23.11.2020

Bojovným výkonem získalo Karlovarsko cenný skalp liberecké Dukly

V dnešním televizním dohrávce 11. kola UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 přivítala Dukla Liberec velmi silné Karlovarsko, které obhajuje loňské první místo z nedokončené soutěže. Dukla doma ze dvou utkání v letošním ročníku neztratila ani jeden set a po znovu otevření soutěže dvakrát zvítězila bez ztráty setu na palubovkách soupeřů. Navíc minulý týden v Rakousku postoupila v Poháru CEV do semifinále. Karlovarsko v pátečním utkání nečekaně podlehlo Brnu. V dalších kolech letošní mužské extraligy již jen vítězilo. V průběžné extraligové tabulce dnešní soupeře dělil pouhý bod. Jenom škoda, že souboj soupeřů z čela tabulky stále nemohli sledovat diváci přímo v hale. Samotné utkání začala Dukla vedená opět  trenérem Michalem Nekolou velice dobře, když se ujala vedení 2:0 na sety. Ve třetím setu dokázali hosté zabojovat a po získaných dvou setech se muselo rozhodnout až ve zkrácené hře. Zde se projevila větší touha po vítězství a možná i více sil. Tu měli hosté a zaslouženě zvítězili nejtěsnějším rozdílem. Velkou měrou k jejich vítězství přispěl bývalý hráč Dukly, univerzál Patrik Indra.

VK Dukla Liberec – VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (25:19, 27:25, 21:25, 23:25, 13:15)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář jun., Zdeněk Grabovský

Hráno bez diváků

Domácí: Kriško Tomáš, Veselý Jakub, Štokr Jan, Šulista Petr, Krajčovič Šimon, Kovalčuk Volodymyr, libero Kopáček Václav. Střídali: Suda Radek, Kriško Michal, Shafranovich Alexander, Srb Jiří

Hosté: Kočka Martin, Lux Marcel, Patočka Vojtěch, Gustavsson Fredric, Vašina Lukáš, Wilson Marc Major, libero Pfeffer Daniel. Střídali: Indra Patrik, Wiese Lukasz

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Prohráli jsme si to sami. Být v půlce setu nad soupeřem a potom v jedné rotaci dostávat body v sériích?  Podle mě nám chyběla koncentrace v těch dalších setech, protože každý ten set jsme si prohráli sami.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Dnes určitě být spokojen nemůžu, protože jsme ztratili vyhrané utkání. Ale zase na druhou stranu vybojovali jsme druhý set v koncovce. Komu se dnes dařil servis, tak ten ty sety dohrával. Takže Vary byly lepší v těch třech setech. Zaslouženě vyhrály.  Jsem zklamán.“

Lukáš Vašina (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Až na ten první set, kdy jsme si nepřihráli a trošku jsme chybovali na útoku, tak to byl od nás perfektní výkon. Skvělý, bojovný výkon, prostě na hřišti jsme nechali všechno a je to vidět na výsledku. Prohrávali jsme dva nula, dokázali jsme se zvednout neuvěřitelným způsobem. Gratulace nám, perfektní výkon od všech kluků.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): První dva sety jsme měli velký problém na přihrávce. V podstatě jsme nenašli cestu, jak se prosadit proti srovnaným libereckým blokům. Pak jsme začali trochu lépe přihrávat a samozřejmě nám to ulehčilo útok. Byli jsme výborní do obrany. Malinko nám vycházela taktika a já gratuluji klukům. Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas.“

Bez své nahrávačské jedničky Lukáše Ticháčka vstoupili hosté do dnešního utkání velmi odvážně a po chybě Dukly na útoku a potrestaném příjmu přes se ujímají vedení 1:4. Domácí rychle skóre první sady otáčejí, to se na útoku vyznamenává Jan Štokr (8:6). Nepatrné vedení si domácí hráči udržují až do podání Martina Kočky. Jeho plachta dělá domácím velký problém a na jednom postavení se hosté snadno dostávají zpět do vedení (11:12). V druhé polovině setu se vyznamenávají bloky Dukly, která získává rozhodující náskok pro zisk prvního setu (15:12 blok Petr Šulista, 18:12 Jan Štokr útok, podání Jakub Veselý). Po zkaženém podání kapitána Karlovarska se Dukla raduje z prvního dnešního setbolu (24:16). Marcel Lux smečí odvrací první setbol, druhý si kazí domácí hráči útokem do autu, a když zaznamenává Wilson Marc Major přímý bod z podání (24:19), domácí trenér Michal Nekola rychle zastavuje hru oddechovým časem. Po time se na smeči prosazuje domácí kapitán Honza Štokr přesnou smečí po diagonále a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

