9.11.2019

Dukla Liberec opět otočila zápas, tentokrát to odneslo Karlovarsko

Po 6. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 již není neporaženého týmu. Přestože zatím neporažené Karlovarsko vedlo v Liberci 2:0, Dukle se podruhé za sebou podařil obrat a uštědřila Západočechům první letošní porážku. Kladnu se stále nedaří a to se potvrdilo i na Odoleně Vodě. „Odolka" se vrátila do zápasu a nakonec brala dva body za výhru 3:2. Jihostroj nezaváhal v Ústí nad Labem a Beskydy si poradily doma s Příbramí. Skvělý start do letošní sezóny potvrdili pražští Lvi, kteří relativně pohodlně porazili doma Ostravu. Kolo bude dohráno v pondělí televizním utkáním mezi Brnem a Zlínem.

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE

Favorit potvrdil svým výkonem (hlavně na bloku 14 bodů) předpokládané vítězství. Domácí vzdorovali, měli dokonce v druhém setu slibný náskok sedmi bodů (17:10), ale nedokázali tuto jedinou šanci ve vývoji utkání dotáhnout k zisku setu a tak je výsledek jednoznačný. Domácí byli aktuálnímu mistru ČR minimálně důstojným soupeřem, ale větším počtem nevynucených chyb se připravili o lepší výsledek.

č.: 32                  dne: 9. 11. 2019              v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK  Jihostroj České Budějovice  0:3 (18:25, 22:25, 20:25)

Rozhodčí:  Buchr Tomáš, Hladišová Michaela

Počet diváků: 500

Domácí: Januzovič Nebojša, Beer Marek, Kramar Filip, Parrauguirre Vicente, Tibitanzl Martin, Melcher Zachary, libero Kořínek Jiří. Střídali: Šulava Marek, Kasan Jan

Hosté: Mechkarov Martin, Todua Valerii, De Amo Miguel Angel, Michálek Petr, Mach Radek, Křesťan Filip, libero Kryštof Martin. Střídali: Ondrovič Petr, Zmrhal Marek

Filip Kramar (kapitán SKV Ústí nad Labem): Dnes jsme si zasloužili víc. Takto zápas neměl skončit! Dostali jsme Budějovice několikrát pod tlak, ale nevyužili jsme toho. Bohužel nám nefunguje souhra.“

Jakub Salon (trenér SKV Ústí nad Labem): „Těžko se mi hodnotí zápas, který jsme soupeři doslova darovali svými chybami. Nedokážeme si poradit v nestandardních situacích a vůbec nehrajeme chytře. Bušíme do toho jako hluchý do vrat. Začínám mít pocit, že pokud si hráč z vysokého míče naklepne, nebo zalije, tak to berou jako potupu. Pokud nezměníme naše myšlení, nemáme šanci uspět.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Jsem rád, že jsme ustáli roli favorita a vezeme ze severu plný počet bodů.

René Dvořák (trenér VK  Jihostroj České Budějovice): „Zodpovědný výkon. Hráli jsme dobře po příjmu servisu a dokázali jsme Ústí velmi dobře bránit“.

Obě družstva začala utkání koncentrovaně a s minimem chyb, dobře ztrátovala a ani jedno družstvo do stavu 12:12 neubránilo útok soupeře. Na servis přichází Křesťan a Budějovice dokážou blokem a obranou v poli  získat bodovou šňůru na 13:18, které nezabrání ani dva rychle po sobě jdoucí oddechové časy domácího trenéra 13:15 a 13:17. Následné dvojstřídání trenéra Salona ke zvratu vývoje setu nevede a hosté si koncovku pohlídají.

Druhý set má podobný úvod jako první. Družstva se přetahují o body do stavu 8:8. Při servisu Januzoviče domácí odskakují na 12:8 a následuje první time hostů. Ústí pokračuje nadále v dobré obraně v poli a navyšuje vedení na 14:9 a dále až na 17:10. Hra Ústí se ale najednou zadrhne. Nevynucená chyba, úspěšný blok hostů a hra se začíná obracet 18:15. První time domácího trenéra nepomůže, další chyby domácích v útoku a je vyrovnáno 20:20. Střídání nahrávače u domácích nezastaví hosty v zisku dalších bodů. Následuje koncovka, ve které favorit předvede kvalitu a rozvahu. Získává set obranou v poli a útočnou dohrávkou Křesťana.

