávaly, což nám umožnilo Rusky zatlačit. Velikou hodnotu má pro nás koncovka druhého setu - a tohle si musíme z dnešního zápasu odnést. Jediná věc, která je pro mě nepochopitelná je, že se na Uraločku nepřijde podívat víc lidí. Poděkování proto patří alespoň těm, kteří na dnešní utkání dorazili. Jekatěrinburg je legendární klub a já jsem přesvědčený, že jinde by byla hala vyprodaná."

Ivana Zburová (kapitánka KP): „Moc mě těší, že po prvním setu, který nám vůbec nevyšel, jsme se zvedly a začaly hrát a bojovat. Ve dvou následujících sadách jsme ukázaly, že s bojovností a zdravým sebevědomím dokážeme i s takovým soupeřem držet krok. Škoda koncovky třetího setu, kdy jsme udělaly vlastní zbytečné chyby, což nás stálo vedení v zápase. A kdo ví, jak by to potom dopadlo...."

Úvod zápasu patřil ruskému hlavnímu kouči - Nikolay Karpol totiž obdržel čestné členství v klubu KP Brno. Pak už začala přehlídka právě jeho svěřenkyň v útoku. Domácím se podařilo držet krok jenom do doby, než na podání nastoupila ruská blokařka Enina a vydržela tam celkem sedmkrát. Set už si pak Jekatěrinburg pohlídal až do konce (10:25).

Do druhé sady nastoupil domácí tým v pozměněné sestavě a začal ho v základu se Suchou a Kopáčovou. A právě razance Gabriely Kopáčové platila na hostující dokonale. Brno zpřesnilo servis a v koncovce se blýsklo dvěma bloky, které znamenaly první vítězný set proti zakřiknutě hrajícím Ruskám (28:26).

I následující dějství pokračovalo ve stejně bojovném duchu. K vidění tak byly kvalitní výměny zajištěné solidní obranou na síti a odvážným útokem na obou stranách. Ruské volejbalistky v druhém technickém time-outu držely mírné vedení (14:16) a v koncovce projevily svoje větší zkušenosti - náskok si s vidinou čtvrtfinále pohlídaly a po výhře 20:25 bylo o postupujícím rozhodnuto.

Ve čtvrtém setu hostující tým zpřesnil hru a Královo Pole už téměř k ničemu nepustil (16:25).

Autor: Barbora Mertová

TJ OSTRAVA – OrPo ORIVESI

Před 14 dny vyhrála Ostrava ve finském Orivesi celkem jasně 3:0 (16,23,14), ale míč je kulatý a doma musela potvrdit roli favorita, do které je pasovala tato výhra. To se týmu TJ Ostrava nakonec s menšími výkyvy podařilo. A opět se po roce ostravské hráčky mohou těšit do Ruska. Vloni to byl 6000 km vzdálený Krasnojarsk, letos je to Krasnodar, který je „jen“ 2000 km daleko.

TJ Ostrava - OrPo Oriversi 3:1 (25:15, 15:25, 25:21, 25:19)

první zápas 3:0, postupuje Ostrava

Rozhodčí: Yordanov (BUL), Dragomir (ROU)

Počet diváků: 355

Domácí: Makauskaite, Zemanová Čuboňová, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libera Chevalierová. Střídaly: Žolnerčíková, Křenková, Sedláčková, Šípová, Diatková

Hosté: Dos Santos Batista, Ylönen, Lemos, Kosonen, Lepistö, Vergidou, libero Häkkinen. Střídaly: Putkisaari, Toivonen, Väisänen, Kilpeläinen

Kateřina Valková (kapitánka TJ Ostrava): „Vstup do zápasu vyšel podle představ. Ve druhém setu se ovšem soupeř rozehrál a začal riskovat servis a my možná podvědomě trochu polevily. Ještě v úvodu třetího setu jsme se dostávaly z herní krize, ale pak jsme se opět rozehrály a přes dílčí zaváhání jsme koncovku třetího setu s přehledem uhrály. Velký dík našim úžasným fanouškům.“

Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Výborný vstup do zápasu, soupeře jsme k ničemu nepustili. Ovšem na začátku druhého setu jsme předvedli absolutní nedůslednost, asi jsme si mysleli, že se to dohraje samo. Tým nedodržoval taktické pokyny. Ve třetím setu po prohození úček jsme hráli tři, čtyři důležité výměny, pak už jsme měli zápas pod kontrolou a příležitost mohla dostat celá lavička.“

Do úvodní části odvetného zápasu nastoupila Ostrava ve skvělé formě a ujala se brzkého vedení (7:2, 8:4, 10:4). Domácí s přehledem kontrolovali vývoj zápasu a podařilo se jim nejen udržet, ale i zvýšit svůj náskok díky skvělému servisu Kateřiny Zemanové (14:9, 18:9) i chybám soupeře (19:11, 22:15). První set patřil jasně hráčkám TJ Ostrava.

V druhém setu se karta obrátila. Tým Orivesi znatelně zlepšil svůj výkon a získával si nad Ostravou mírný náskok (5:8, 6:9) a ten pak náhle rapidně zvýšil po čtyřbodové servisové šňůře (6:13). Ostravačky nechtěly darovat soupeři tento set a sváděly vyrovnaný boj o každý balón (7:14, 8:15, 9:16, 11:17, 12:19). Stejně jako v minulém setu Ostravanky, teď hráčky Orivesi kontrolovaly svůj náskok a bod po bodu jej navyšovaly až do samotného konce.

Úvod třetího setu byl opět vyrovnaný s mírnou převahou soupeře (4:6, 6:8). Pak však opět nastoupila na servis Kateřina Zemanová, která se postarala o další srovnání stavu (8:8) a následný bodový náskok na soupeře (10:8). Tým Ostravy pokračoval ve zvyšování svého náskoku (13:9), na který odpověděl trenér hostů svým prvním oddechovým časem. Tým soupeře zlepšil svůj výkon a podařilo se mu postupně srovnat (14:13, 16:13, 16:16). Až do závěru setu bylo skóre vyrovnané (18:18, 20:20), ale nakonec i díky útočné síle Terezy Diatkové se radovaly hráčky domácího celku.

Ve čtvrtém setu nastoupila od začátku druhá nahrávačka Šípová a postupně v jeho průběhu byly nasazeny všechny hráčky z lavičky. Přestože došlo k výrazné obměně domácího kádru, tak si Ostravanky udržovaly převahu (8:6, 16:11, 20:14) a po malém zaváhání (20:18) s přehledem dotáhly čtvrtý set i celý zápas do vítězného konce.

Autor: Miloš Matula