Ženy - Kvalifikace ME : EST - CZE - Talin
Muži - přátelské utkání : CZE - TUN - Jablonec nad Nisou
Muži + ženy - UNIQA Mistrovství ČR | Slavkov
Ženy - Kvalifikace ME : CZE - FIN - Jablonec nad Nisou
9. 1. 2019
Ženy - Kvalifikace ME : SWE - CZE
4.8.2018

FIVB 5* Vídeň, den 5.: ZLATÁ nádhera v Rakousku, Sluková s Hermannovou jsou vítězkami posledního Majoru v roce 2018

Barbora Hermannová s Markétou Slukovou jsou prvními Češkami, kterým se povedlo zvítězit na 5*hvězdičkovém turnaji! Po skvělém obratu ve finále proti Brazilkám Fernandě a Barbaře se staly šampionkami posledního letošního Major turnaje. Prvenstvím navázaly na vítězství v Ostravě a budou horkými favoritkami na posledním turnaji této sezony, na 2018 World Tour Finals v Hamburku za dva týdny.

Jak končily páteční odpoledne, tedy dominantní hrou proti Američankám Hughes a Ross ve čtvrtfinále vídeňského Majoru, tak zahájily i sobotní semifinále proti brazilskému páru Maria Antonelli / Carol. Do odvety za skupinové utkání vletěly Maki s Bárou jako uragán, zápas ještě skoro ani nezačal a na tabuli svítilo skóre 10:2 pro Češky. Pohodlný náskok ale tentokrát dlouho nevydržel, při technickém oddechovém čase bylo skóre už jen 12:9 a o pár míčů později už to byly Brazilky, kdo v zápase vedl. Ale koncovka patřila přeci jen českému páru, Markéta s Barčou vyhrály 22:20. Ve druhém setu bylo skóre vyrovnané, ačkoliv o kousek blíže k zisku sady byly spíše soupeřky Slukové s Hermannovou. I tentokrát se Báře s Maki povedla koncovka a po výhře 21:19 se probojovaly do svého druhého finále v tomto kalendářním roce.

V souboji o zlato vyzvaly další Brazilky. Fernanda s Barbarou ve druhém semifinále porazily aktuální mistryně Evropy, Holanďanky Keizer a Meppelink, dvojice z Nizozemska pak získala bronzové medaile, souboj o třetí místo proti Carolině Salgado a Marii Antonelli vyhrály 21:19 a 21:18.

Čeští fanoušci se určitě těšili na další skvělý nástup Slukové s Hermannovou do finálového zápasu, jako tomu bylo v předchozích dvou duelech českého páru. Tentokrát však jen zděšeně sledovali, jak body tečou jen na stranu senzačně hrajících Fernandy a Barbary. Když bylo skóre 2:13 z pohledu Markéty a Báry, všichni už šetřili síly na další set. První set nakonec ještě dopadl milostivě, Barča s Maki prohrály 10:21. Do druhého setu už nastoupil úplně jiný tým, na Češkách bylo vidět, že první set hodily za hlavu a chtějí ze sebe dostat maximum. Hned ze začátku sady si Bára s Maki vybojovaly 5 bodový náskok, který jim zůstal až do jejího konce, 21:16. Tie-break opět nezačal pro Markétu s Bárou příznivě, Brazilky si hned na startu rozhodujícího setu vytvořily tříbodový náskok, který dlouho držely. Za stavu 4:7 se ale opět Maki s Barčou zakously a vývoj utkání zcela otočily, nakonec si za stavu 14:10 mohly dovolit nevyužít dva mečboly, aby třetí pokazily sami Brazilky servisem do sítě a Sluková s Hermannovou tak po výsledku 15:12 vyhrály premiérový Major turnaj ve Vídni.

Na turnaji se na sedmnáctém místě umístily další dva české páry, Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem i Michala Kvapilová s Kristýnou Kolocovou postoupily do prvního kola pla-off z třetího skupinového místa, dál už je ale soupeři, resp. soupeřky, nepustili a ve Vídni skončili sedmnáctí.

Autor: Petr Sixta, foto: FIVB

Přípravné utkání - ženy - Jablonec nad Nisou

Česká republika - Polsko 1:3 (18,-23,-24,-21)

Česká republika - Polsko 1:3 (169,-24,-14,-19)

Česká republika - Polsko 0:3, dodatečný set 1:0 (-25,-21,-19,19)

FIVB World Tour ***** - Vídeň

Hermannová / Sluková – Barbara / Fernanda (BRA) 2:1 (10:21, 21:16, 15:12), Hermannová / Sluková – Maria Antonelli / Carol (BRA) 2:0 (22:20, 21:19)

Hughes / Summer (USA) – Hermannová / Sluková 0:2 (12:21, 12:21), Ricardo / Guto (BRA) – Perušič / Schweiner 2:0 (21:14, 21:19), Clancy / Artacho...

Česká republika - Francie 3:1