22.5.2023

I druhý kvalifikační turnaj MČRSV v Chlenech ovládl Pivovar Svijany

Za krásného počasí v nově zrekonstruovaném sportovním areálu Sokola Chleny proběhl druhý kvalifikační turnaj MČR superveteránů 2023. Nejen počasí, ale opět výborně připravené prasátko na rožni místním „Poldou“ (Miroslav Poláček) a vzorně připravené domácí občerstvení místních členek Sokola pod vedením Jitky Plockové čekalo účastníky mistrovství. Stínem turnaje byla nečekaná absence družstva SEBRANKY, která bez omluvení na turnaj nedorazila, a muselo se narychlo improvizovat s přelosováním během probíhajícího turnaje. Nakonec vše dobře dopadlo a každé družstvo odehrálo pět velmi vyrovnaných utkání. Pouze Pozdní sběr Praha, který byl pouze v sedmi lidech (věkový průměru hráčů 63 let) poslední utkání raději skrečoval pro Hanáky.

Družstva moravských celků Republica Opava (dresy s čísly)
a letos velmi dobře hrající Frenštát pod Radhoštěm

V základních čtyřech skupinách byla vždy tři družstva, která si to rozdala mezi sebou na dva hrané sety. Nejlepší týmy z jednotlivých skupin postoupily přímo do finálové skupiny, kde se hrálo o první až čtvrté místo opět na dva hrané sety. Pivovar Svijany ztratil první set v letošním ročníku MČRSV, přesto opět získal první místo a dvanáct bodů do průběžné tabulky mistrovství. O druhém místě již rozhodovaly jednotlivé míče.HAŠPL SPORT Hronov remízoval s každým finalistou 1:1 a měl lepší poměr míčů než Sešlost Brno, která se proti prvnímu kvalifikačnímu turnaji zlepšila o jedno místo. Čtvrté místo nakonec obsadil Pražský výběr.

Do druhé skupiny o páté až osmé místo spadla družstva z druhých míst. Sršáni MH, kterým unikl postup do finálové skupiny o pouhých 0,09 setin si vše vynahradili v této skupině, kterou vyhráli. Největším překvapením turnaje byla Nemilosrdná fronta II., která v Hradci Králové byla až 12. a zde nakonec brala šesté místo, přitom i Nemilosrdná fronta II. byla blízko postupu do finálové skupiny. Na sedmém místě skončila Republica Opava a na osmé místo poskočil Frenštát pod Radhoštěm, který se také letos velmi zlepšil a jeho účast v prostřední skupině již není žádným překvapením.

O to, kdo získá černého Petra, hrála družstva na třetích místech ze základních skupin. Toho nakonec získalo družstvo Zvičiny, když nedokázalo ve skupině o umístění získat jediný set. Předposlední místo patří Pozdnímu sběru Praha. O vítězi v této skupině rozhodl až poslední duel. Zde Hanáci celkem snadno přehráli Krakonošovi chasníky a odváží si z Chlen 4 body.

Výsledky kvalifikačního turnaje v Chlenech:

Základní skupiny:

Skupina A

1. Pivovar Svijany - Republica - Opava 2:0 (17,23), Krakonošovi chasníci 2:0 (24,21)
  2. Opava - Krakonošovi chasníci 2:0 (8,14)
  3. Krakonošovi chasníci

Skupina B

1. HAŠPL SPORT - Frenštát p R. 2:0 (15,13), Zvičina 2:0 (6,14)
  2. Frenštát p R. – Zvičina 1:1 (-22,14)
  3. Zvičina

Na druhém a třetím místě musel rozhodnout až poměr míčů: Frenštát p R. = 0,843 a Zvičina = 0,608.

Skupina C

1. Pražský výběr - Sršáni MH 1:1 (20,-23), Pozdní sběr Praha 2:0 (17,19)
  2. Sršáni MH - Pozdní sběr Praha 2:0 (14,23)
  3. Pozdní sběr Praha

Na prvním a druhém musel rozhodnout až poměr míčů: Pražský výběr = 1,21 a Sršáni MH = 1,12.

Skupina D

1. Sešlost Brno – Nemilosrdná fronta II. 1:1 (-21,11), Hanáci 2:0 (20,18)
  2. Nemilosrdná fronta II. - Hanáci 1:1 (19,-25)
  3. Hanáci

Utkání o konečné umístění:

Finálová skupina:

• Pivovar Svijany - HAŠPL SPORT Hronov 1:1 (-21,25), Sešlost Brno 2:0 (24,19), Pražský výběr 2:0 (16,18)
  • HAŠPL SPORT Hronov - Sešlost Brno 1:1 (15,-19), Pražský výběr 1:1 (19,-20)
  • Sešlost Brno - Pražský výběr 2:0 (21,19)
  • Pražský výběr

Na druhém a třetím místě musel rozhodnout až poměr míčů: HAŠPL SPORT Hronov = 1,053 a Sešlost Brno = 0,985.

Skupina o 5. - 8. místo

• Sršáni MH - Nemilosrdná fronta II. 2:0 (22,20), Republica Opava 1:1 (21,-19), Frenštát p R. 2:0 (10,22)
  • Nemilosrdná fronta II. - Republica Opava 2:0 (21,23), Frenštát p R. 2:0 (15,20)
  • Republica Opava - Frenštát p R. 2:0 (17,20)
  • Frenštát p R.

Skupina o 9. - 12. místo

• Hanáci - Krakonošovi chasníci 2:0 (14,18), Pozdní sběr Praha 2:0 (0,0), Zvičina 2:0 (16,23)
  • Krakonošovi chasníci - Pozdní sběr Praha 2:0 (9,12), Zvičina 2:0 (23,18)
  • Pozdní sběr Praha - Zvičina 2:0 (25,18)

Nejlepší hráči turnaje:

• nahrávač – Jakub Koloušek (Pražský výběr, 1971)
  • smečař – Vilém Hubka ((Pivovar Svijany, 1967)
  • nejužitečnější – Karel Novotný (HAŠPL SPORT Hronov, 1963)

Druhý kvalifikační turnaj MČRSV uspořádal místní Sokol Chleny pod vedením Pavla Nováka. K dispozici měl čtyři kvalifikovaný rozhodčí (Radek Andrýs, Petr Kříž, Josef Myšák a Zdeněk Novák), kteří se pravidelně střídali na jednotlivých kurtech a nekonečný maratón 29 utkání zvládli na výbornou s hvězdičkou. Pochvalu zaslouží i místní volejbalisté, kteří pomáhali s chodem turnaje (zápisy, otáčení čísel, technická pomoc při úpravě kurtů mezi zápasy apod.). Odměnou pro všechna družstva byly plné hluboké talíře selátka s pečivem a pro tři nejlepší hráče hodnotné ceny. Celkem v turnaji bylo odehráno 58 setů a 2.516 míčů (kontumace není započítána). Turnaje se zúčastnilo 112 hráčů nad padesát let. Po turnaji většina hráčů zářila spokojeností, nejen ze hry, ale také od sluníčka, které po celý den nádherně hřálo. Závěrem nutno dodat, že se celý turnaj v Chlenech opět vydařil, pouze první kolo bylo jedno hřiště prázdné (Sebranka nedorazila), jinak měl turnaj pěkný spád a v 18 hodin byl turnaj ukončen finálovými duely. I pro příští rok nám pořadatel přislíbil, že MČRSV má Chlenech náruč otevřenou.