Ve třetím setu pokračuje vyrovnané skóre do stavu 11:11. Hosté odskakují na 12:14, ale domácí bojovností v poli srovnávají na 16:16 a drží vyrovnané skóre do stavu 18:18. Kvalitní blok hostů, který trápil domácí po celé utkání, posouvá vedení Budějovic na 21:18 a hosté si opět zkušeně koncovku pohlídají a dohrají zápas do vítězného konce.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK EURO SITEX Příbram

V 6. kole extraligy volejbalisté Black Volley Beskydy vyhráli nad týmem VK Euro Sitex Příbram 3:1.

č.: 34               dne: 9. 11. 2019              v hod.: 17:00

Black Volley Beskydy – VK Euro Sitex Příbram 3:1 (26:24, 25:16, 22:25, 25:21)

Rozhodčí: Kovář jun. Vlastimil, Slezák Jan

Počet diváků: 280

Domácí: Yevstratov, Krysiak, Voinau, Babic, Jambor, Jocić, libero Nogueira. Střídali: Mitic, Mečiar, Dustinac, Kozák, Prokůpek

Hosté: Kuchař, Polák, Kriško, Makinen, Safonov, Fifer, libero Juračka. Střídali: Hulpach, Trojanowicz, Rosenbaum, Suda

Tomáš Jambor (kapitán Black Volley Beskydy): „Podařilo se nám splnit cíl a uhrát s Příbramí tři body. Třetí set byl jako na houpačce, byli jsme nedůrazní a ztratili ho. Jsem rád, že jsme si nenechali vzít ten čtvrtý.“

Přemysl Kubala (trenér Black Volley Beskydy): „Do zápasu jsme vstoupili zakřiknutě, všichni si uvědomovali, že nám jde o body. Měli jsme potvrdit roli mírného favorita, to je vždy trochu svazující a na hráčích to bylo vidět. V prohraném třetím setu se začala na některých hráčích projevovat únava z náročného programu, naštěstí dobře nastoupili střídající hráči. Získali jsme důležité tři body.“

Michal Kriško (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Nejen v tomto zápase, ale i v těch předchozích, nás sráží zbytečné chyby. Ty navíc ještě přicházely v nesprávný okamžik, škoda, že jsme nedokázali uhrát první set.“

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Příbram): „První set jsme si prohráli sami. Beskydy hrály to, na co jsme se připravovali, ale některé naše zákroky a výkony některých hráčů nejsou hodny extraligy. Musíme se popasovat s tím, co máme, mnoho hráčů je mladých. Na extraligu zatím nestačí. Je to pro nás špatný výsledek, zápas hodně ovlivnil průběh prvního setu.“

Do prvního setu nastoupili domácí hráči Black Volley Beskydy proti VK Euro Sitex Příbram trochu zakřiknutě. Příbramským se dařilo držet krok a nebýt zkaženého servisu a přijetí míče, který mířil do metrového autu, mohli za nadějného stavu 23:23 set i vyhrát. Nakonec ale Beskydy díky dobrému servisu i hře v poli vyhrály tento set 26:24.

Druhý set Příbram vůbec nezvládla, naopak volejbalistům Black Volley Beskydy se dařilo ve všech herních činnostech. Týmu prospělo i střídání, kdy místo Yevstratova šla na hřiště nová posila Mitic. Set vyhrály Beskydy 25:16.

Ve třetím setu se na některých hráčích Beskyd začala projevovat únava z předchozího náročného programu, čehož příbramští hráči dokázali využít. Hřiště opustil Jambor, kterého dokázal plně nahradit Mečiar, na střídačce skončil i unavený Babic. Příbram už ale třetí set nepustila a vyhrála jej 22:25.

Čtvrtý set už si Beskydy nenechaly vzít, ukázala se síla střídajících hráčů. Domácí byli velice důrazní na bloku, dařil se servis. Výborný výkon na hřišti podal odpočatý Mečiar. Po stavu 25:21 tak domácí získali zasloužené tři body.

