8.10.2020

Dnešní zápasy v režii domácích týmů, první letošní výhra zlínské Fatry

Třemi zápasy ve čtvrtek pokračovalo 3. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21. První vítězství v sezóně slaví Zlín, který na své palubovce přehrál zatím venku nevýrazné kladenské Orly. Brno hostilo Beskydy a i po dnešním utkání drží domácí neporazitelnost, stejně jako volejbalisté Ústí nad Labem po výhře nad Příbramí.

VSC FATRA ZLÍN - KLADNO VOLEJBAL CZ

I v druhém domácím utkání přivítali hráči Fatry Zlín renomovaný tým extraligy, Kladno volejbal.cz. Vzhledem k tomu, že se domácím vyprázdnila marodka, nastupovali s cílem pokusit se napravit stávající nelichotivou bilanci. Po výborném výkonu celého týmu se jim to podařilo, zaslouženě vyhráli 3:1 a do tabulky si připisují první tři body.

VSC Fatra Zlín - Kladno volejbal cz  3:1 (27:25, 25:21, 22:25, 25:20)

Rozhodčí: Spáčil Lukáš, Možnár Martin

Domácí: Šulc, Čech, Varous, Adamec, Motyčka, Navláčil, libero Viceník

Hosté: Hýský, Kyjanica, Palgut, Kraffer, Zajíček, Křesťan, libero Kunc. Střídali: Mikulenka V., Mikulenka J.

Vojtěch Navláčil (kapitán Fatra Zlín): „Jsme rádi za dnešní vítězství za tři body. Chci pochválit kluky za předvedenou hru."

Přemysl Obdržálek (trenér Fatra Zlín): „V prvním setu jsme vyhráli se štěstím. To nás nakoplo a byli jsme týmem, který šel bojovností více za vítězstvím. Nyní se musíme soustředit na další zápas a potvrdit předvedenou hru."

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Převládá velké zklamání, určitě jsme utkání podcenili. Domácí byli ale lepším týmem a vítězství si zasloužili."

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Domácí tým byl lepší. Blahopřeju k vítězství."

Začátek utkání až do stavu 6:6 byl vyrovnaný, pak se hostům podařilo odskočit na 6:9 a donutili domácího trenéra k prvnímu oddechovému času. Při podání domácího Čecha se podařilo snížit náskok hostů na 10:11. Těsný náskok hosté udržovali do stavu 18:18, kdy si vzali první oddech. Do koncovky šly oba týmy za vyrovnaného stavu 22:22. Po dvou setbolech Kladna se k prvnímu setbolu za stavu 26:25 dostali i domácí, na což reagoval hostující trenér oddechovým časem. Následovalo však eso domácího Čecha a Fatra vítězí v prvním setu tohoto utkání i letošní soutěže 27:25.

Vyrovnaný začátek měl i druhý set, tentokrát se ale po výborném podání Šulce a bloku Čecha ujali vedení domácí, 12:9, a hosté si vzali první oddechový čas. Kladno kontruje při podání Palguta a srovnává na 12:12, následuje domácí první oddech. Když byl Hýský zablokován Navláčilem, šla Fatra do vedení 20:17 a přichází druhý oddech pro hosty. Kladno střídá, místo Hýského přichází Jiří Mikulenka. V koncovce druhého setu jde do vedení 22:19 Fatra a po dvou úspěšných blocích má setbol, 24:20. Kraffer kazí podání a Fatra vyhrává i druhý set 25:21 a vede 2:0 na sety.

Až do stavu 11:11 měl i třetí set vyrovnaný průběh. Pak hosté při podání Zajíčka utíkají na 11:13 a domácí trenér bere první oddech. Za stavu 14:17 se do hry se vrací Tomáš Hýský, místo Mikulenky posílit obranu na síti. Fatra snižuje na 16:17 a trenér hostů si bere první oddech. Do koncovky jdou hosté ve vedení 19:21. Adamec vytlouká blok, domácí snižují na 20:21 a trenér Fortuník si vzal druhý oddech. Šulc kazí podání a hosté mají první setbol, který proměňuje domácí Čech útokem do autu. 22:25 pro hosty, kteří snižují stav na 1:2 na sety.

