28.3.2021

České Budějovice zdolaly Liberec i potřetí a slaví postup do finále

Prvním finalistou letošního ročníku UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 je Jihostroj České Budějovice, který i ve třetím utkání semifinále přehrál Duklu Liberec a „bez ztráty kytičky“ postoupil do finále. Na svého soupeře si však budou muset českobudějovičtí volejbalisté ještě počkat. Po dnešním zápase druhé semifinálové dvojice má blíž k postupu do finále Karlovarsko. To na domácí palubovce jasně přehrálo pražské Lvy a ujalo se vedení v sérii 2:1.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK DUKLA LIBEREC

Jihostroj je prvním finalistou tohoto extraligového ročníku! České Budějovice využily naplno výhody domácího prostředí, když porazily Liberec ve třetím semifinálovém zápase 3:1. Silnému týmu Dukly tak oplatily porážku z Českého poháru, když ovládly semifinále 3:0 na zápasy. Jihostroj tak už může vyhlížet soupeře pro extraligové finále, které odstartuje 6. dubna.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Dukla Liberec 3:1 (26:24, 19:25, 25:22, 25:16)

stav série 3:0

Rozhodčí: Krtička J., Činátl R.

Domácí: Rejlek, Stoilovič, Todua, de Amo, Michálek, Ondrovič, libero Kryštof. Střídali: Polák, Schouten, Mach, Piskáček

Hosté: Veselý, M. Kriško, T. Kriško, Leikep, Kovalchuk, P. Šulista, libera Kopáček, Pavlíček. Střídali: Štokr, Srb, Suda, Shafranovich

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem strašně rád, že se nám podařilo postoupit už po třech zápasech. Alespoň budeme mít čas si odpočinout a připravit se na finále. Musím pochválit celý tým, že perfektně zvládl celou semifinálovou sérii. Doufám, že nám forma vydrží i do finále.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Zápas byl ohromně nervózní. Přesně se potvrdilo, že poslední krok je vždycky strašně těžký. Liberec hrál uvolněně a bylo to vidět na jeho servisu. Bušil do něj a vycházelo jim to. My jsme v určitých momentech byli trochu zakřiknutí a nepřihrávali jsme úplně tak, jak bychom si představovali. Je dobře, že jsme dokončili sérii už po třech zápasech, nicméně není to žádná výhoda. Na rovinu říkám, že je to opět spíše nevýhoda, že budeme devět dnů zase stát a nebudeme v herním rytmu.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Budějovice si to dobře pohlídaly jak dnes, tak i v předchozích dvou zápasech. Kromě posledního setu, kdy nás Budějovice rozebraly hned od začátku, to byl podle mě vyrovnaný zápas. Myslím, že oba mančafty šlapaly. Znovu to musím připomenout, ale je škoda, že tu nebyli diváci. Je to hnací motor a byl by to zase o něco lepší a vypjatější zápas. Musíme zabrat alespoň v souboji o třetí místo.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec „Naprosto vyrovnaný zápas, ve kterém rozhodovaly koncovky. Řekl bych, že domácí byli jistější na servisu – rozhodli vždy nějakou sérií, která byla důležitá v těch jednotlivých setech.“

Třetí semifinálové utkání začali hůře domácí, kteří prohrávali 0:3. Liberecký nahrávač Kovalchuk hojně využíval Michala Kriška, který dostal hostující tým do vedení 8:4. Postupem času se však do hry dostával více Jihostroj, který svou kvalitní hrou a účinnou obranou dokonce donutil Liberec k prostřídání univerzála. Ke konci setu byly ve výhodě České Budějovice, které měly k dispozici hned tři setboly. Hosté sice všechny odvrátili, set ale nakonec ukončil neúspěšný útok Štokra.

V druhé sadě trenéři sestavy nezměnili. K vidění byly dlouhé výměny, které končily častěji na území domácího mužstva. Severočeši byli v druhém setu dominantnějším týmem a vypracovali si vedení 17:13. Trenér Dvořák na palubovku poslal kapitána Macha, ale ani to nestačilo ke zdramatizování setu. Hosté vyhráli druhý set 25:19.

Ve třetím setu se do hry dostal domácí univerzál Schouten, který se hned trenéru Dvořákovi odvděčil několika přesnými útoky. Jihočeši i díky němu utekli soupeři do mírného trháku. Liberec se sice snažil ze všech sil a skóre také dorovnal, ale v koncovce už byl úspěšnější Jihostroj. I díky devíti bodům Schoutena se Jihostroj radoval z vedení 2:1 na sety.

Ve čtvrtém setu už Dukla musela zabrat, jelikož čelila vyřazení. Domácí však naplno využívali svého domácího prostředí. Skvěle servíroval Stoilovič, který díky podání dostal stav na 8:1 pro Jihostroj. Liberec se ani přes několik střídání nedokázal dostat zpět do zápasu. České Budějovice si náskok zkušeně hlídaly, a nakonec se mohly radovat nejen z vítězného setu, ale také z postupu do finále extraligy. Jihostroj se stal prvním finalistou, když v semifinále porazil Liberec nejrychlejším možným způsobem 3:0.