Autor: Tomáš Ptáčník

VK DUKLA LIBEREC – VK ČEZ KARLOVARSKO

Dnes do liberecké sportovní haly dorazil prozatím nejlepší celek v UNIQA extralize mužů z Karlových Varů. Tým Karlovarsko již odehrál šest utkání a neprohrál ani jediný set. V minulém kole před TV kamerami zvítězil na domácí palubovce nad Kladnem, které letos doma nenechalo právě Dukle ani jediný bod. Karlovarsko je pro dnešní utkání jasným favoritem, i když Dukla doma ještě letos neprohrála. Karlovarsku se v hale Dukly daří. Přesně před rokem zde v nádherném pětisetovém zápase za 118 minut zvítězilo 2:3 (18,-23,17,-24,-11), to samé se Karlovarsku podařilo i v předminulé sezóně (2:3 po setech 22,-21,-24,21,-7, za 126 minut). A takto bychom mohli pokračovat až do vzniku týmu Karlovarska, kde již vítězila pouze Dukla Liberec. Dnešní utkání předčilo očekávání. Fantastická atmosféra, zaplněné tribuny a nádherný bojovný výkon obou družstev nesl známky volejbalu té nejvyšší kvality. Nakonec domácí udrželi neporazitelnost na své palubovce, a i když prohrávali 0:2 na sety a ve třetím setu 20:22, dokázali vývoj utkání otočit a zvítězit v tiebreaku nejtěsnějším rozdílem 16:14, i když za stavu 13:14 stáli proti mečbolu.

č.: 36               dne: 9. 11. 2019                   v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – VK ČEZ Karlovarsko 3:2 (17:25, 23:25, 25:23, 25:15, 16:14)

Rozhodčí: Tomáš Fink, Jan Krtička

Počet diváků: 856

Domácí: Biernat, Shafranovich, Holubec, Štokr, Šulista, Leikep, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Veselý, Indra, Srb, Pietruczuk

Hosté: Wilson, Ticháček, Vašina, Patočka, Rejlek, Wiese, libero Pfeffer. Střídali: Džavoronok, Lux, Baláž

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Utkání se dnes vyvíjelo úplně stejně jako minule s Brnem. Nejprve potřebujeme dostat, abychom se vzbudili. Já to prostě nechápu, že po dvou prohraných setech předvedeme tak krásný volejbal z naší strany. Máme z toho i radost. Takto kdybychom hráli pořád. Myslím si, že jsme si i věřili, potom co jsme Karlovarsku vzali první set. To nás přímo nakoplo k tomu, že se s nimi dá hrát i vyhrát. Myslím si, že dnešní utkání bylo hlavně i pro diváky super.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Myslím si, že dnes viděli diváci fantastický zápas. Dva sety bylo možná lepší Karlovarsko, ne možná, ale určitě dva sety, hlavně na servisu. Od třetího setu bych řekl, že jsme zlepšili servis a obranu a ten zápas se otočil v náš prospěch. Smekám před klukama, ale také musím poděkovat všem našim fanouškům.“

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): Začali jsme dnes velmi dobře. Dva sety jsme se drželi našeho plánu. Dodržovali jsme přesně, co nám trenér řekl. Potom se Dukla Liberec zlepšila, my jsme párkrát zachybovali a Dukle tím pomohli. Mančaft jako je Dukla, když dostane takovouto šanci, tak se prostě zakousne a už to nepustí. My jsme pokračovali stále ve stejném stylu. Udělali jsme dnes spoustu individuálních chyb a to si myslím rozhodlo o dnešním zápase. Na koncovce přišel Indra a ten dal eso a byl konec.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): No, bylo to zajímavé utkání. Podařil se nám výborně vstup do zápasu. Na druhou stranu jsme ve druhém setu malinko polevili, ale zachránili jsme se v koncovce. Třetí set dlouho vypadal tak, že držíme pevně zápas v ruce. Liberec vsadil na servis a od stavu dvacet, dal čtyři esa a tím se prostě nakopnul. Liberec dnes držel Honza Štokr a najednou ty balóny, které se odrážely, jim vycházely. My máme bodovku a náhodně se to někam odrazí a potom dají eso a tak dál. Já jsem před zápasem bral jakékoliv vítězství a prohra 3:2 je kromě čtvrtého setu řekněme akceptovatelná, protože ten náš výkon nebyl dnes vůbec špatný. Pouze ve čtvrtém setu hrál Liberec trošku v eufórii a my jsme malinko dali hlavu dolů. Jinak si myslím, že to byl pěkný zápas. Musím pogratulovat soupeři k zaslouženému vítězství.“