Domácí hráči jsou po prohrané koncovce v útlumu a hosté rychle vedou 0:4. Při podání Dana Čecha snižují domácí na 4:5. Pak se jim podařil obrat ve vývoji a za stavu 10:8 trenér hostů zastavuje hru prvním oddechovým časem. V této fázi utkání je Fatra lepším týmem a při vedení 13:9 si hosté berou druhý oddech. Hostující trenér se pokouší zastavit domácí, za stavu 17:11 na postu diagonálního hráče střídá Křesťana Hýský. Do koncovky jdou domácí za nadějného stavu 21:15. Po chybách Adamce a Čecha na útoku snižují hosté na 23:18 a domácí trenér bere oddech. Konečně úspěšný blok Čecha a za stavu 24:20 přichází první mečbol domácích. Útok Hýského končí v autu a domácí Fatra slaví výhru 25:20 a celkově 3:1 na sety.

Autor: Ivan Dostál

VOLEJBAL BRNO – BLACK VOLLEY BESKYDY

Vyrovnanou bilanci mají v tomto ročníku hráči Brna – doma porazili silnou Prahu 3:0 na sety, následně ale nebodovali na Kladně. Jejich soupeř, kterým po pauze kvůli ME do 20 let byly Beskydy, má za sebou jen jedno utkání – v domácím derby porazily Ostravu. Utkání v Brně tak slibovalo zajímavý průběh, otázkou také bylo, jak moc budou domácímu týmu chybět diváci, kteří na základě nařízení vlády ČR neměli na stadion přístup.

Volejbal Brno – Black Volley Beskydy 3:0 (29:27, 25:18, 25:23)

Rozhodčí: Rychlík Dušan, Marschner Roman

Domácí: Licek, Jakubec, Římal, Hrazdira, Pražák, Provazník, libero Lžičař

Hosté: August, Dolgopolov, Mečiar, Široký, Romanutti, Krysiak, libero Moník. Střídali: Pospíšil, Mišek

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): Je důležité, že jsme urvali ten první set, tam se to hodně lámalo. Druhý set pak Beskydy odpadly, neudržely náš dobrý tlak. Mrzí mě, že ve třetím setu jsme trochu polevili a nechali je rozehrát. Na druhou stranu je dobře, že máme tu sílu na to otočit stav.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „Velká spokojenost! To utkání nebylo vůbec jednoduché. Na to, v jaké fázi se teď všechny týmy nacházíme, to byl docela slušný volejbal z obou stran. Chtěl bych vyzvednout výkon našeho nahrávače Adama Provazníka, který po tom ne zcela povedeném utkání na Kladně dnes odehrál perfektní zápas, jsme na dobré cestě ho posunout o kus dál.“

Tomáš Široký (kapitán Black Volley Beskydy): „Pro nás škoda prvního setu, kde jsme to vlastně dotáhli a otočili. Tím, že jsme nedokázali dohrát ubráněné míče, tak jsme ten set prohráli. Po zbytek zápasu už byli domácí lepší, především na podání.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Gratuluji domácím k výhře, rozhodně byl dnes rozdíl na servisu. Brněnští hráči jsou doma na podání agresivní, pořád nás dnes tlačili, pro nás to bylo těžší se prosadit. Myslím, že jsme na to dneska měli hrát s Brnem lépe, ale rozdíl v servisu byl dnes velký.“

Na brněnské „Kouničce“ začalo utkání nesmírně vyrovnaně. Oběma týmům se dařilo na útoku, v ofenzivě byly navíc takřka bezchybní. Domácí táhl navrátilec do základní sestavy a hvězda Brna Dan Římal, za frýdeckomístecký tým nejvíce míčů skládal smečař Marek Mečiar. Nesmírně vyrovnaná koncovka přinesla obě týmům několik šancí na ukončení setu, nakonec se po bloku Jakubce radovali domácí.

První set brněnské volejbalisty povzbudil. Přestali tolik chybovat na podání a svěřenci Ondry Marka se ujali vedení. To si vypracovali hned ze začátku a dařilo se jim jej udržovat až do koncovky, do které šli za stavu 20:14. Rozdíl šesti bodů dokázali domácí hráči udržet i v koncovce a po podání Marka Mečiara, které tečovalo spodní pásku, šli hráči Volejbalu Brno do vedení 2:0 na sety.

