17.6.2019

BRONZ z Mistrovství Evropy U18 pro Markétu Svozilovou a Elišku Tezzele!!

Tradičním místem pro beachvolejbal je již několik let malé rakouské lázeňské městečko Baden, které však nabízí příjemné prostředí, a hlavně úžasné zázemí pro relaxaci a regeneraci. Tentokrát v týdnu od 12. do 16. června 2019 hostilo Mistrovství Evropy do 18 let, kde se představily dva české páry, Jakub Šépka s Ondřejem Heřmanem a Markéta Svozilová s Eliškou Tezzele. Pro druhou jmenovanou dvojici skončil šampionát senzačním úspěchem, z Badenu si totiž přivážejí bronz!

logo

Na loňském šampionátu v Brně skončily dva české páry mezi čtyřmi nejlepšími, Tadeáš Trousil s Janem Vodičkou slavili zisk stříbra a Julie Honzovičová s Lucií Šulcovou končily těsně pod stupni vítězů. Po těchto úspěších byly naše dvojice nasazeny vysoko v turnajovém žebříčku.

V dívčí části reprezentovaly Českou republiku Eliška Tezzele s Markétou Svozilovou. Brněnské holky startovaly na mistrovství už loni, v domácím prostředí tehdy končily sedmnácté. Letos se do Badenu dostaly díky vítězství na českém šampionátu do 18 let. Ve skupině se nejprve střetly s domácími hráčkami Bruckner / Schuller. Proti rakouským soupeřkám podporovaných početným publikem slavily úspěšnou třísetovou výhru po obratu 18:21, 21:17 a 17:15. Stejně jako před rokem si i v Rakousku poradily se Slovenkami Ciernou a Podhradskou, které porazily 21:16 a 21:15. Až v posledním skupinovém utkání Elišce s Marky vystavily stopku vysoké Dánky Windeleff / Bisgaard, kterým Češky podlehly 0:2 (-15; -16). Ze skupiny tak postupovaly z druhého místa do 1. kola play-off.

Druzí ve skupině skončili i mužští zástupci Česka Ondřej Heřman s Jakubem Šépkou, kteří ve skupině také získali dvě výhry a turnaj začali proti domácí dvojici. I Kuba s Ondrou proti Rakušanům Stockhammer / Berger vyhráli až v tie-breaku po setech 21:16, 19:21 a 15:13. V druhém utkání nestačili na Izraelce Daye s Hadarem, prohráli 0:2 (-19; -17), postup si ale stvrdili jednoznačným vítězstvím 21:9 a 21:12 proti Keinonenovi a Oksanenovi z Finska.

logo

Po postupu obou českých párů do víkendových bojů byl první úkol na šampionátu splněn. O to radostněji bylo v českém týmu, když Ondra s Kubou porazili v prvním kole play-off levorukého bratra světové jedničky z Norska Markuse Mola s jeho spoluhráčem Jo Gladsøyem Sundem 2:0 (14; 23) a Eliška s Markétou vyřadily běloruskou dvojici Karabinovich / Kastsiuchyk 21:14 a 21:17 a u obou párů byla jistota výsledku v TOP 10!

V boji o čtvrtfinále (a zároveň i o neděli) už naši chlapci tak úspěšní nebyli, s Holanďany padli v tie-breaku po setech 21:19, 13:21 a 11:15, na turnaji tak skončili devátí. Jakub Šépka tak po 9. místě z loňského šampionátu, kde hrál s Jindřichem Zavadilem, bral stejné umístění i letos v Badenu s Ondřejem Heřmanem.

Naopak děvčata svoji jízdu ještě ani zdaleka nekončila! I Eliška s Marky vyřadily v play-off norskou dvojici, dceru úspěšného beachvolejbalisty Maaseide se spoluhráčkou Kaelo přehrály jednoznačně hlavně ve druhém setu, celkový výsledek pak byl 22:20 a 21:9. Ještě v sobotu hrály s velmi šikovnými Lotyškami o semifinále. Na straně Lotyšek Namike a Brailko sice měla být papírová převaha, Markéta s Eliškou však předvedly veliký výkon a výsledkem 21:16 a 21:12 se posunuly do přímých bojů o medaile!

V neděli hrály ve velmi větrném počasí semifinálový duel se Španělkami Anou Vergara a Taniou Moreno. Mimochodem, druhá jmenovaná startovala na brněnském mistrovství Evropy už v roce 2016, brala páté místo na turnaji, kterému kralovaly Marie-Sára Štochlová s Martinou Maixnerovou, debut si ale připsala už ve třinácti letech o rok dříve v Rize (kde tehdy Tereza Kotlasová s Marií-Sárou Štochlovou braly bronz a Španělky porazily ve skupině). Obrovské zkušenosti španělské hráčky mohly být spolu se silným větrem důvodem, proč Eliška s Marky padly 17:21 a 16:21 a o medaili musely bojovat v malém finále proti Ukrajinkám.

Ukrajinská dvojice Chechelnytska / Romaniuk v semifinále málem vyřadila největší turnajové favoritky a pozdější vítězky Mariii Bocharovou s Elizavetou Gubinou, v boji o bronz ale na hřišti jasně panovaly Markéta Svozilová s Eliškou Tezzele. Po vítězství v prvním setu 21:17 měly v druhém výhodu sedmi mečbolů za stavu 20:13! Ačkoliv ještě pět prvních šancí promarnily, šestou už využily a s výsledkem 21:18 mohly radostně slavit bronzové vítězství!

logo

Jak už bylo napsáno výše, zlato si z Rakouska odvezly po parádním finálovém boji Rusky Bocharova a Gubina, stříbro získaly semifinálové přemožitelky Češek ze Španělska. V kategorii chlapců se po podobně veliké show z vítězství radovali Němci Leon Meier a Lui Wüst, kteří ve vrcholu šampionátu porazili Slovince Roka Možiče s Rokem Bračkem. Bronz získali ruští hráči Ivan Osipov a Anatolii Vasilenko.

„Všem hráčům a jejich trenérům, Ondrovi Vlčkovi a Ráďovi Vinklerovi, bych chtěl poděkovat za příkladnou reprezentaci, speciální dík patří fyzioterapeutovi týmu Leoši Vinterovi, který naše hráče dával do kupy a byl duší celé naší výpravy,“ pronesl na závěr manažer reprezentace mládeže Přemysl Kubala.

logo

Už od zítřka začíná v Thajsku Mistrovství světa do 21 let, kde budou v akci páry Karin Žolnerčíková s Martinou Maixnerovou, Marie-Sára Štochlová s Miroslavou Dunárovou, Matyáš Jachnicki s Františkem Piherou a svoji šanci v kvalifikaci dostanou i Martin Melmuka s Františkem Knoblochem.

Nejrychlejší výsledky a zprávy najdete na Facebooku a Instagramu Českého beachvolejbalu! 

 

Autor: Petr Sixta, foto: CEV

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

 
2019 CEV ME muži

osmifinále: Srbsko – Česká republika 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018