S Karlovarskem se na libereckou palubovku po několika letech vrací výborný nahrávač Lukáš Ticháček (hrával několik let za Duklu v mládežnických klubech i za muže), který letos posílil Karlovarsko z Polska (Bedzin) a právě on má lví podíl na super výkonu svého celku v letošní sezóně. Proto nemůže ani dnes chybět v sestavě hostů. Liberec se sice v průběhu týdne potýkal s nachlazením svých hráčů (Patrik Indra a Jakub Veselý), přesto má i trenér Michal Nekola kompletní tým. Pouze Alex Shafranovich hraje s menším handicapem - se zlomeným nosem v masce. Utkání nám začíná ve velkém tempu. Hosté po horším příjmu Dukly se ujímají vedení již za stavu 2:4 a po bloku Marca Wilsona již hosté vedou o tři body (4:7). Hostům se v úvodu utkání na bloku daří (Vojtěch Patočka) a po další úspěšné obraně Karlovarska zastavuje hru domácí trenér Michal Nekola (6:10). Čtyřbodové vedení se Karlovarsku daří držet svojí bezchybnou hrou až do ukázkového bloku Libora Leikepa (10:12). Bohužel pro domácí tvrdé podání Filipa Rejlka vrací čtyřbodové vedení na stranu hostů (10:14 - eso). První nevynucená chyba hostů na útoku (Filip Rejlek útok do sítě) dovoluje Liberci přiblížení na dva body, ale další dělové podání Karlovarska padá nekompromisně mezi dva domácí hráče a náskok čtyř bodů je zpět (14:18 – Lukáš Ticháček). Za stavu 15:20 je pro domácí ještě hůř, to se hosté prosazují na útoku po delší mezihře, a když Lukáš Vašina zaznamenává další dvě esa v řadě v prvním setu, rychle se nám blíží koncovka prvního dějství (15:22). Po zkaženém podání Dukly přichází první setbol utkání již za stavu 17:24. Hned první setbol proměňuje Marc Wilson útokem do debla rychlíkem středem a Karlovarsko získává 19. set v řadě.

Do druhého setu nastoupila obě družstva ve stejném složení a stejném nasazení. Nádherné útoky z obou stran a perfektní atmosféra v zaplněné liberecké hale. Při podání Filipa Rejlka hosté začínají bodově Dukle odskakovat esem a po útoku do autu Dukly (3:6). Ale i Karlovarsko útočí do autu (Filip Rejlek) a rozdíl je jen bodový (5:6).  Mateusz Biernat dvakrát blokuje Lukáše Vašinu a domácí se konečně dostávají do vedení (8:7). Nádherně sehraný signál středem a Dukla vede o dva body (Aleš Holubec – 10:8). Přesto za stavu 10:10 je vyrovnáno, to nám pro změnu předvedl dělový útok Filip Rejlek. Alex Shafranovich prvním přímým bodem z podání Dukly zvyšuje na 12:10 a vrací dvoubodové vedení domácím. Ani toto vedení nemá dlouhého trvání. Vojtěch Patočka zastavuje blokem útok Dukly a je vyrovnáno (12:12). Po útoku Lukasze Wieseho do autu se dvoubodové vedení vrací zadarmo Dukle (16:14) a s blížící se koncovkou je k vidění nádherný volejbal většinou s tvrdým zakončením obou univerzálů (Jan Štokr a Filip Rejlek). Další bodík domácím svojí dalekonosnou smečí daruje Lukáš Vašina a máme tu oddechový čas na straně Karlovarska (19:16). Při podání Lukáše Ticháčka je náskok Dukly z ničeho nic ztracen (19:19 – eso) a Michal Nekola rychle zastavuje nepříjemné podání oddechovým časem. Po time je domácí hráč v síti a hosté jsou ve vedení (19:20). První setbol druhé sady získává Karlovarsko po zkaženém podání Dukly (23:24). I v druhém setu proměňuje Karlovarsko hned svůj první setbol. Filip Rejlek smečí ze zadní zóny útočí do diagonály a hosté již vedou 0:2 na sety.

