18.11.2019

Z Chetumalu vezou Perušič se Schweinerem páté místo, MK duo v play-off!

Mexický Chetumal 2019 hostil podruhé turnaj světové tour a po loňské 3*hvězdě se zde tentokrát konal 4*hvězdičkový event! V akci byly dva české páry v hlavní soutěži a oba zvládly prvotní úkol: jak Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou, tak Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem postoupili do play-off! České mužské jedničky navíc svoji cestu dotáhly až do čtvrtfinále, oba páry získaly důležité body do světového žebříčku.

Pro Ondru s Davidem to byl v této sezóně první turnaj světového okruhu a hned si z něj odvážejí bodový výsledek, který v minulé sezóně překonali jen třikrát. Parádní vstup do ročníku 2019/2020 značí vítězství ve skupině, které se však vůbec nerodilo snadno! V prvním zápase proti Rusům Bykanov a Likholetov museli favorité Dave s Perunem tlačit až do tie-breaku, aby vydřeli vítězství 2:1 (21; -19; 9). Druhý duel naopak sliboval i na základě předchozích zkušeností velmi vyrovnanou bitvu, Češi se střetli s Kanaďany Pedlowem a Schachterem a předpoklad se naplnil. První set skončil až za stavu 28:26 pro české barvy, druhý set byl stejně vyrovnaný a skóre se až do koncovky drželo na maximálně jednobodovém rozdílu. Právě v koncovce však David s Ondrou přidali jednu povedenou obranu navíc a zvítězili 21:19. Po prvenství ve skupině tak postoupili přímo do osmifinále soutěže.

To Míša s Míšou prožívaly v Mexiku úplně jiné zkušenosti. V utkání s německým párem Bieneck / Schneider začaly hrůzostrašně, soupeřky je přetlačily a vyhrály 12:21. Jenže druhý set byla jiná pohádka, Kvapilová s Kubíčkovou zabraly a výsledkem 21:15 si řekly o tie-break. V něm už se výkon párů srovnal a zápas tak rozhodl nejtěsnější rozdíl, 15:13 zvítězila česká dvojice a pro Míši to byl teprve druhý postup ze skupiny na takto velikém turnaji (ten první přišel v Ostravě). Zápas o prvenství ve skupině byla pro české holky o něco rychlejší výuka beachvolejbalu - brazilské legendy Talita a Taiana Lima byly pro MK duo větším soupeřem. Po prvním setu 17:21 a s vidinou jistoty postupu uhrály ve druhém setu Češky osm bodů a rychle svou pozornost obrátily na play-off.

Do prvního kola jim los přidělil španělskou dvojici Amaranta / Lobato a Kubíčková s Kvapilovou vstoupily do utkání jistě a zodpovědně. Přesvědčivě zvládly první set 21:18 a v dobrém výkonu pokračovaly i ve druhé sadě. V koncovce měly několik mečbolů, stav ale pořád narůstal a výsledek se zastavil až na skóre 32:34, bohužel v neprospěch českého páru. A do tie-breaku šly s lepším pocitem Španělky. Míša s Míšou tak nadějně rozjetý zápas naneštěstí nevyhrály, po porážce 12:15 se s turnajem loučily na 17. místě. Do žebříčku si připsaly důležité body, ale obě cítily, že to mohlo být ještě víc, chybělo k tomu málo.

Mužské české jedničky naštěstí nemuseli první kolo příliš řešit, alespoň ne na hřišti, protože je první místo ve skupině poslalo přímo do druhého kola. Tam se střetli s francouzským párem Aye / Gauthier-Rat a Češi měli být v zápase velkým favoritem. Jenže průběh mohl zaskočit mnoho diváků, první set Češi vůbec nezvládli a po výsledku 16:21 museli pro vítězství zápas otáčet. Ve druhém setu jen tak tak zvítězili 21:19 a odvrátili zklamání. Ve třetím setu si už utkání hlídali, vyhráli 15:12 a postoupili do čtvrtfinále.

Souboj o TOP 4 svedli Perun s Davem s Američany Travorem Crabbem a Tri Bournem a první set naznačoval, že půjde o velkou bitvu. Jenže v koncovce se po sporném bodu Američané naštvali, uhráli čtyři body v řadě a Ondra s Davidem padli 18:21. Nálada na kurtu se po krátké přestávce moc nezměnila, nakopnutí Bourne a Crabb dál válcovali a Češi už nestíhali. Výsledek 12:21 tak ukončil vítěznou šňůru Ondry s Davidem a zpět do Prahy si vezou 5. místo.

Autor: Petr Sixta, foto: FIVB