14.1.2019

Olympijský vítěz z Ria Bruno Oscar Schmidt v exkluzivním rozhovoru s Bobbem Kufou!

Nejlepší polař, nejobtížněji „zablokovatelný“ hráč, hráč s obrovskou vůlí a chutí, nový Emanuel… To je jen pár charakteristik, které lze o tomto mistrovi svého řemesla z Brazílie říct. Bruno Oscar Schmidt má ve svých 32 letech na kontě přes 18 milionů korun vydělaných pouze na prize money! Mistr světa z roku 2015, rok na to zlatý na Letních olympijských hrách v Riu. V anketě FIVB dominoval v letech 2013 až 2016 coby nejlepší defenzivní hráč, v roce 2015 přidal i nejlepšího útočníka, stal se sportovní osobností let 2015 a 2016. Výčtem superlativů se mu vyrovná opravdu málokdo. Nedávno ukončil velice úspěšnou spolupráci s Alisonem Ceruttim a navázal staronovou s Pedrem Solbergem, se kterým působil v dřívějších letech. Vychutnejte si skvělý rozhovor Bobba Kufy s legendou plážového sportu, který připravil pro portál beachservice.cz!

 

Lidé Tě znají jako Bruna, ale můžeš nám prozradit svoji nejoblíbenější přezdívku, kterou Tě oslovují přátelé?

„Nemám žádnou takovou přezdívku, ale na kurtu mě lidé často oslovují Magic.“

Co se týče beachvolejbalu, po celém světě jsi velice známá tvář. Jak bys ale pár slovy popsal sám sebe Ty?

„Mimo kurt jsem velice tichý člověk, miluju čas strávený se svou rodinou, která je v Brazílii základ, s přáteli a pořád mám rád cestování po světě a poznávání nových míst, ať už kvůli beachvolejbalu nebo bez něj.“

Když jsi, jak říkáš, tichý, hraješ radši na centrkurtu plném fandících lidí, nebo naopak někde v ústraní, kde je větší klid a můžeš se soustředit na svůj výkon? Co Tě nejvíce „napumpuje“?

„Stále hraju raději na centrkurtu, protože všechny ty tribuny okolo nás zpravidla dobře chrání před větrem, který, ať chceme nebo ne, kazí hru. Díky plným tribunám také můžu cítit energii, která jde z lidí, a to mám rád. Nejsem vyloženě showman, ale i tak si to vždycky užívám.“

Kterého ze svých výsledků si ceníš nejvíc, který je pro Tebe nezapomenutelný?

„Vyhrál jsem, po pravdě, hodně neskutečných a neuvěřitelných titulů, ale to opravdu nejcennější vítězství pro mě je zlatá medaile na domácí půdě na olympijských hrách v Rio de Janeiru, 2016. Na to nikdy nezapomenu.“

Které turnaje na světě máš rád a proč?

„Mám rád spoustu míst po celém světě, takže je těžké nějaké vyjmenovat. Na každém místě lze najít něco krásného a specifického. Každopádně turnaje světové série, především ty čtyř- a pětihvězdičkové, bývají zpravidla na neskutečně krásných místech.

 

Za mě platí jasná rovnice: čím víc makáš, tím jsi lepší! Ať je to cokoliv. (Bruno, 2018)

 

Hraješ také národní turnaje ve své rodné zemi, kde Tě lidé můžou potkat a popovídat si s Tebou?

„Jasně, tady v Brazílii máme výbornou sérii turnajů Banco do Brasil. Hrajeme zhruba 10 turnajů napříč různými kouty celé naší země. Brazilci milují beachvolejbal a na těch turnajích je to znát, atmosféra tam bývá pořádně žhavá.“

Jsi registrován v nějakém klubu, podnikáte nějaké klubové aktivity?

„Ne, ne, v Brazílii nic jako beachvolejbalové kluby neexistuje. Každý tým je nezávislá jednotka a pracuje pro sebe. Vrcholem toho je pak samozřejmě reprezentace, která už je potom řízena shora. Takové týmy mají zajištěnou veškerou podporu.“

Jak bys popsal beachvolejbal, co pro Tebe osobně představuje?

„Jelikož jsem vyrostl ve sportovní rodině, je to pro mě přirozená součást mého života, takže jsem ani nepřemýšlel, že bych dělal něco jiného. Zkoušel jsem basketbal, surfing nebo klasický volejbal. Nakonec mi nejvíc šel beachvolejbal, tak jsem se pro něj rozhodl a šel do toho naplno. Dneska je to moje profese a já ji miluju.“

Co jsou podle Tebe nejdůležitější věci v našem sportu, které Ti pomáhají být dobrý nebo dokonce nejlepší, jako v Tvém případě?

„Abys byl nejlepší, musíš tomu hodně obětovat, musíš zdravě jíst, dobře spát, strašně moc trénovat, mít kondičního trenéra a stejně tak pečovat o svoje „nitro“ a spolupracovat s psychologem. Když dáš všechno tohle dohromady a několik let to vydržíš, výsledky se zpravidla dostaví. A když ne, rozhodně Ti to pomůže stát se minimálně lepším hráčem.“

Jak často trénuješ a je to pro Tebe dostatečné?

„My trénujeme celý rok v podstatě bez přestávky a pořád venku, v tom máme například proti Vám velkou výhodu. Tréninky na písku jsou dvě a půl hodiny, v posilovně hodina a půl. Tohle všechno zhruba šestkrát týdně. Musíme se u nás přizpůsobovat počasí, v létě se prostě nedá trénovat venku přes den. Samozřejmě, že to nikdy není dost. Vždycky potřebujeme víc. Pro mě platí rovnice: víc tréninku = lepší výsledky.“

 

Autor: Robert "Bobb" Kufa, editace: Petr Sixta, foto: FIVB

Krátké zprávyArchiv
1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

 
FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)

 
FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

Perušič / Schweiner – van de Velde / Immers (NED) 0:2 (21:23, 21:19), Perušič / Schweiner - George / Andre (BRA) 2:0 (21:17, 21:16)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018