Celostátní festival - minivolejbal - Ostrava
2. 8. 2024
24.1.2018

Výhra Ostravy v osmifinále Challenge Cupu, KP v odvetě CEV Cupu zkusí zabojovat

Volejbalistky KP Brno a Ostravy dnes odehrály svá první osmifinálová utkání evropských pohárů 2017/18. V Poháru CEV brněnské hráčky v ruském Jekatěrinburgu nestačily na favorizovanou Uraločku. To Ostrava v Challenge Cupu jasně zvítězila ve finském Orivesi.

URALOCHKA-NTMK EKATERINBURG – VK KP BRNO

V úvodním duelu osmifinále CEV Cupu nestačilo Královo Pole na ruský Jekatěrinburg a prohrálo s ním 0:3 na sety. Brněnské hráčky ale ukázaly svou bojovnost i to, že se i s takovým favoritem dá hrát.

Uralochka-NTMK Ekaterinburg KP Brno  3:0 (17, 11, 18)

Rozhodčí: Feshti, Vestbo

Počet diváků: 2 135

Domácí: Parubets, Rusakova, Burlakova, Klimets, Harelik, Enina, libera Chernova, Karpol. Střídaly: Romanova, Evdokimova, Khaletskaia, Kurilo

Hosté: Zburová, Suchá, Vyklická, Kopáčová, Pene, Boulová, libero Vaňková. Střídaly: Meidlová, Pištěláková, Šloufová, Podhrázká

Marek Rojko (trenér KP): „Myslím si, že zápas byl celkem důstojný, byly tam dobré věci, ale potvrdily se také limity některých volejbalistek. Pro celý náš tým je to však vynikající zkušenost a já jsem moc rád, že jsme si i navzdory náročnému režimu mohli tohle utkání zahrát. Máme na víc, i když se s tímto stylem nesetkáváme, a i to je bonus evropských pohárů. Dnes se v praxi potvrdilo, že se tohoto soupeře není potřeba bát, protože má ve vícero aspektech i svoje slabiny. Ale respekt a nezkušenost některých hráček způsobily zbytečné chyby a slabý útok. Jsem přesvědčený, že po této zkušenosti budeme doma hrát o hodně líp a s odvahou, a že můžeme vybojovat mnohem lepší výsledek."

Ivana Zburová (kapitánka KP): „Škoda, že jsme do zápasu nastoupily s takovým strachem a respektem, protože jsme neměly co ztratit. Myslím si, že doma  je můžeme potrápit daleko víc a určitě nic nevzdáváme."

Brno s domácími favoritkami drželo v první sadě krok do prvního technického time-outu. Pak ale Jekatěrinburg přeřadil na vyšší rychlost a sérií podání a bloku si vypracoval sedmibodový náskok. Hra ovšem skóre úplně neodpovídala, Královo Pole předvedlo velké nasazení i kvalitu v obraně. I přesto sada vyzněla pro domácí 17:25 (z pohledu Brna).

Druhé dějství se neslo v podobném duchu. Set byl plný pohledných výměn, které ale většinou končily ve prospěch domácích, zejména díky větší agresivitě na síti (9:16). Brněnská filozofie, co nejvíc riskovat na servisu nesla své ovoce, ale výraznější přísun bodů bohužel nezaručila (11:25).

Do posledního setu nastoupilo Královo Pole koncentrovaně, ruský kolos hrál naopak nesoustředěně, a tak mohla Nikola Pištěláková servírovat čtyřikrát v řadě, což zajistilo Brnu vyrovnané skóre 7:7. Pak ovšem vzala do rukou vše podávající Harelik a poslala svůj tým do vedení 7:13. Brněnské hráčky začaly mít potíže s příjmem a náskok Ruska narostl až na 9:20. Královo Pole ještě zkorigovalo, ale set už domácí dotáhly až k vítězství 18:25.

