8.7.2019

Na mistrovství světa skončili Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem sedmnáctí!

V play-off vydrželi jen jedno kolo, hájit se ale mohou tím, že padli s novými mistry světa v plážovém volejbale. Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem padli v boji o osmifinále s ruským párem Stoyanovskiy / Krasilnikov 13:21 a 27:29 a celkově skončili na sedmnáctém místě, jejich přemožitelé se vyšplhali až na mistrovský titul. V ženské kategorii zvítězily Melissa Humana-Paredes se Sarou Pavan.

Perun s Davem dostali v prvním setu s Olegem Stoyanovskiym a Vyacheslavem Krasilnikovem lekci, 52 procent na sideoutu bylo proti favoritovi opravdu málo. Technický oddechový čas byl ale zlomovým okamžikem. Ačkoliv za stavu 15:6 už s prvním setem nešlo výraznějšího úspěchu dosáhnout, skóre 13:21 vypovídá o tom, že od té chvíle se síly vyrovnaly. V druhém setu už v polovině vedli Češi 11:10 a při vedení 19:15 se už všichni těšili na tie-break. Ten se ovšem následně začal otřásat, první setbol Rusové za stavu 20:18 sideoutem odmítli, následně Čechům sebrali i druhý díky esu. Pak naopak následovalo 6 nevyužitých ruských mečbolů, než David Schweiner úspěšným blokem obrátil na 27:26 a získal pro svůj tým ještě jednu šanci na zlom. Bohužel, ten již nepřišel. Stoyanovskiy s Krasilnikovem pak proměnili tři body v řadě a na Perušiče se Schweinerem zbylo sedmnácté místo po výsledku 27:29.

Jedinou útěchou jim může být, že vzdorovali pozdějším šampionům. Z průběhu turnaje se nejvíce očekávalo, že ruský pár se do finále dostane a svede v něm bitvu s největšími favority posledních měsíců, s Nory Andersem Molem a Christianem Sorumem. Jenže zatímco první část se naplnila, a Krasilnikov se Stoyanovskiym se do zlatého zápasu dostali díky výhře 2:1 (13; -19; 11) nad Američany Travorem Crabbem a Tri Bournem, norští vikingové překvapivě podlehli hamburským rodákům a tedy domácím hvězdám Juliovi Tholemu a Clemensovi Wicklerovi 21:17, 16:21 a 12:15.

Ani boj o bronz nebyl Sorumovi s Molem procházkou růžovým sadem, první set patřil americkému páru, jenž zvítězil 21:19. Pak již oba Norové zareagovali, vědomi si toho, že jim medaile ze světového mistrovství utíká před očima, a následující dvě sady ovládli 21:15 a 15:10 a zajistili tak, že mužské pódium bylo poprvé v historii evropské.

Finálový duel nemohl mít lepší atmosféru, zásluhu na tom samozřejmě měla domácí dvojice Thole / Wickler, která první set s ruskými beachvolejbalisty zvládla v poměru 21:19. Ale favorit utkání dokázal zápas otočit. Druhý set vyhráli Oleg Stoyanovskiy s Vyacheslavem Krasilnikovem 21:17 a poté, co výsledek druhého setu na 15:11 uzavřel Stoyanovskiy tvrdou smečí na druhou přes, bylo o novém šampionovi rozhodnuto.

Ani ženské zápasy se neobešly bez dramatu. Kanaďanky Sarah Pavan s Melissou Humana-Paredes hrály vyrovnané utkání s Tajnou Hüberli a Ninou Betschart ze Švýcarska, po dvou setech 23:21 a 17:21 měl rozhodnout tie-break. V něm Kanaďanky měly k dispozici hned 4 mečboly při stavu 14:10, ale ty jim na vítězství nestačily. A teprve když Švýcarky otočily na 17:16, přišlo velké varování a kanadský pár poté třemi body v řadě ukončil zápas 19:17. Druhé semifinále mělo jasnou režii v rukou Alexandry Klineman a April Ross, které od stavu 5:5 v prvním setu nepustily vedení proti Australankám Talique Clancy a Mariafe Artacho ani na jeden míč. Celkově pak vyhrály 21:15 a 21:18 a finále se tak stalo záležitostí Severoameričanek.

V zápase o bronz se naopak střetly páry z opačných konců světa. Švýcarky Hüberli s Betschart v prvním setu nechaly hned ze začátku Australanky utéct, a když je konečně bodově dohnaly, Artacho a Clancy odskočily podruhé a náskok udržely až do konce setu, který vyhrály 21:18. V druhé sadě to byly naopak Evropanky, kdo byl napřed, ovšem v koncovce se opět soupeřky bodově dotáhly a nakonec proměnily druhý mečbol, vyhrály 22:20 a získaly bronzové medaile.

Rusům Krasilnikovi se Stoyanovskiym se v osmifinále povedl unikátní kousek - proti Američanům Tayloru Crabbovi s Jakem Gibbem měli v prvním setu stoprocentní úspěšnost na sideoutu. To finále žen mělo k tomuto číslu výrazně dále - naopak, jedna úspěšná obrana střídala druhou, a skóre se pořád točilo. Sarah Pavan s Melissou Humana-Paredes měly v prvním setu desetibodovou šňůru, kterou přerušil až technický oddechový čas - ze stavu 4:7 otočily na 14:7, což je na finále světového šampionátu věc nevídaná. Američanky Ross a Klineman to ale nepoložilo, nakonec se dotáhly a těsně před koncovkou už bylo skóre na tabuli 18:18. První set ale přeci jen patřil Kanadě, Melissa se Sarou vyhrály 23:21. I v druhém setu se vedení několikrát měnilo, skóre 23:21 ale opět vyznělo pro Kanaďanky, které se zaslouženě staly mistryněmi světa.

Nejlepší tři mužské týmy si rozdělili nejlepší hráče jednotlivých statistik. Oleg Stoyanovskiy dal na šampionátu 17 es, druhý byl jeho spoluhráč Krasilnikov s 15 přímými body z podání. Anders Mol zase nastřádal nejvíce bodových bloků (49), následoval ho Julius Thole s 44 bloky. Německý blokař dal i nejvíce bodů na šampionátu, konkrétně 162. O dvanáct méně si připsal Vyacheslav Krasilnikov.

V ženských tabulkách naopak vládly aktérky malého finále. Taliqua Clancy nastřádala hned 26 es, Američanka Alix Klineman jich měla 21. 35 bloků měla na svém kontě Tanja Hüberli, druhá Sarah Pavan jich měla "jen" 25. Australská medailistka Clancy nastřílela i nejvíce bodů, 172, Tanje Hüberli utekla o 5 bodů.

Další světový šampionát se uskuteční v roce 2021 v italském Římě.

O výsledcích a nadcházejících zápasech českých párů Vás nejrychleji budeme informovat na Facebooku a Instagramu Českého beachvolejbalu!

Autor: Petr Sixta, foto: FIVB, Beach Volleyball Major Series