13.2.2017

Benátky díky výhře v Brně mohou nadále bojovat o play off

Pondělní televizní dohrávka 18. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů znamenala pro aktuálně jedenáctý tým tabulky VK Benátky nad Jizerou příjezd na palubovku pátého Volejbalu Brno. Obě družstva dokázala v sobotních utkáních ve svém domácím prostředí zvítězit, což chtěla bezpochyby potvrdit i v dnešním střetnutí. Přestože první set vypadal dle svého průběhu i konečného stavu jasně pro domácí, kteří v něm ukázali jednoznačnou převahu, další tři sady po napínavém boji ovládli vždy těsným rozdílem hosté z Benátek nad Jizerou. Brno tak zůstalo po tomto utkání v domácím prostředí poněkud překvapivě bez bodu.

č.: 108 dne: 13. 2. 2017 v hod.: 17:55

Volejbal Brno – VK Benátky nad Jizerou 1:3 (25:14, 24:26, 22:25, 23:25)

Rozhodčí: Gall J., Kmoníček J.

Počet diváků: 480

Domácí: Licek, Mendoza, Perry, Hrazdira, Klapal, Haník, libero Muroň. Střídali: Handlíř, Pražák.

Hosté: Bartoš, Moník, Malíne, Sergeev, Vachoušek, Dittrich, libero Ticháček, Sadílek. Střídali: Celerýn, Němeček, Nesvačil.

Michal Hrazdira (kapitán Volejbalu Brno): „Benátky se po prvním setu rozehrály k výbornému výkonu, kdy jim začalo vycházet úplně všechno. A my jsme na to nedokázali najít odpověď.“

Ondřej Marek (trenér Volejbalu Brno): „Věděli jsme, že Benátky budou zkušenější mančaft. Chtěli jsme je držet od sítě, to se nám dařilo do poloviny druhého setu. Pak jsme ale polevili, soupeři vyšlo střídání Sergeeva za Nesvačila. V koncovkách na nás dopadla zodpovědnost, nedokázali jsme hrát tak uvolněně, jako proti Budějovicím.“

Pavel Bartoš (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Dneska to bylo hodně o servisu. První set nás Brno rozstřílelo, my jsme nepřihráli. Pak se to trochu zlepšilo. Vyzdvihl bych výkon našeho smečaře Moníka.“

Vladimír Němeček (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Určitě to pro nás bylo těžké utkání. Po tom prvním setu to zavánělo opravdu debaklem. Pak jsme trošku pozměnili taktiku, povedlo se nám střídání (Nesvačil a Němeček). Soupeř z toho znervózněl a my jsme toho dokázali využít až k výhře za tři body.“

Úvod utkání Brna proti Benátkám byl poněkud rozpačitý. Domácí hru zahájili dotekem sítě, k tomu hosté přidali dva body. Brno však soupeři větší bodový odskok nedovoluje a stav je na začátku vyrovnaný (3:3). V dalším průběhu se na podání daří zejména Jihomoravanům a do prvního technického time-outu si berou čtyřbodové vedení (8:4). Dále se daří Brnu v útoku a náskok dále zvyšují, kdežto Benátky se v této herní činnosti nedokáží prosadit. Na straně Volejbalu Brno boduje účko Perry. Benátkám se Brno začíná vzdalovat a rozdíl se dostává na osm bodů (20:12). V koncovce setu již domácí dominují a pohlídají si její průběh. Sadu zakončuje blokem brněnský Mendoza (25:14).

Do druhého dějství vstupují hráči Brna bodovým útokem. Další průběh se nese v duchu dlouhých výměn, hosté se z první sady pomalu zvedají. Následuje několik zkažených servisů na obou stranách. Družstva získávají body spíše chybami soupeřů. Při prvním technickém oddechovém času na tabuli svítí stav s dvoubodovým rozdílem (8:6). Brno boduje z bloku, kde si Mendoza hlídá benátského Dittricha. Rozdíl ve skóre narůstá a dostává se na 14:9. Hosté zvládají útok na ztrátu, ovšem zkaženým servisem nechávají Brno stále ve výraznějším vedení (18:13). Benátky střídají, na palubovku přichází Němeček, a díky kvalitnímu servisu Moníka začínají Středočeši pomalu dotahovat. Útok Volejbalu Brno míří až příliš často do zámezí a ani na bloku se neprosazuje. Benátky se bodově přibližují (19:18). Hostům se daří několikrát po sobě zabodovat blokem a set se dostává do napínavé koncovky. V ní se družstva přetahují o každý bod, domácí podrží blokař Mendoza. Benátky ale boj vyhrají a sada končí těsným rozdílem (24:26).

Po srovnání setů na 1:1 provázejí začátek třetí sady dlouhé výměny, ve kterých se v útoku daří spíše Brnu (4:1). Benátky si berou oddechový čas, po kterém srovnávají na 5:5 díky servisu Nesvačila. Dittrich posílá esem svůj tým do technického time-outu při vedení 7:8. Brňané posílají útočné míče do zámezí, Benátky jsou nahoře. Rozdíl je v dalším průběhu pořád 3-4 body, domácím se nedaří hosty zablokovat (12:16). Když se na podání dostává na straně Brna Pražák, rozdíl je však už jen jednobodový. Před koncovkou dostávají diváky do hry napínavé výměny, ve kterých však Brňané nezvládají útok. Nesvačil přidává hostům jeden útok za druhým, což posílá Benátky do vedení v koncovce. Útok do zámezí ukončuje set (22:25) a Benátky vedou v zápase už 2:1.

Čtvrtý a nakonec i poslední set zápasu vypadá v úvodu nadějněji pro Brno (4:0). Nevýrazná hra u obou týmů provázená útoky do zámezí či nevydařenými bloky nenabízí příliš hezkou diváckou podívanou. Průběžné skóre je vyrovnané, i když Brňané mají mírný náskok (8:6). Dále se však Jihomoravanům nedaří odútočit a je srovnáno. V zápase nastává tahanice o každý bod a skóre se stále přelévá z jedné strany na druhou (13:13). Týmy bojují a snaží se odskočit, ani jednomu z nich se však nedaří vytvořit si větší bodový odskok. Lepší vstup do koncovky má díky bodům z úspěšného bloku Brno (20:18). V momentě, kdy však domácí lehce zaváhají, Benátky toho okamžitě využívají a projeví převahu. Skóre je ještě vyrovnané (21:21), pak však domácí kazí podání a set ukončuje Dittrich ku radosti hostů (25:23). Tak končí i celé utkání, které svým průběhem Brno zaskočilo a Benátkám dodalo odvahu do dalších zápasů.

Autor: Za kolektiv Volejbalu Brno Klára Kuníková