20.6.2018

Ostrava Beach Open, den 1.: Češi v kvalifikaci na výhru nedosáhli

Českým týmům se první den na Ostrava Beach Open 2018 nevydařil tak, jak si asi představovaly. Ani jeden z nich totiž nedokázal v prvním kole kvalifikace vyhrát. V hlavní soutěži tak uvidíme "pouze" šest dvojic v české dresu. Co řekli hráči a hráčky ke svým zápasům?

Prvním českým týmem, který se pustil do akce na FIVB 4*hvězdě v Ostravě, byly Marie-Sára Štochlová s Martinou Maixnerovou. Soupeřkami jim byly Čechům dobře známé Natalia Dubovcová a Andrea Štrbová ze Slovenska. Druhý jmenovaný tým v utkání ovšem využil svých zkušeností z mezinárodní scény a Máří s Martinou prohrály 16:21 a 13:21. "Hrálo se nám dobře, mohlo se hrát trošku víc bez chyb, ale v domácím prostředí na 4*hvězdičkové světovce si nemůžu stěžovat," říkala po utkání Štochlová. "Určitě je pro nás veliká čest, že jsme se vůbec mohly zúčastnit," doplnila spoluhráčku Maixnerová. "Je to úplně jiný pocit, než na českém poháru, velká zkušenost," pokračovala Martina.

To Daniela Resová s Terezou Kotlasovou v utkání proti argentinské dvojici Pereyra / Gallay začaly o poznání hůře, první set prohrály 10:21. V tom druhém ale zápas značně zdramatizovaly a po vítězství 21:18 ve druhém setu poslaly zápas do tie-breaku. Duel rozhodly v koncovce chyby českých hráček, Tereza s Danielou prohrály 12:15. "Je to veliký rozdíl, jsme alespoň trochu zvyklé jezdit na Satellity, ale ta domácí půda a úrovň tady je úplně jiná, jsme rády, že jsme tu mohly být," hodnotila turnaj po utkání Daniela Resová. "Ačkoliv to je kvalifikace, jsou tu hodně zkušené páry. Je opravdu fajn, že jsme se tak držely!" byla spokojená Tereza Kotlasová.

Jedinou českou dvojicí, která si v dolnovítkovickém areálu nevyzkoušela centrkurt, byla Michaela Knoblochová s Karolínou Řeháčkovou. Nově složený pár v utkání proti Švýcarkám Gerson a Caluori doplatil na svoji nesehranost, Míša s Kájou podlehly 0:2 (-11; -15). "Hrály jsme letos úplně poprvé spolu a na našem výkonu to bylo znát," potvrdila Řeháčková. "Nebyl to z našeho pohledu špatný zápas, ale Švýcarky dokázaly využít naší nesehranosti." "Když poslaly soupeřky balon mezi nás, byly jsme v koncích," potvrdila Knoblochová.

Vyhrát nedokázaly ani Eliška Davidová se Sárou Olivovou. Ačkoliv i ony sebraly svým soupeřkám, japonské dvojici Futami / Hasegawa, set, na vítězství to bylo málo, i je porážka 1:2 (-14; 21; -11) připravila o postup do druhého kola kvalifikace. "Jsme zklamané," přiznala po utkání Eliška. "Rozhodně bychom na ně měly, ale nepředvedly jsme top výkon, který by nám zajistil postup." I přes vyřazení i ony byly rády za účast na turnaji. "Je to naprosto úžasné, hrát na domácí půdě," řekla Sára. "Čeští fanoušci jsou skvělí a je krásné se před nima předvést."

Když do turnaje vstoupil první český mužský pár, vypadalo to, že se přeci jen někomu podaří zápas vyhrát. Jakub Gála s Davidem Kufou totiž byli první, kdo získal alespoň průběžné vedení na sety 1:0. A výsledek 27:25 s Američany Johnem Mayerem a Travorem Crabbem byl velice nadějný. Ve druhém setu se však soupeř v koncovce utrhl a zvítězil 21:16. Zkušenosti a kvalitu si Američané přenesli i do tie-breaku, ve kterém Kuba s Davidem podlehli 10:15. "I když jsme byli jen na kvalifikaci, bylo moc pěkné hrát doma," říkal David Kufa po utkání. "Myslím, že jsme překvapili sebe i diváky, Američani byli favorizovaní a my jsme s nimi předvedli rovnocenný výkon. Chyběl kousek a mohli jsme vyhrát. Mám z toho dobrý pocit. Je to zvláštní situace, nikdy jsme na světovém turnaji takto nehráli. Je to něco nového. Bohužel jsme prohráli." I Kuba zmínil domácí prostředí: "Každý český tým se chce na domácím světovém turnaji ukázat, v tomto ohledu je to trošku jako závazek pro české páry, aby se ukázali před vlastními fanoušky."

