21.9.2017

Postřehy z Mistrovství Evropy U20 (dívky) v beachvolejbalu

Mistrovství proběhlo na italském ostrově Vulkáno poblíž Sicílie. V článku bychom se rádi krátce vrátili k jeho průběhu, a to z odborného pohledu.

 

Začali bychom tím, že mistrovství se účastnila řada mladších hráček (ročník narození 2000-2001). Dále pak konstatováním různorodé kvality připravenosti týmů, a to jak v oblasti techniky herních činností, tak i kondice. Z hlediska somatotypů jsem byl příjemně překvapen tím, jak určité páry byly složeny. Jednalo se o vysoké blokařky (např. Rusky, Holanďanky, Francouzky, mladé Němky a Švýcarky) nad 180 cm a hbité polařky. Pokud se s nimi bude i nadále dobře pracovat, je možné, že v blízké době se jména Bocharova, Stam, Hoffmann, Schulz, Böbner, Vergé-Dépré Z., budou prosazovat i na ženských turnajích.

Pár poznámek k herním činnostem jednotlivce.

Podání – jednoznačně převažuje naskakované plachtící podání (z místa i s použitím více kroků). U řady hráček je zasahované z výšky, je prudké a umístěné (např. Italky, Švýcarky). Dochází i k časté změně místa za koncovou čarou. Některé týmy hrají podání na hranici rizika s ohledem na vývoj utkání.

Příjem podání – u týmů, umístěných se na předních místech oproti ostatním, byl vidět markantní rozdíl v technice zpracování bagrem, a to jak v ose těle, tak i mimo osu a po přesunu (související s rychlostní přípravou).

Nahrávka – i když většina nahrávek byla prováděna bagrem, byla znatelná snaha nahrávat prsty. Rozhodčí při posuzování čistoty hry prsty byli na ME dosti benevolentní.

Útočný úder – s ohledem na výškové parametry a odrazové předpoklady se hráčky v řadě případů snažily o razantní útok, nicméně samozřejmě využívaly i technické údery. V průměru chyběla větší úderová rozmanitost.U některých týmů se vyskytovalo zrychlování útoku.

Blokování – valná většina párů byla složena z blokařky a polařky. Blokuje se především lajna a odstupuje se do lajny.

Vybírání – technické údery, a to s ohledem na zvolenou obranou kombinaci a sehranost, byly hráčky schopny zpracovat (např. Rusky, Italky). Naopak se zpracováním razantních úderů měla většina týmů problém.  Řada hráček v poli se prezentovala zpracováním míčů v poli po 2 – 4m přesunech a v pádu.  Předvídavost, dynamika pohybu s kvalitní technikou vybírání míčů byla doménou těchto hráček.

Herní kombinace – v této oblasti se nejlépe jevily týmy Ruska a Itálie. Italský tým (1) spolu hraje již několik let a u Rusek se dá předpokládat, že se připravovaly tento rok společně.

Závěrem: Z hlediska organizačního se šampionát pořadatelům příliš nepovedl. Zářijový termín uspořádání ME, což je prakticky závěr sezóny, poznamenal výkonnost některých týmů (např. Švýcarek, ale i našeho páru). Znatelná byla nakumulovaná únava. Naopak družstva Itálie, Ruska a částečně i Holandska se na ME připravila kvalitně. Z pohledu našeho družstva jsme měli větší ambice, než bylo konečné páté místo.

 

Autor: PhDr. R. Vorálek, Ph.D.

Krátké zprávyArchiv
Zápas KP Brno - Olymp Praha zrušen

Dnešní utkání je kvůli počasí a dopravním komplikacím zrušeno, bude odehráno v náhradním termínu.

 
2018 CEV European Masters - Pelhřimov

finále: Kolocová / Kvapilová – Graudina / Kravcenoka (LAT) 2:0 (21:8, 23:21),  Kolocová / Kvapilová – Lahti / Parkiinen (FIN) 2:0 (21:16, 21:14)

 
2018 CEV European Masters - Pelhřimov

Plavins / Tocs (LAT) – Perušič / Schweiner 2:0 (21:16, 23:21), Hermannová / Sluková – Kolocová / Kvapilová 1:2 (21:15, 18:21, 9:15), Kolosinska /...

 
2018 CEV European Masters - Pelhřimov

Hermannová/Sluková – Ittlinger/Behrens (GER) 2:1 (9:21, 21:16, 15:9), Perušič/Schweiner – Beeler/Krattiger (SUI) 2:0 (21:19,...

 
Český pohár 2017/18 muži - 4. kolo

SK Volejbal Ústí nad Labem – Kladno volejbal cz 1:3 (20:25, 18:25, 25:23, 20:25), VK Euro Sitex Příbram – VK Dukla Liberec 1:3 (22:25, 25:23, 21:25,...

 
2018 CEV European Masters - Pelhřimov - kvalifikace

Schützenhöfer / Plesiutschnig (AUT) – Maixnerová / Štochlová 2:0 (21:13, 21:11), Plavins / Tocs (LAT) - Weiss / Tichý 2:0 (21:15, 21:11)

Volejbal na facebooku
Generální partner
© ČVS 2015