29.1.2020

Volejbalisté Karlovarska pokračují na vítězné vlně i v pohárové Evropě

Ve středu se v osmifinálových zápasech evropských pohárů 2019/20 představily tři české týmy. Jediný úspěch si připsalo Karlovarsko, které v Challenge Cupu jasně přehrálo rumunský Zalau. Ve stejném poháru nestačili doma volejbalisté Kladna na portugalský Lisabon. Nevedlo se ani Ostravě v Poháru CEV, která prohrála v Itálii s favorizovanou Modenou.

Karlovarsko v osmifinále Challenge Cupu hostilo rumunský Zalau a stejně jako v předešlých utkání evropského poháru doma zvítězilo a tím si před odvetou vybudovalo nadějnou pozici pro postup do čtvrtfinálových bojů.

VK ČEZ Karlovarsko – ACS Volei Municipal Zalau 3:0 (25:15, 25:20, 25:20)

Rozhodčí: Emiroglu (TUR),  Grellier (SUI)

Počet diváků: 812

Karlovarsko: Ticháček, Lux, Patočka, Rejlek, Wiese, Wilson, libero Pfeffer. Střídali: Džavoronok, Vašina, Fišer, Baláž

Zalau: Dal Bosco Dall Agnol, Ghionea, Cherbeleata, Lintz Leite Medeiros Nogueira, Sinkkonen, Bartha, libero Gavriz. Střídali: Spinu, Muscina, Pascan, Darlaczi

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Skvělý vstup do série proti Zalau. První krok jsme udělali, vyhráli jsme 3:0, což je skvělý. Ukázali jsme, že nebudeme lehký soupeř a toho si velice cením. Hráli jsme celý zápas koncentrovaně. Moc děkuji divákům za atmosféru při utkání.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Krásný výsledek. Myslím si, že Rumuni nepředvedli vše, co je v jejich silách. My jsme výborně vstoupili do utkání, naznačili jsme soupeři, že jsme připraveni a dostali jsme je do úzkých. Jsem moc rád za tento výsledek, ale nepřeceňujeme ho a musíme se připravit co nejlépe do odvety.“

Cristian Bartha (kapitán Volei Zalau): „Prohráli jsme 3:0 a nehráli jsme vůbec naši hru. Hráli jsme pro nás s novými míči, které jsme měli možnost vyzkoušet jen tady v Karlových Varech. To ale není omluva za náš předvedený výkon. Uvidíme u nás doma, protože to bude určitě jiné utkání a my se pokusíme ještě o postup.“

Do utkání VK-Karlovarsko vstupuje raketově a hned od začátku ukazuje soupeři, že na domácí půdě jsou velice těžký soupeř. Daří se jim ve všech činnostech a zejména smečaři jsou téměř neomylní. Celý set mají domácí dostatečný náskok k tomu, aby s přehledem vyhráli první set 25:15.

Druhý set už je o poznání vyrovnanější a soupeř začíná ukazovat svoji kvalitu. Zalau se zlepšuje ve všech činnostech. Do svého útoku zapojují i pipe a dlouho to vypadá, že se set bude rozhodovat ve vyrovnané koncovce. V pravý moment ale domácí zaberou a soupeři odskakují na rozdíl čtyř bodů. Set je ukončen červenou kartou pro hostujícího hráče za nesportovní chování.

Třetí set je velice podobný setu druhému. Po celou dobu se soupeři přetahují o každý bod a dlouho se hraje vyrovnaná partie. Hosté dobře podávají a domácí jsou nuceni útočit z vysokých balónů.  Lux a Wiese tuto nelehkou úlohu zvládají skvěle a náskok domácích se pomalu navyšuje. Trenér hostů zkouší na nepříznivý stav reagovat střídáním, ale domácí už se mu zastavit nepovede. Před zaplněnou halou poslední balon proměňuje střídající Baláž a domácí si můžou vychutnávat vynikající vstup do osmifinále Challenge Cupu.

