30.1.2024

Ze slunečného Las Palmas nevezou Lvi Praha ani set, nicméně šance na postup stále žije

Na první zápas play off CEV Champions League o postup do čtvrtfinále nejprestižnější evropské klubové soutěže odletěli pražští Lvi do tepla na Kanárské ostrovy. Mistr Španělska z Las Palmas se zdál „hratelným“ soupeřem, ale velezkušený domácí tým potvrdil, že v domácí hale prohrává málokdy.

Guaguas Las Palmas - VK Lvi Praha 3:0 (25:23, 25:23, 26:24)

Rozhodčí: Ferreira (POR), van Zanten (NED)

Las Palmas: Zonca, Vigrass, Bezerra Souza, Bruno, Ramos, de Amo, libero Larraňaga. Střídali: De Carvalho Furtado, Almansaa, Diedhiou

Lvi: Madsen, McCarthy, Schouten, Čech, Crer, Janouch, libero Moník. Střídali: Kollátor, Thiel, Estrada

Ohlasy Lvů po utkání:

kapitán Jakub Janouch: „Nedostali jsme se na náš level. Možná místy na servisu, ale trápili jsme se v obraně. Nešlo nám plnit pokyny na bloku. Nevím proč, asi jsme nebyli soustředění. Zápas dopadl o dva body v každém setu, ale myslím si, že můžeme hrát o hodně líp. Vůbec jsme se psychicky nedostali nad ně. Dneska jsme prohráli zápas, ale ještě jsme neprohráli sérii. Musíme si odpočinout a psychicky, fyzicky i takticky se nachystat na soupeře. Myslím si, že pořád máme doma velkou šanci to odčinit a sérii otočit.“

trenér Juan Manuel Barrial: „Zápas byl od začátku v jejich rukou, byli lepší než my. Když uděláte tolik nevynucených chyb, nemůžete na této úrovni vyhrát.“

Úvod zápasu hostující celek zachytil, nevydařila se mu však prostřední pasáž setu a domácí otočili skóre z 6:7 na 15:9. V koncovce vytáhli Lvi největší zbraň – kvalitní servis. Kanaďan Casey Schouten domácím pocuchal nervy a snížil na 22:23. Poté však chyboval a hráči Las Palmas proměnili druhý setbol (25:23).

V druhé sadě se Lvi poprvé dostali do vedení o více než bod, pořádný náskok si však nevypracovali a domácí celek brzy převzal iniciativu i za přispění nahrávače Miguela de Ama. Volejbalista, jenž strávil čtyři sezony v Českých Budějovicích, hrál s velkým přehledem a domácí celek si i díky němu udržoval nebývale vysokou úspěšnost útoku. Lvi v závěru znovu vytáhli přesná a tvrdá podání, opakoval se však scénář z koncovky úvodní sady (25:23).

Ve třetím dějství se zdálo, že se Lvi konečně pobouzejí (12:9 a 16:13), domácí však manko dokázali dorovnat. Pražané sice odvrátili první mečbol, na druhý pokus již uspěli domácí (26:24).

Odveta se hraje 7. února 2024 v UNYP aréně, kde Lvi mohou odčinit včerejší porážku a dotáhnout sérii do zlatého setu.

Autor: Jiří Carba, zdroj: isport.cz, Miroslav Mazal, foto: David Nejedlý