1.10.2018

70 let založení Dukly oslavili domácí volejbalisté vítězstvím

První letošní mistrovské utkání Dukly na domácí palubovce (1. 10. 2018) se neslo ve znamení významného výročí Dukly jako takové (70 let). 25 významných hostů ze všech sportovních odvětví, kteří proslavili naši zem, bylo pozváno na dnešní utkání. Liberečtí diváci si mohli prohlédnout fotografie z historie Dukly a vyfotit s přítomnými celebritami. Ale vraťme se k prvnímu mistrovskému utkání. Dukla nastoupila v silném složení s novými akvizicemi z Polska (Mateusz Biernat – loni hrál za Ostravu a Bartosz Pietruczuk – Hypo Tirol Innsbruck). Pouze posila z Kladna v základní sestavě chyběla (Petr Šulista – bolavá záda) a od úvodních míčů naznačovala, že bude chtít v letošní sezóně diváky volejbalem co nejvíce bavit. Nádherné výměny s přesným zakončením se musely líbit i divákům u televizních obrazovek. Nakonec Dukla potvrdila roly favorita a za 75 minut zvítězila nad Fatrou 3:0 a připsala si plný počet bodů do tabulky UNIQA volejbalové extraligy mužů.

č.: 3      dne: 1. 10. 2018          v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – Fatra Zlín 3:0 (25:21, 25:18, 25:19)

Rozhodčí: Tomáš Fink a Petr Kvarda

Počet diváků: 800

Domácí: Biernat, Správka, Veselý, Štokr, Pietruczuk, Leikep, libero Kopáček.

Hosté: Navláčil, Barták, Čech, Čechmánek, Adamec, Motyčka, libero Bláha. Střídali: Vašíček, Kittel, Šulc

Aleš Správka (kapitán domácích): „Samozřejmě jsme rádi, že se nám povedlo zvítězit. Hráli jsme před televizními kamerami. Všichni jsme si přáli vyhrát.Od prvního setu bylo vidět na obou stranách, že to bylo nervózní utkání. Čekalo se, kdo začne první hrát. My jsme se v jedné pasáži v prvním setu trefili do podání a to nás odbrzdilo. A od té doby se nám dařilo na podání a tím jsme drželi Zlín bodově pod sebou. Dařilo se nám uhrávat bodové míče a to rozhodlo.“

Michal Nekola (trenér domácích): „Myslím, že se všichni hráči i diváci těšili na to dnešní utkání. Získali jsme ho za tři body celkem s přehledem a jsem rád, že se to dnešní utkání celé vyvíjelo v náš prospěch.“

Michal Čechmánek (kapitán hostů): „Jednoznačně nás soupeř rozválcoval na podání a my jsme se tomu nedokázali podřídit. Druhá věc je, že jsme podobné podání nedokázali vyprodukovat.“

Roman Macek (trenér hostů): „Domácí byli jednoznačně lepší na servisu, potažmo na přihrávce. My jsme naopak neměli tak razantní podání. A když jsme šli do podání na riziko, tak jsme ho většinou zkazili.“

V úvodu utkání se hostům podařilo získat dvoubodové vedení po přímém bodu z podání (Daniel Čech – 1:3). Za stavu 4:4 už je vyrovnáno, to se ze zadní zóny tvrdou smečí prezentuje Jan Štokr. Až za stavu 8:7 se podařilo Dukle poprvé získat nepatrné vedení (Aleš Správka z hlavního kůlu). Od tohoto stavu již Dukla hosty do vedení nepouští a postupně si získává rozhodující náskok k zisku prvního setu v letošní sezóně (10:8 – aut Jiří Adamec, 12:9 jednoblok Jan Štokr, 14:10 eso Jan Štokr, 15:10 trojblok Dukly). Hostující volejbalisté se za stavu 15:14 pokusili Duklu bodově dostihnout (nepříjemné podání – Jiří Adamec), ale po oddechovém čase domácího trenéra Michala Nekoly už opět začíná Dukla jasně svého soupeře přehrávat (20:15 – bloky a eso Libor Leikep). V koncovce hosté kazí na útoku (23:17) a ani jestřábí oko nemění verdikt pozorného hlavního sudího (Tomáš Fink). A jsme v úplné koncovce první sady. Tvrdá smeč Poláka Bartosze Pietruczka znamená setbol za stavu 24:18. Zkažené podání Dukly, dva úspěšné smeče z kůlů (Jiří Adamec a Jakub Motyčka) odvracejí konec setu. Až po druhém technickém odpočinku domácích kapitán Fatry kazí své nepříjemné podání a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety.

Do druhého dějství již domácí vstupují ve velkém stylu. Technické podání domácího kapitána Aleše Správky dovoluje Dukle odskočit na 3:0. Další příděl bodů na straně domácího celku přichází opět z chytrého zápěstí Aleše Správky. Na technické údery jsou hosté nepřipraveni a domácí již vedou 8:3. Tak jako v prvním setu se hostům podařilo Duklu na jednom postavení dotáhnout na jediný bod (bloky Vojtěch Navláčil – 8:7). To je ale ve druhém setu ze strany hostů vše. Kvalitní podání dovoluje Dukle získat vysoký náskok k zisku druhé sady (14:8 – podání Biernat Mateusz). Náskok si Dukla pohlídala až do setbolu. Setbol pro Duklu získává krásnou zalívkou Jan Štokr těsně za trojblok Zlína. První setbol odvrací blokem Jiří Adamec, ale potom Zlín kazí své podání (Daniel Čech) a domácí jsou ve vedení 2:0 na sety.

Úvod třetí sady byl tak trochu jak na bodové houpačce. Družstva se střídala v nepatrném náskoku až do parádního podání domácího Biernat Mateusze (12:9). Blok Libora Leikepa naděluje Dukle další plusový bod (16:12) a domácí se pomalu bodově vzdalují Zlínu. Řada zkažených podání nám set posouvá pomalu do koncovky. Až při podání Bartosze Pietruczka se s body pro Liberec roztrhl pytel. Hosté mají velké problémy s příjmem podání a rázem na ukazateli svítí stav 20:14 a o osudu utkání je rozhodnuto. Když pozorný rozhodčí odpískává Zlínu dotek bloku sítě, máme tu první mečbol utkání (24:19). Poslední hra byla ukázkou, co dnes zdobilo Duklu mimo kvalitního podání, neuvěřitelné zákroky v poli (Václav Kopáček), kdy hráči dokázali zvednout i ztracené míče. A když Zlín útočil na počtvrté na stranu Dukly, přichází nevynucená chyba na útoku. Jiří Adamec diagonálně míří do autu a je konec utkání. Na konci zápasu je nejlepším televizním hráčem vyhlášen liberecký nahrávač Biernat Mateusz – gratulujeme.