V dalším utkání vstoupil do turnaje i mladší z bratrů Kufů, Robert, který hrál s Jakubem Válou. Jejich utkání ale bylo mnohem jednoznačnější, s Belgičany Koekelkorenem a van Wallem prohráli dvakrát 12:21. "Cítili jsme se spíš jako obětní beránci. Hlavní rozdíl ve hře bych viděl v agresivitě a dynamice. Belgičani jsou výš, rychlejší a silnější ve všech činnostech, tudíž nás přehráli," přiznal fakt Bobb Kufa. "Ale pořád je to pro nás velký zážitek, hrát na tomto turnaji, jsou to nové zkušenosti. Jsme rádi, že jsme tu mohli hrát," dodával Kuba.

Těžkého soupeře dostali i Jindra Weiss s Martinem Tichým. Noční můra českých hráčů, Rusové Semjenov a Leshukov, tentokrát "zbyli" právě na Jindru s Mártym. Češi ale bojovali a chvílemi svého soupeře i přehrávali. Nakonec však padli 0:2 (-17; -17). "Proti Semenovovi šlo hrát jen do chvíle, než se rozhodl, že vezme zápas do svých rukou," říkal Jindra. "On je nejen hodně vysoký blokař, ale především skvělý hráč. Hodně náladový, ne vždy hraje naplno, toho jsme možná mohli využít." "Musíme být realisté, naše šance nebyly veliké," dodával Márty. "Soupeř byl hodně kvalitní, ale my jsme dali do zápasu vše. Hrát na bloku proti Semenovovi je pro mne fyzicky nesmírně těžké. Proto jsme se snažili držet ho co nejvíc od sítě. Tahle taktika se nám vyplatila a občas jsme zablokovali. Největší šanci jsme měli ve druhém setu za stavu 17:16, jenže v tom momentu Rusové zabrali a dotáhli zápas do vítězného konce."

Poslední naději na postup Čechů alespň do druhého kola kvalifikace měli Marcel Mysliveček s Martinem Piherou. Také na ně čekal ruský soupeř, Yarzutkin / Sivolap. Máca s Pikem za soupeřem příliš nezaostávali, ale zvítězit nedokázali. Po setech 19:21 a 18:21 bylo jasné, že počet českých týmů v hlavní soutěži ostravského turnaje skončí na šestce. "Škoda, že jsme v prvním setu nesrovnali jejich setbol na 20:20. Měli jsme to na ruce. Nepovedlo se a pak už byli Rusové lepší. Hrajeme spolu první sezonu, takže je vidět, že nám občas vázne souhra. Chtělo by to v tak kvalitních zápasech víc zkušeností," viděl jako možné z příčin prohry Pihera. "Soupeř byl na začátku zápasu agresivnější, nás trochu svazovala nervozita. Pak jsme se rozehráli a dotáhli úvodní set do koncovky. Rusové měli možná i trochu víc štěstí, tečované bloky, těsné lajny, tohle všechno jim padalo, ale celkově byli určitě lepší a vyhráli zaslouženě."

Zítra začíná hlavní soutěž a české týmy budou odvracet nepříznivou bilanci z prvního dne. Podaří se jim to?

 

Autor: Petr Sixta

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2018/19 ženy - 3. kolo

VK Dukla Liberec – VK UP Olomouc 0:3 (18:25, 16:25, 22:25),na zápasy 1:1, zlatý set 2:15 - postupuje Olomouc

 
Champions League 2018/2019 muži

Zaksa Kedzierzyn-Kozle (POL) – VK ČEZ Karlovarsko 3:0 (25:16, 25:16, 25:17)

 
MS ve volejbale mužů bude v roce 2022 hostit Rusko

 
Český pohár 2018/19 ženy - 3. kolo

VK UP Olomouc – VK Dukla Liberec 1:3 (18:25, 25:12, 19:25, 18:25)

 
Český pohár 2018/19 ženy - 3. kolo

PVK Olymp Praha – TJ Ostrava 3:1 (25:13, 25:21, 21:25, 25:20),první utkání 3:2, postupuje Olymp, VK Brno – VK Prostějov 1:3 (26:28, 26:24, 16:25,...

 
Challenge Cup 2018/2019 ženy

VK Dukla Liberec – PSVBG Salzburg (AUT) 3:0 (25:23, 25:16, 25:21), první zápas 2:3 - postupuje Liberec

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015-2018