Partnerem utkání byla společnost Mattoni, která předala ceny nejlepším hráčům. Na straně hostů to byl hráč s číslem 17 Lintz Leite Medeiros Nogueira, na straně domácích přebral cenu Daniel Pfeffer.

Autor: Tým Karlovarska

V prvním zápase osmifinále Challenge Cupu proti Sportingu Lisabon se musel trenér Orlů obejít bez marodů Zajíčka a Sobotky, ale i bez smečaře Staples, který již v probíhajícím ročníku evropských pohárů nastoupil za rakouský Innsbruck.

Kladno volejbal cz – SC Portugal Lisboa 0:3 (25:27, 17:25, 23:25)

Rozhodčí: Sokol (POL), Geukes (GER)

Diváků: 347

Kladno: van Haarlem, Vemič, Mikulenka, Okošanović, Hýský, Palacios Santos, libero Moník. Střídali: Wallisch, Kuboš, Vostárek, Fortuník

Lisabon: Ferreira Costa, Barbosa Maia, Freire Da Purificacao, Brown, Dennis Diaz, Sens, libero Pereira. Střídali: Monteiro, Melo, Martins

Lepší vstup do utkání měl aktuálně druhý tým nejvyšší soutěže v Portugalsku. Kladenským Orlům se však manko z úvodu podařilo zlikvidovat a před koncovkou mělo čtyřbodový náskok. Ten však Kladno promarnilo, nevyužilo ani tři setboly. To portugalský soupeř proměnil hned ten první a urval sadu ve svůj prospěch. Tento moment byl zřejmě rozhodující pro další vývoj utkání. Lisabon převzal iniciativu a kladenský tým za ním zaostával. Když už měli Orli vyrovnání na dosah, přišel na servis hostující blokař Brown, který pětibodovou šňůrou na podání rozhodl o osudu druhého setu. Třetí dějství rozehrálo lépe Kladno a do poloviny setu bylo ve vedení. Pak hostující tým zaznamenal čtyřbodovou sérii, díky které šel do koncovky třetího setu s mírným náskokem, který se už Kladenským nepodařilo smazat. Utkání skončilo výhrou hostujícího Lisabonu 3:0, kterému v odvetném utkání na vlastní palubovce stačí k postupu do čtvrtfinále vyhrát dva sety.

Průběh setů:

1. set – 4:8, 16:12, 21:17, 25:27

2. set – 6:8, 14:16, 15:21, 17.25

3. set – 8:7, 15:16, 20:21, 23:25

Volejbalisté Ostravy nastoupili v úvodním duelu osmifinále Poháru CEV na palubovce Modeny, aktuálně třetího týmu italské série A1.

Leo Shoes Modena – VK Ostrava 3:0 (25:13, 25:17, 25:16)

Rozhodčí: Ilhan (TUR), Kozlova (RUS)

Diváků: 4 061

Modena: Anderson, Holt, Pinali, Estrada Mazorra, Bossi, Christenson, libera Rossini, Iannelli. Střídal: Salsi

Ostrava: Sedláček, Podlesny, Ihnát, Marcyniak, Janků, Vancl, libero Sobczak. Střídali: Šoltýs, Štefko, Dvořák, Muroň, Bauman

Proti věhlasné Modeně nastoupila Ostrava s kapitánem Janků na postu univerzála. Od úvodního hvizdu domácí favorit nepouštěl Ostravu vůbec do hry a postupně navyšoval svůj náskok a výsledkem byl pohodlný zisk prvního setu v poměru 25:13. Do druhého setu vrátil ostravský trenér Václavík Davida Janků na jeho obvyklý post smečaře a místo univerzála zaujal Radek Šoltýs. Ani tato změna však rozjetou „domácí mašinu“ nezastavila a obraz hry se nezměnil, stejně tak jako ve třetím setu. Celé utkání provázela bouřlivá atmosféra více jak čtyř tisíc domácích fanoušků.

1. set – 8:4, 16:8, 21:11, 25:13

2. set – 8:1, 16:9, 21:14, 25:17

3. set – 8:5, 16:11, 21:14, 25:16

Autor: Jiří Carba, foto CEV