Autor: Barbora Mertová

ORPO ORIVESI – TJ OSTRAVA

Ostravské volejbalistky zvládly svůj první osmifinálový zápas na jedničku a v domácí odvetě chtějí svým fanouškům věnovat postup do čtvrtfinále.

OrPo Orivesi – TJ Ostrava 0:3 (16:25, 23:25, 14:25)

Rozhodčí: Akdemir, Byhlin

Počet diváků: 400

Domácí: Kosonen, Lepistö, Vergidon, Stedile, Ylönen, Lemos, libero Häkkinen. Střídaly: Väisänen, Putkisaari, Toivonen

Hosté: Makauskaite, Zemanová, Čuboňová, Kojdová, Nachmilnerová, Valková, libero Chevalierová. Střídaly: Křenková, Žolnerčíková

Kateřina Valková (kapitánka Ostravy): „Jsme rády, že jsme zápas po náročné cestě zvládly a i přesto, že soupeř dobře bránil, tak jsme v zápase uspěly. Soupeře jsme především přehrály na útoku a servisu. Uhrály jsme dobrý výsledek do odvety, ale nesmíme nic podcenit. Už se těšíme na naše fanoušky domů, kteří jsou nám vždy velkou oporou, a věříme, že nám pomohou k postupu.“

Zdeněk Pommer (trenér Ostravy): „Dnes to byl týmový výkon. Byli jsme lepší na útoku, zatlačili jsme soupeře servisem a dobře hráli blokařky. Drobný výpadek ve druhém setu, kdy nás soupeř trochu zatlačil do stavu 8:12, za tohoto stavu jsme zlepšili hru v poli a bojovným výkonem celého družstva jsme set dotáhli do vítězného konce. Celkově jsme měli celý zápas pod kontrolou a výborně jsme začali ve třetím setu, kdy jsme soupeře dostali pod velký tlak. Výbornou práci odvedl celý tým, lavička bouřlivě povzbuzovala a výbornou práci odvedl i celý realizační tým.“

Ostrava vstoupila do utkání nabuzená a ujala se hned vedení (5:8), posléze donutila domácího trenéra vzít si time (za stavu 7:13). Jeho domluva pomohla domácímu týmu ke čtyřem bodům v řadě (11:13). Do druhého technického time-outu se šlo za stavu 13:16, po navýšení náskoku hostů na 15:19 se pokusil podruhé trenér domácích pomocí time-outu zastavit nápor Ostravy, což se mu díky pestré hře a servisu Kateřiny Zemanové nepodařilo.

Druhý set domácí tým začal náporem (5:2, 8:5, 10:5, 12:8), který hostující tým zastavil bojovnou hrou v poli a kvalitním servisem, kdy srovnal stav na 12:12. Poté nastala přetahovaná o každý bod (16:15), až do stavu 20:19, kdy kvalitní obranou a účinným servisem získaly Ostravanky vedení 20:22 a 21:24. I když domácí odvrátili dva setboly, třetí již byl využit.

Při servisu Kateřiny Zemanové se Ostrava rychle dostala do vedení 0:6, které postupně navyšovala (1:8) až na rozdíl deseti bodu (3:13, 7:17), což umožnilo trenérovi Pommerovi dát premiérovou příležitost Karin Žolnerčíkové a Karolíně Křenkové v Challenge Cupu. Set i zápas byl dohrán v poklidu s konečným skórem 14:25, celkově 0:3 na sety.

Autor: Miloš Matula, foto CEV

Největší údernou sílu posledních sezón ztrácí Dukla Liberec, slovenská univerzálka Nikola Kvapilová bude nově hájit barvy VK Prostějov.

Z Odoleny Vody odchází smečař Jan Svoboda, jehož novým chlebodárcem bude Dukla Liberec.

Martina Demara vystřídá na lavičce volejbalistů liberecké Dukly Alessandro Lodi. Italský světoběžník, který střídavě vedl muže nebo ženy ve...