13.8.2019

Dvě pátá místa z ME přivezli Perušič se Schweinerem a Kubíčková s Kvapilovou!

Tři roky v řadě vozila česká výprava medaile z evropských šampionátů, ať už zásluhou Barbory Hermannové s Markétou Slukovou nebo Kristýny Kolocové s Michalou Kvapilovou. Tři ze jmenovaných však na letošním mistrovství Evropy v Moskvě nebyly. Přesto, i když bez medaile, můžeme mít z českých výsledků velikou radost! Před branami semifinále totiž skončili (a níže v článku se dozvíte, že v obou případech velice těsně) Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem a právě Michala Kvapilová, tentokrát s Michaelou Kubíčkovou!

Není pochyb o tom, že medaile se nejvíce očekávala od Báry Hermannové s Markétou Slukovou. Loňské bronzové medailistky měly být turnajovými jedničkami, avšak následky plynoucí ze zlomeniny malíčku Markéty před světovým šampionátem se po čtyřech týdnech takřka nepřetržitého hraní výrazně projevily a znemožnily českým nadějím startovat i na druhém letošním mistrovství. Podobný osud stihl mimo jiné i loňské vítězky z Nizozemska Sanne Keizer a Madelein Meppelink, takže v ženská část byla opravdu nepředvídatelná.

Ze zranění Holanďanek ovšem těžily jiné Češky, Martiny Bonnerová a debutantka Maixnerová. Ty totiž měly odehrát jeden z otevíracích duelů šampionátu právě s úřadujícími mistryněmi Evropy, ovšem po jejich odhlášce se na jejich místo dostaly (oproti Nizozemkám) slabší norské soupeřky Hjortland a Kjolberg. Důležitost této změny se v následujících momentech i dnech velmi výrazně ukázala, Martiny totiž zahajovací duel zvládly, když otočily nepříznivý vývoj a zvítězily 17:21, 21:18 a 15:10. A jelikož v následujících dnech podlehly Rakušankám Schützenhöfer a Plesiutschnig (10:21; 20:22) a těsně i domácím mladým hvězdám Bocharové a Voronině (13:21; 21:18; 12:15), byla to právě výhra nad turnajovými náhradnicemi, která poslala české holky ze třetího místa do play-off!

To Míši Kvapilová s Kubíčkovou prožívaly ve skupině jinou story. Nejprve se totiž postavily oblíbeným soupeřkám, Němkám Julii Sude a Karle Borger. Němky sice figurovaly jako jedny z kandidátek na medaili, v soubojích s českým MK duem však byly doposud neúspěšné. Tentokrát se však tato bilance narušila, Míša s Míšou byly v zápase pro tentokrát na straně poražených, Němkám podlehly 0:2 (-15; -17). Veseleji nebylo ani po druhém zápase, to Kvapilová s Kubíčkou prohrály 0:2 (-13; -16) i s holandským párem Stubbe/van Iersel a měla před sebou zápas o všechno. V cestě ale stály domácí soupeřky Dabizha a Rudykh a ty měly po prvním setu, který skončil v neprospěch českého páru 13:21, k postupu rozhodně blíže. Pak se však skrze chladné ruské počasí konečně usmálo slunce i na Míšu s Míšou, Češky do druhé sady zabraly a ovládly ji 21:17. Nakonec si přivlastnily i tie-break a po výsledku 15:10 mohly radostně slavit postup do play-off.

Třetí z českých párů v turnaji si pro fanoušky připravil v základních skupinách show, kterou s oblibou třikrát bezpečně zopakoval. Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem měli podle svých slov nepříjemnou skupinu, proměnlivé výkony ovšem způsobily, že si ji užili v maximální možné míře, tedy v devíti setech! Jak už jsme zmínili a kluci sami vtipně glosovali ve svých příbězích na sociálních sítích, všechny tři duely měly až děsivě podobné průběhy. S Rakušany Ermacorou a Pristuzem, s Estonci Tiisaarem a Nolvakem i s Poláky Kantorem a Losiakem si Perun s Davem přivlastnili první set aby následně dovolili druhý soupeřům. A v tie-breaku pak rozbalili to nejlepší, aby pokaždé zaslouženě vyhráli! Výsledky tak postupně byly: 21:17, 18:21, 15:9 proti Rakušanům, 21:19, 14:21, 15:6 proti estonskému páru a 21:19, 19:21, 16:14 na konec proti Polákům. Byl z toho tedy přímý postup do osmifinále a vydřený půlden odpočinku.

První kolo play-off tak čekalo jen české ženské páry a jako první do toho vlétly Martiny Maixnerová s Bonnerovou. V boji se zkušenou Řekyní Arvaniti a její spoluhráčkou Karagkouni však tolik štěstí neměly a podlehly 11:21 a 16:21. Na prvním společném ME tak braly 17. místo! Naopak jak nažhavené z postupu na poslední chvíly bojovaly Míša Kubíčková s Míšou Kvapilovou. S finskou dvojicí Ahtiainen a Lehtonen se očekával vyrovnaný zápas, možná převaha na straně Finek, MK duo však mělo utkání pevně ve svých rukách a výsledkem 21:14 a 21:18 si vysloužily TOP 10 umístění! Ani tím však nehodlaly končit! Ruský los byl totiž tentokrát na jejich straně a tak z vítězů skupin narazily na zřejmě nejsnažsí soupeřky, totiž na Francouzky Jupiter a Chamereau. A touto hozenou rukavicí Míši nepohrdly, po prvním vlažném setu 23:21 rozpumpovaly české fanoušky a vítězstvím 21:11 prošly do čtvrtfinále soutěže!

