1.6.2018

Hned 4 české páry hrály turnaje FIVB v Číně nebo v Turecku, nejlepší byli pátí Dumek s Berčíkem

Z čínského Jinjiangu si z 2*hvězdičkového turnaje FIVB 2018 odvezli Jan Dumek s Václavem Berčíkem 5. místo, Karolína Řeháčková se Sárou Olivovou naopak i přes třetí skupinové místo do play-off nepostoupily. V turecké Analyi už ve skupině skončili Marcel Mysliveček s Martinem Piherou i Tereza Kotlasová s Danielou Resovou.

Vyhnuli se kvalifikaci a ruskému páru Semenov / Leschukov a Vašek Berčík s Honzou Dumkem tak opět mohou bojovat v hlavní soutěži FIVB turnaje. V čínském Jinjiangu se jim to daří skvěle, v prvním utkání narazili na domácí pár Li / Zhou, který v třísetovém duelu porazili 21:13, 17:21 a 15:8. Váša s Dumim tak mohli předčasně slavit postup ze skupiny a spolu s ním i postup na Mistrovství Evropy v Nizozemsku, na které se včera dozvěděli své soupeře. I přesto, že ve druhém zápase v Číně podlehli německé dvojici Ehlers / Shumann 17:21 a 19:21, postup z druhého místa ze skupiny je neminul.

V play-off si vybojovali postup i do čtvrtfinále soutěže, dnes totiž porazili litevskou dvojici Vasiljev / Juchnevic 2:1 (18; -19; 11). Ve čtvrtfinále už ale nestačili na Americké favority Crabb / Mayer, kterým podlehli 14:21 a 13:21.

Ženská dvojice ve složení Sára Olivová a Karolína Řeháčková se vrhly do turnaje utkáním proti Číňankám Wang / Bai úspěšně. Po tie-breaovém utkání 13:21, 21:17 a 15:13 si připsaly turnajové vítězství na svůj účet. Ve druhém zápase však narazily na izraelskou dvojici Starikov / Chorin, na kterou nestačily a prohrály 21:15, 15:21, 9:15 a končí na třetím místě ze skupiny, které je pro ně bohužel nepostupové.

V turecké Alanyi se nám představili už kvalfikační výhrou nad Italy Boessem a Gallim 2:0 (12; 12) Marcel Mysliveček s Martinem Piherou. V prvním zápase v hlavní soutěži se střetli s ukrajinskou dvojicí Popov / Yemelyanchyk. V prvním setu byli ukrajinci našláplí na Čechy a první set vyhráli 21:15. V druhém setu Máca s Pikem zabrali, nicméně to nestačillo a po porážce 21:19 museli pro postup vyhrát následující utkání proti dánskému páru Abell / Thomsen. Ani tento duel však Češi ve vítězství nepřetavili a po prohře 0:2 (-17; -13) na turnaji skončili.

V Turecku hrála i česká dvojice Tereza Kotlasová a Daniela Resová. Holky v prvním zápase nastoupily proti Italkám Costantini / Traballi, jež v prvním setu takřka nepustily k jejich hře a ovládly ho 21:13. Do druhého se Terka s Danielou nevešly tak dominantně, naopak celý set dotahovaly velký náskok soupeřek. I přes všechny snahy se jim nepodařilo utkání dotáhnout do vítězství, po porážce ve druhém setu 19:21 prohrály i v tie-breaku, 13:15. V dalším zápase se střetly s místní dvojicí Vence / Eryildiz, kde po dalším dramatickém a dlouhém utkání skončily po porážce 1:2 (-17; 22, -13) na turnaji už v základní skupině.

Autor: Petra Ullrichová, editace: Petr Sixta, foto: FIVB