Autor: Matěj Mayer

VK ČEZ KARLOVARSKO – VK LVI PRAHA

Třetí utkání semifinálové série mezi VK ČEZ Karlovarsko a VK Lvi Praha se odehrálo na palubovce Haly míčových sportů v Karlových Varech. Po dramatickém prvním setu ukázali domácí svou sílu a v následujících dvou setech soupeře jasně přehráli a vítězstvím 3:0 se ujali vedení v semifinálové sérii.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Lvi Praha 3:0 (25:22, 25:15, 25:18)

stav série 2:1

Rozhodčí: Grabovský Zdeněk, Spáčil Lukáš, Kinderman Milan, Kindermanová Lenka, Tůmová Markéta, Farář Petr

Domácí: Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Keemink, Vašina, libero Pfeffer.

Hosté: Janouch, Smith, Špulák, Mihajlović, Skakić, Nedeljković, libera Ježek, Havlas. Střídali: Paták, Toman J., Pliasetskyi, Charvát

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Jsem rád za vítězství, gratuluji celému týmu. Dneska nám výborně fungovalo plachtící podání. Myslím si, že jsme tím dělali Praze velké problémy a potom se nám povedlo docela hodněkrát zablokovat. Jsme opět krok napřed a jedeme do Prahy, kde uvidíme, co se bude dít dál.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Hodnocení je pozitivní. Kluci se po nepovedeném druhém zápase zkoncentrovali a byli sebevědomí. V podstatě jsme Prahu zatlačili do úzkých a obrana nám dneska opět fungovala, takže jsem velice spokojený.“

Jakub Janouch (kapitán VK Lvi Praha): „Gratulace domácím, hráli výborný zápas. My jsme po prvním setu úplně odešli. Opět jsme se z toho trochu sesypali a musíme se zlepšit. Je to podobné jako první zápas tady, ale ještě není konec a já věřím, že se sem ještě vrátíme a budeme bojovat o vítězství.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Gratuluji soupeři k vedení v sérii. Byla to vlastně kopie toho prvního utkání. My jsme si zbytečně prohráli první set, který jsme měli dobře rozehraný a nevyužili jsme šanci. Soupeř nás poté přehrál plachtícím podáním, takže vede 2:1 a doufám, že se sem ještě vrátíme.“

První set třetího utkání semifinálové série je na svém začátku vyrovnaný. Za stavu 4:4 se dostává na podání hostující Mihajlović a skvělou sérií získává pro svůj tým tříbodový náskok, stav je 7:4 pro Lvy. Hostující hráči si drží mírný náskok a stav je 9:6 v jejich prospěch. Domácí dobrou obranou stahují náskok Lvů, 11:11. Hraje se vyrovnaný a kvalitní volejbal. Hosté mají po útoku Skakiće opět mírně navrch, 14:12 pro Lvy. Domácí srovnávají při podání Marca Wilsona na 14:14. Při podání domácího nahrávače Keeminka získávají hráči Karlovarska dvoubodový náskok a za stavu 17:15 přichází první oddechový čas hostujícího trenéra Pomra. Hosté ztrátují a na podání se dostává Skakić a svým jedovatým podáním škodí domácím. Trenér Novák je nucen si vzít první oddechový čas za stavu 18:17 pro Prahu. Před koncovkou prvního setu je stav vyrovnaný 19:19. Za stavu 21:20 pro Lvy si bere druhý oddechový čas trenér Novák. Domácí se dostávají do vedení 22:21 skvělým podáním Patrika Indry. Trenér Pomr si vybírá druhý oddechový čas. Další eso Indry a stav je 23:21 pro domácí. Nekompromisní smeč Wieseho a stav je 24:21 pro Karlovarsko. Lvi ještě snižují (24:22), ovšem domácí proměňují další míč v zisk setu, když Lukáš Vašina útokem proměňuje druhý setbol. Karlovarsko vyhrává první set 25:22 a ujímá se tak vedení v zápase 1:0.

Začátek druhého setu začal lépe pro Karlovarské. Za stavu 3:0 pro domácí, byl trenér hostujícího týmu Pomr donucen si vzít první oddechový čas. Domácí nepolevují na servisu a drží si náskok čtyř bodů. Po skvělém podání Marka Wilsona si trenér Pomr bere druhý oddechový čas a Karlovarští se tak ujímají vedení 9:3. Domácí drží hostující pod tlakem. Za stavu 15:6 pro Karlovarsko přichází série střídání hostujícího trenéra Pomra. Ani to však nezastavuje domácí, 18:8. Druhý set se stává jasnou záležitostí pro hráče Karlovarska, kteří jej vyhrávají 25:15 a ujímají se tak vedení 2:0 na sety.

Třetí set je vyrovnaný. Ani jeden tým nedokázal odskočit ve skóre a tak je stav 6:6. Dnes skvěle podávající Patrik Indra přidává další eso a stav je 11:9 pro domácí. Po tvrdém a úspěšném útoku domácího Wilsona a následné chybě Skakiće při útoku odskakují domácí na 14:10 a trenér Pomr si bere první oddechový čas ve třetím setu. Rozdíl čtyř bodů ve prospěch Karlovarska trvá i za stavu 16:12. Po esu Vojty Patočky přichází druhý oddechový čas hostujícího trenéra, 19:13. Domácí opět bezchybně ztrátují a do koncovky třetího setu jdou za stavu 20:14. Hosté přidávají při podání Skakiće dva body a snižují na 16:20 z jejich pohledu. Další body opět přidávají hráči Karlovarska a za stavu 23:16 mají luxusní náskok ve třetím setu. Karlovarsko vyhrává třetí set 25:18. Celé utkání končí výhrou 3:0 pro domácí.

Autor: VK Karlovarsko