O chvíli později na stejnou metu dosáhli i Perušič se Schweinerem. Z bojů prvního kola vyřazovací části se na Čechy vyvalil soupeř, kterého si přáli možná nejméně, s Italy Rossim a Carambulou se Ondrovi s Davidem zrovna příjemně nehraje. Když pomalu dokazovali tato slova poté, co první set podlehli 19:21, soupeř za stavu 12:7 ve druhém tvrdě narazil. Ne však do Čechů, ale do ruské zimy. Adrianovi Carambulovi se za tohoto stavu ozvalo staré zranění a druhý set se tak jen dohrál (21:10), až soupeř za stavu 4:0 v tie-breaku kapituloval úplně. Nejednalo se tak sice o nejhezčí vítězství na turnaji, Perun s Davem si však tímto výsledkem vylepšili loňské maximum a prokousali se mezi osm nejlepších!

Ještě v pátek svedly boj o postup do semifinále Kvapilová s Kubíčkovou. Na druhé straně sítě stály Joana Heidrich s Anouk Vergé-Dépré, švýcarské soupeřky, které v posledních měsících trápily nejedny velké hráčky a toužily po medaili z ME. A první set jejich tužby pomalu naplňoval, Míši v něm na soupeřky nestačily 15:21, ale ani tentokrát se bez boje nevzdaly. A vyplatilo se, druhý set totiž Češky vyhrály 21:18 a do tie-breaku šly s vyrovnanými silami. V rozhodující sadě vedly 13:12, ale víc se už bodově neprosadily a set nakonec bohužel patřil soupeřkám. I tak se jedná o veliký úspěch a velkou naději do budoucích turnajů! Celou ženskou část nakonec ovládly mladé, avšak talentované Lotyšky Graudina s Kravčenokou, které ve finále porazily Polky Wojtasik a Kociolek. Švýcarské přemožitelky MK dua nakonec ostrouhaly, neboť malé finále žen patřilo Španělkám Lili a Else.

Jestliže prohra Míši s Míšou ve čtvrtfinále bolela, boj o semifinále Ondry s Davidem bylo ještě více hořké. V sobotu totiž měli před sebou Rakušany Ermacoru s Pristauzem, které porazili již ve svém úvodním zápase na turnaji a stejný vítězstvím českého páru skončilo i jediné předchozí střetnutí v letošním osmifinále Ostrava Beach Open. Tentokrát však bylo všechno jinak. Na kurtu byli jistější naši jižní sousedi, první set Češi padli 21:23. V druhém to ale vypadalo ještě hůř. Za stavu 12:19 měli Perušič se Schweinerem semifinále v nedohlednu, přesto se ještě na soupeře málem dokázali dotáhnout. Po výsledku 18:21 slavil vítězství soupeř. Ta hořkost z porážky byla o to větší, že kvůli zranění polské dvojice Kantora s Losiakem (kteří také okusili porážku ve skupině od Peruna s Davem) byl z tohoto čtvrtfinálového duelu předčasný souboj o bronz. Rakušané tak skončili na šampionátu třetí, zlato z loňska obhájili Anders Mol s Christianem Sorumem z Norska, stříbrní byli domácí Konstantin Semenov s Iljou Leshukovem.

O výsledcích a nadcházejících zápasech českých párů Vás nejrychleji budeme informovat na Facebooku a Instagramu Českého beachvolejbalu!

 

Autor: Petr Sixta, foto: CEV

Krátké zprávyArchiv
Český pohár 2019/20 ženy - 2. kolo

TJ Sokol Nusle Praha - TJ Sokol Šternberk 0:3 (15:25, 19:25, 20:25) – postupuje Šternberk Extraligový Šternberk měl výborný nástup do zápasu a...

 
Ranking CEV muži k 30.9.2019

V evropském žebříčku naši muži poskočili o jedno místo před Finy a tím si zajistili místo v kontinentální kvalifikaci na OH 2020. Kompletní ranking...

 
2019 CEV ME muži

Mistry Evropy 2019 se stali volejbalisté Srbska, druhé místo patří Slovinsku, třetí skončilo Polsko. Všechny výsledky ZDE

 
OH kvalifikace muži - leden 2020

Česká reprezentace mužů se zúčastní kontinentální (evropské) kvalifikace o OH 2020, která proběhne v lednu 2020.

 
Kvalifikace na OH 2020 beachvolejbal – Haiyang (CHN)

Graudina / Kravcenoka (LAT) – Hermannová / Sluková 2:1 (21:17, 15.21, 17:15)

 
2019 CEV ME muži

osmifinále: Srbsko – Česká republika 3:0 (31:29, 25:21, 25:18)

Volejbal na facebooku
© ČVS 2015-2018