I do druhého dějství vstupuje družstvo pod vedením Jiřího Nováka s velkou odhodlaností a rychle si získává bodový náskok (0:3 – servis Vojtěch Patočka, útok Patrik Indra, který vystřídal Fredrica Gustavssona). Právě při podání Patrika Indry se hosté dostávají až do pětibodového náskoku (1:6 – eso prasátko). Ale ani toto vysoké vedení nemá pro hosty dlouhé trvání. Dukla při podání Volodymyra Kovalchuka odskakuje o tři body (10:7), když se na útoku několikrát v řadě vyznamenává Jan Štokr a na bloku Jakub Veselý. Karlovarsko se nepříjemným podáním přibližuje na rozdíl jediného bodu (Wilson Marc Major - eso) a začíná se nám na palubovce liberecké haly hra pěkně vyrovnávat. Boj o každý míč nám posunuje set do samotné koncovky, kde malinko více ze hry mají hosté a vedou o dva až tři body (19:22 – Patrik Indra na útoku).  První setbol získává Karlovarsko již za stavu 22:24 po dalším úspěšném útoku Patrika Indry (25 bodů v utkání). Tomáš Kriško dokázal dva setboly odvrátit smečí z hlavního kůlu, a když Lukáš Vašina smečuje do autu, domácí mají první setbol v druhé sadě (25:24). Wilson Marc Major středem setbol Dukly odvrací, ale druhý setbol Dukle daruje Lukáš Vašina zkaženým podáním. Ten si již Dukla pohlídala. Po bloku Michala Kriška se domácí ujímají vedení 2:0 na sety.

Třetí set začíná velmi vyrovnaně. Až za stavu 7:5 domácí odskakují o dva body. Hosté útočí středem do zámezí.  Při podání Martina Kočky se snadno hosté dostávají do nepatrného vedení za stavu 7:8, které postupem času začínají navyšovat a na rozdíl pěti bodů (11:14 – eso Weise Lukáš, 12:16 domácí do autu, 17:22 – Lukáš Vašina z pipe). Získaný náskok již domácí volejbalisté nedokázali snížit a po zkaženém podání Dukly tu máme první setbol třetího setu (19:24). Hosté také kazí podání, v další rozehře se na bloku vyznamenává Šimon Krajčovič a hosté rychle zastavují hru oddechovým časem (21:24). Po time domácí kazí své podání a poprvé letos ztrácejí set na své palubovce.

Až do koncovky ve čtvrtém setu vedla Dukla. Dokonce až o pět bodů. K bodovému rozjezdu přispělo podání Šimona Krajčoviče (5:3 – eso, 7:3 – blok Jakub Veselý). Hosté sice při podání Lukáše Vašiny na chvilku nahlédli do vedení (9:11 eso), ale potom až do stavu 19:14 dominovala Dukla (12:12 jednoblok Šimon Krajčovič, 16:13 – 2x blok Šimon Krajčovič a 1x Volodymyr Kovalchuk, 19:14 eso Šimon Krajčovič). Ani tak slibný náskok domácím nestačil k zdárnému dokončení velmi dobře rozehraného utkání. Opět nepříjemné skákané podání Lukáše Vašiny slaví úspěch a hosté rychle dotahují Duklu a přebírají vedení v setu (21:19 – Patrik Indra na útoku, 21:20 eso, 21:21 útok do zámezí domácích). Velmi lacino získávají hosté první setbol čtvrté sady. Po velmi dlouhé rozehře z nouze pinká Patrik Indra míč obouruč vrchem do zadní zóny a míč neuvěřitelně zapadá do pole Dukly (22:24). První setbol odvrací Petr Šulista, když vytlouká blok Karlovarska, ale druhý si již hosté pohlídali a je vyrovnáno.

V tiebreaku se Dukla ujímá vedení hned v úvodu po smeči Petra Šulisty (4:2). Bohužel své vedení rychle ztrácí při podání Vojtěcha Patočky (4:4 – Patrik Indra útok, 4:5 – eso). Od tohoto stavu se pravidelně obě družstva střídají na podání až do výměny stran (8:7 – aut Patrik Indra). Po změně stran Dukla přidává další bod dvojblokem a hosté žádají time (9:7). Až za stavu 11:11 se Karlovarsku podařilo dvojblokem vyrovnat (Vojtěch Patočka) a po dalším bloku (Patrik Indra) dokonce získávají jednobodové vedení (11:12). Po chytré lobované smeči Karlovarska tu máme první mečbol utkání za stavu 12:14 (Lukasz Wiese). Dvě zkažená podání v řadě nám ukončují velmi zajímavé vedení.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto VK Karlovarsko

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Saquarema (BRA) - kvalifikace

Šépka / Sedlák – Métral / Jordan (SUI) 2:0 (22:20, 21:15), Schalk / Bourne (USA) – Trousil / Westphal 2:0 (21:13, 21:17)

1. liga mužů - finále

TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:1 (20:25, 25:21, 25:23, 25:23), TJ Sokol Dobřichovice – TJ Slavia Hradec Králové 2:3 (22:25,...

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA)

Hermannová / Štochlová – Klinger D. / Klinger R. (AUT) 1:2 (21:23, 23:21, 13:15)

Ahtiainen / Lahti (FIN) – Hermannová / Štochlová 2:0 (kontumačně), Hermannová / Štochlová – Elize Maia / Thamela (BRA) 2:1 (21:14, 19:21, 16:14)

FIVB Beach Pro Tour Challenge – Recife (BRA) - kvalifikace

Trousil / Westphal – Schalk / Bourne (USA) 0:2 (11:21, 16:21), Šépka / Sedlák – Ermacora / Waller (AUT) 0:2 (19:21, 19:21)

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Dauhá (QAT)

čtvrtfinále: Mol / Sørum (NOR) – Perusič / Schweiner 2:1 (21:17, 23:21, 15:12)