18.5.2018

FIVB 4* Itapema 2018, den 2: Dva české páry slaví přímý postup do osmifinále!

Italský trenér čekých párů Kolocová / Kvapilová a Schweiner / Perušič Andrea Tomatis má zatím na 4*hvězdě v Itapemě důvod k radosti, obě dvojice totiž zvládly své dva zápasy ve skupině vyhrát a slaví díky nim přímý postup do osmifinále a s tím jisté umístění v TOP 10! Především Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem mají na kontě cenný skalp, když porazily bývalé světové jedničky a aktuální vicemistry Evropy z Lotyšska, Samoilovse a Smedinse! Dnes bude o postup ze skupiny bojovat i třetí z českých párů v hlavní soutěži, Barbora Hermannová s Markétou Slukovou budou hrát od 13:00 českého času o třetí skupinové místo s Finkami Lehtonen a Ahtiainen, které v prvním utkání podlehly právě Kristýně Kolocové a Michale Kvapilové.

Bára Hermannová s Markétou Slukovou nezvládly své první utkání v Brazíli, když v tie-breakové bitvě podlehly Slovenkám Natalii Dubovcové a Andree Štrbové 22:20, 15:21 a 12:15. Do druhého utkání ve skupině nastoupí dnes od 13:00, o třetí místo budou bojovat s Niinou Ahtiainen a Riikkou Lehtonen z Finska.

Finské soupeřky Báry s Markétou včera v prvním utkání nestačily na Kristýnu s Míšou, i tento zápas skončil až třetím setem. Kolocová s Kvapilovou zvládly utkání po setech 21:14, 14:21 a 15:9. Zajistily si tím s předstihem postup ze skupiny a o prvenství se pak utkaly s přemožitelkami Báry s Markétou. Druhý český pár si už se slovenskou dvojicí Štrbová / Dubovcová poradil a bezproblémově vyhrál 21:16 a 21:14.

Souboj Kristýny s Míšou proti Slovenkám bylo během včerejška jediné dvousetové utkání českých párů. Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem totiž oba dva své zápasy prodlužovali a především první utkání Ondry a Davida proti argentinské dvojici Azaad / Capogrosso trvalo bez 4 minut hodinu. První set skončil ještě "rychle" 20:22 z pohledu českého páru, druhá sada však nabídla velice prodlouženou koncovku, kterou čeští hráči ukončili až výsledkem 32:30! Psychologickou výhodu v podob vyhraného druhého setu si David s Ondrou přenesli do tie-breaku, který zvládli 15:11.

O první místo ve skupině se pak Češi utkali s bývalými světovými jedničkami, Aleksandrsem Samoilovsem a Janisem Smedinsem z Lotyšska. V prvním setu byli v koncovce lepší favoriti, Perun s Davem prohráli 17:21. Ve druhém úseku už byli výrazně lepší a jistější čeští hráči, set vyhráli 21:13 a poslali utkání, jak jinak, do rozhodující sady. V té si utvořili náskok už 8:3, který se však lotyšskému páru podařilo srovnat na 9:9 a drama bylo na světě. Ve finále setu se však ukázalo, jakou má český pár v letošní sezoně formu a po vítězství 15:12 ovládl celou svoji skupinu krom postupu do osmifinále soutěže mohl slavit i další jisté umístění v TOP 10.

Dnes jsou na programu poslední utkání ve skupinách, mezi nimi i ten Báry Hermannové a Markéty Slukové proti finskému páru Ahtiainen / Lehtonen od 13:00. Následně se odehrají první kola vyřazovací části a ve večerních hodinách se dostane i na druhé kolo play-off, kde už na své soupeře čekají jak Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, tak i Michala Kvapilová s Kristýnou Kolocovou.

Autor: Petr Sixta, foto: FIVB