Do sady třetí se hostující hráči výrazně zvedli. Dařilo se jim jak o trochu lépe na útoku i v obraně na síti. Až druhý oddechový čas trenéra Marka opět nabudil domácí celek k lepší hře. O úspěchu ve čtvrtém setu opět rozhodovala koncovka, ve které byla domácí sestava lepší. Celkově k výhře Brna pomohlo lepší podání (byť jich bylo k vidění 19 zkažených), o trochu lepší útok a i následná obrana na síti. Nejvíce bodů v utkání zaznamenal beskydský Bruno Romanutti (17 bodů, 50 % na útoku), za domácí pak Dan Římal (16 bodů, 52 % na útoku).

Autor: Matouš Müller, foto Viktor Šulc

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM  - VK EURO  SITEX  PŘÍBRAM

Prázdná hala nebyla tou ideální kulisou pro dramatické utkání, ve kterém si domácí přisoudili roli favorita. Tu sice potvrdili, ale první dva sety si sami dokázali zkomplikovat nedůrazným útokem a chybami na servisu. Dirigent hry domácích Bartůněk byl rozdílovým hráčem, který vyřešil obtížné situace ve hře domácích.

SK Volejbal Ústí nad Labem - VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:23, 26:24, 25:17)

Rozhodčí: Dušek Petr, Velimov Emil

Domácí: Beer Marek, Bartůněk Luboš, Bornemann Lars, Tibitanzl Martin, Lank Matouš, Parraguirre Vicente, libero Kořínek Jiří. Střídali: Kobolka Ivo, Kasan Jan,  Kramar Filip

Hosté: Viiber Robert, Böhm Martin,  Hladenko Oleksander, Hulpach Ivo, Pavelka Martin, Polák Josef, libero Juračka David. Střídali: Trojanowicz Lukáš, Rosenbaum Daniel, Ureš Filip, Lopata Ondřej

Luboš Bartůněk (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): Jsem strašně rád za tři body. První a druhý set jsme si sami zbytečně zkomplikovali, třetí set jsme od začátku tlačili a dotáhli do vítězného konce.“

Lubomír Vašina (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): „Emoce a bojovnost v hlavní roli. Skvělé tři body po bojovném výkonu. Po výborném začátku se soupeř v prvním setu do koncovky bodově dotáhl. Přesto jsme neztratili hlavu a set dotáhli do vítězného konce. Oba týmy se zasloužily o dramatický volejbal i díky těsné koncovce ve druhém setu. V závěrečném setu jsme soupeře již mentálně nalomili a utkání dotáhli do vítězného konce.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Přibram: „Soupeř předvedl dobrý, bojovný výkon a my jsme chybovali v důležitých chvílích na útoku. Nezatlačili jsme servisem.“

Petr Klár (trenér VK Euro Sitex Příbram): „Gratuluji Ústí k vítězství. Já bych dnes pochválil naše účko Hulpacha jak zahrál. Bohužel jsme chvílema hráli dětinsky. Hůř takticky hrát nemůžeme, a pokud pan Prymula nám umožní hrát, určitě půjdeme výkonnostně nahoru. Hrát – to je jediné moje přání směrem do budoucna. “

Domácí začali utkání ve velkém stylu. Dobře podávali a kvalitně útočili. Rychlé vedení 8:2 je ale stejně rychle ukolébalo a hosté využili chyb domácích v útoku k postupnému vyrovnání skóre na 15:15. Domácí trenér reaguje střídáním a posílá na hřiště bojovníka Kobolku. Koncovku lépe zvládají domácí, využijí chyb Příbrami v útoku a těsným rozdílem dvou bodů se ujímají vedení 1:0.

Druhý set má vyrovnaný začátek. Do stavu 7:7 dokážou oba týmy kvalitně útočit a až servis Bartůňka posune domácí do vedení 10:7. Tento náskok si domácí udržují až do stavu 15:12, kdy se jim nedaří ztrátovat a začnou chybovat v útoku. Příbram dotáhne stíhací jízdu až k setbolu, který domácí suverénně otočí a třemi body v řadě, kdy hosté chybují v útoku, a domácí blokem ukončí vítězný set.

Třetí set je již snadnou záležitostí domácího týmu. Rychlé vedení 8:3 tentokrát domácí udrží, postupně navyšují a set nedospěje do dramatické koncovky jako první dva. Malá naděje ještě pro hosty svitne za stavu 19:15, ale domácí si konec utkání pohlídají a nepřipustí komplikace. Kvalitním servisem drží hosty pod tlakem a dohrávají zápas v pohodové náladě.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav, foto Jana Zlámalová