19.9.2019

Letní argentinsko-brazilskou misi mají za sebou naše snowvolejbalistky

To, že se hraje volejbal i na sněhu, již víme několik let. Dokonce naše reprezentantky byly jedněmi z průkopnic tohoto druhu sportu. V posledních letech FIVB a následně CEV dávají snowvolejbalu velkou podporu. Proběhly již turnaje ME, světové i evropské série. Z původních dvojic se snowvolejbal přiklonil ke hře ve třech. Na začátcích se turnajů zúčastňovali hlavně hráči beachvolejbalu, ale touto změnou se tento bezesporu zajímavý sport otvírá i „šestkařům“. Zajímavý trip si udělaly naše snowvolejbalistky tento srpen. Sestry Anna a Magdaléna Dostálovy doplněny Šarlotou Svobodou vyrazily do Jižní Ameriky, aby během 14 dnů stihly argentinskou „světovku“ ve snowvolejbale a ještě si odskočily do Brazílie na písek.

Holky, nejdřív se musím zeptat, jak se vám balilo, když jste věděly, že máte před sebou turnaj na sněhu a následně klasický beachvolejbalový turnaj?

Majda: (výbuch smíchu).…. Jo, zajímavé, když jsme sbalily bundu, sněhule a oteplovačky a kufr byl plný….

Anička: Ale už zase máme zkušenosti, třeba do sněhulí krásně dostaneš dvoje plavky a ještě ponožky.

První štace byla Argentina, světová série ve snowvolejbale. V kolika to bylo metrech a jak se na vás projevila změna počasí….

Anička: Odlétaly jsme, když byly v Praze skoro čtyřicítky, takže změna teplot byla spíš příjemná. Hrálo se cca v 1000 metrech, takže žádná velká aklimatizace nebyla nutná. Ale jsem docela zvyklá, když létám s bráchou do Kalifornie.

Majdo, o tobě vím, že máš ráda spíš teplo a do sněhu se ti moc nechtělo. Tak jak to působilo na tebe?

Majda: To máš pravdu, já byla ze začátku trochu skeptická a teplo mám radši. Ale ségra, co to hraje již několik let, mě „ukecala“ a musím uznat, že je to fajn. Tím, že je to ještě v „plenkách“ a stále se vychytávají mouchy, tak je během turnajů taková, jak bych to řekla…… přátelsky – rivalská atmosféra.

Prý jste Nigerijkám půjčovaly i nějaké věci na sebe, protože viděly poprvé sníh a neoblékly se?

Majda: Jo, to bylo vtipné, když jsme s nimi jely na svah, tak byly vybaveny jako na beach. Takže ségra jim půjčila nějaké věci, co měla navíc a já nakonec i bundu. Vůbec nevěděly, do čeho je poslaly.

Koukal jsem, že to byl turnaj sesterských a bratrských dvojic?

Majda: Ano, to se povedlo. Hráli tam kluci z Kalifornie. Jsou to tři bratři, kdo hraje beach je určitě zná, McKibbinovi. Jejich třetí bratr je o deset let mladší, tak jsme ze Šarloty udělaly „baby sister“. Kluci už mají na sněhu něco za sebou, myslím, že v Rakousku i jednu „světovku“ vyhráli.

Aničko, ty si přeci jen odjela více snow turnajů než Majda. Můžeš porovnat organizaci v Argentině a v Evropě?

Anička: Bylo to velmi dobře zorganizované. FIVB dává hodně energie i financí, aby dostal snowvolejbal do podvědomí hráčů a myslím, že cílem je udělat ze snowvolejbalu olympijský sport. V Argentině všechno klapalo, jak mělo, transfery, hotel i na kurtech. Bylo o nás fakt dobře postaráno. V Evropě je to taky v pohodě, ale je vidět rozdíl mezi turnaji evropské série a následně turnaji, které organizuje CEV.

Jak vidíte budoucnost snowvolejbalu? Mluvily jste tam se zástupci FIVB, jaké mají plány?

Majda: Tak to je asi na ségru, protože je v tomto kolotoči déle. Ale za mě cítím, že by tento druh volejbalu mohl mít potenciál, protože tím, že se hraje ve třech, otvírá se většímu spektru hráčů.

Anička: Ano, diskutovaly jsme s lidmi z FIVB, jak dál. Měly jsme tam dohodu, že nováčkům budeme radit, jak na to, kde jsou záludnosti hry na sněhu a třeba i jak se obléknout. Vím, že letos budou tři turnaje v Rakousku, ale co bude pod CEV a co bude pod FIVB se ještě neví. Letos bude M-ČR a vítězové opět postoupí na ME.

Následně jste se přesunuly na „jednohvězdu“ do Brazílie. Jak na takovou změnu reaguje tělo a jak se rychle přeorientujete na hluboký písek?

Majda: Bylo to náročné - časový posun, noční přelety a pak přijdete na pláž a písek je pěkně, ale pěkně hluboký a nohy těžké. I domácí Brazilky se divily, jak se boří. Ale byla to zkušenost. Jste v cizí zemi na druhém konci světa, bohužel málokdo mluví anglicky a musíte si poradit sami.

Anička: Jo, jo, ségra má pravdu, bylo to náročné, asi jsme si před odletem neuvědomovaly, co nás čeká…..(smích). K té komunikaci, nakonec jsem na ně mluvila česky a oni na mě portugalsky, byla to sranda……… V Brazílii se hraje těžko, přestože se těchto turnajů nezúčastňují jejich nejlepší dvojice, tak brazilský beachvolejbal má strašně širokou základnu, takže na tomto turnaji v první čtyřce byly pouze brazilské páry.

Co dál? Sníh nebo písek? Jestli jsem pochopil, tak Majda s tebou do toho jde?

Anička: …..Hele, já na nikoho netlačím, ale asi jo. Uvidíme, koho ještě seženeme, protože hodně holek má buď pracovní, studijní nebo „šestkové“ povinnosti.

Majda: Určitě to zkusíme. A jak znáš Anču, tak netlačila……..(smích). Ne, teď vážně, určitě odjedeme nějaké turnaje na sněhu, ale budeme to pořád střídat s pískem. A víš proč? Já nevím o hale, kde by v létě byl sníh (smích).

V beachvolejbalovém areálu při M-ČR klubů jsem si pěkně popovídal se stále smějícími se sestrami Dostálovými, které nás reprezentovaly na světové sérii ve snowvolejbale v Argentině. Až jsme úplně zapomněli na výsledky z jejich tripu. Tak, aby vše bylo úplné, v Argentině na sněhu obsadily 5. místo a v Brazílii na písku 9. místo.

Autor: Jiří Carba

Krátké zprávyArchiv
Infolinka MŠMT - MŮJ KLUB 2020

Infolinka MŠMT - MŮJ KLUB 2020 - http://www.msmt.cz/sport-1/spustena-infolinka-muj-klub-2020

 
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018