18.5.2018

FIVB 4* Itapema 2018, den 3.: Skvělé Češky jsou ve čtvrtfinále, Perušič a Schweiner končí devátí!

Markéta Sluková s Barborou Hermannovou i Kristýna Kolocová s Michaelou Kvapilovou zvládly svá dnešní utkání a postupují do čtvrtfinále soutěže v brazilské Itapemě! Přidat se k nim mohli i Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, v deštivém počasí ale podlehli švýcarské dvojici Krattiger / Beeler a na turnaji končí 9.

Markéta s Bárou dnes zvládly porci 3 utkání na jedničku s hvězdičkou, první dva navíc s výrazným rozdílem ve skóre. Nejprve vyhrály "do or die" zápas o postup ze skupiny s Finkami Ahtiainen a Lehtonen, utkání už od samého počátku ovládala česká dvojice a Maki s Bárou zaslouženě vyhrály 21:13 a 21:12. V prvním kole play-off smetly s kurtu i rakouské vítězky nedávného 3*hvězdičkového turnaje v tureckém Mersinu, Lenu Plesiutschnig a Katharinu Schützenhöfer. Sluková s Hermannovou povolily Rakušankám v obou setech dohromady jen 20 bodů, vyhrály tak jasně 2:0 (9; 11).

Ve večerních hodinách začaly světové jako první z českých párů i své osmifinálové utkání, na kurt s nimi nastoupily domácí hráčky a světové trojky Fernanda Alves a Barbara Seixas. Český pár (ve světovém žebříčku aktuálně 5. tým) však napínavé utkání opět zvládl ve dvou setech, Markéta Sluková s Bárou Hermannovou postoupily do čtvrtfinále po setech 21:19 a 21:17. V něm narazí v sobotu od 14:00 na kanadský pár Bansley / Wilkerson, se kterým mají negativní bilanci 0:2 na zápasy, naposledy s nimi Maki s Bárou padly na Huntington Beach před několika dny.

Následně odehrály své utkání i druhé Češky v hlavní soutěži, Kristýna Kolocová s Michaelou Kvapilovou. V prvním setu proti Švýcarkám Betschart a Hüberli byly Týna s Míšou lepší a vyhrály 21:18. Druhá část už tak dobrá nebyla, Kolocová s Kvapilovou musely celý set dotahovat několikabodovou ztrátu, což se jim nepovedlo a prohrály 17:21. I v rozhodující sadě byly po většinu setu bodově výš Švýcarky, až teprve v koncovce se Kristýna s Míšou chytly, vyhrály 15:13 a stejně jako Markéta s Bárou postoupily do turnajových TOP 5! O postup do nejlepší čtyřky sehrají v sobotu od 15:00 utkání s Brazilkami Marií Antonelli a Carolinou Salgado.

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem museli prokázat před osmifinálovým utkáním trpělivost, jejich utkání bylo posunuto kvůli dešti. V zápase se Švýcary Beelerem a Krattigerem nezačali příliš dobře a první set prohráli 14:21. Ve druhé sadě si Perun s Davem díky zlepšenému výkonu vynutili výsledkem 21:15 rozhodující tie-break, jako v každém utkání v Itapemě. Tentokrát už byl úspěšnější jejich soupeř a po výsledku 13:15 končí David s Ondrou v Brazílii na 9. místě.

Autor: Petr Sixta, foto: FIVB

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)