Třetí set začíná lépe Dukla. Několik chycených míčů proměňuje chytře Jan Štokr a domácí vedou 3:1. Přesto po dalším esu Karlovarska (Lukáš Vašina) se hosté vrací do vedení (4:3). Při podání Honzy Štokra mají hosté trošku problém s příjmem a po nečistém hraní vede Dukla 6:5. Nyní se nám vedení pomalu přelévá ze strany na stranu. Po bloku hosté odskakují o dva body (7:9) a po pipe Dukly (Petr Šulista) je vyrovnáno (9:9). Útok Filipa Rejlka do těsného autu neunikl velice výbornému rozhodčímu Tomáši Finkovi a domácí vedou o jediný bod (10:9). A střídání na vedoucí pozici nám pokračuje, Lukáš Vašina z hlavního kůlu obrací na 10:11 z pohledu domácích. A po několika výměnách je pro domácí ještě hůř, protože již prohrávají o dva míče (12:14). Neuvěřitelně tvrdé podání Filipa Rejlka znamená eso a vedení Karlovarska 14:17 a time domácích. Po time se příděl bodů na straně hostů na chvilku zastavuje a po čistém esu libereckého nahrávače (Mateusz Biernat) je sníženo. Další dělové podání Mateusze a další eso a i trenér Karlovarska Jiří Novák zastavuje hru oddechovým časem (19:19). Bohužel pro Duklu další nevynucená chyba na útoku snadno dovoluje hostům získat dvoubodové vedení za stavu 19:21. Naštěstí pro domácí i hosté kazí na útoku a je opět vyrovnáno (22:22 – Lukasz Wiese). A hala Dukly bouří. Jan Štokr boduje přímo z podání a domácí získávají první setbol (24:23 – time hosté). Po time tu máme další eso, nyní dokonce čisté Honzy Štokra a Dukla snižuje 1:2 na sety a to znamená, že Karlovarsko poprvé v letošní sezóně ztrácí set.

Čtvrtý set začíná lépe Dukla. Blok Honzy Štokra, smeč do autu Lukáše Vašiny a nečisté hraní hostů a stav je 3:0 pro domácí. Bartosz Pietruczuk velmi chytře vytlouká blok Karlovarska a na ukazateli skóre svítí 5:1 pro Duklu. To nenechává v klidu Jiřího Nováka, který rychle žádá oddechový čas. Po time končí útok Lukasze Wieseho na bloku Honzy Štokra a v tak velkém bodovém vedení Dukla ještě dnes nebyla (6:1). Při podání Filipa Rejlka hosté snižují (7:4 – eso). Domácímu nahrávači se dnes daří na bloku, právě blokem zastavuje karlovarského smečaře a domácí opět vedou o pět bodů (10:5). Úspěšným blokem a tvrdým podáním hosté snižují na rozdíl dvou bodů (11:9 – útok Filip Rejlek), ale v další rozehře blokař Vojtěch Patočka míří do velkého autu a Alex Shafranovich jde na podání. Esem zvyšuje na 14:9 a i další jeho podání je velmi povedené a Dukla snadno získává 15. bod (15:9 – time hosté). Smeč o blok Honzy Štokra a Dukla již vede o sedm bodů (17:10). Přetlačovanou na síti chytře zakončuje Bartosz Pietruczuk a na konto Dukly putuje další plusový bod (18:10). Přesné podání po lajně končí v hřišti soupeře a stav je již 20:11. Bartosz Pietruczuk přidává útokem další bodík (21:11) a už to vypadá, že hosté poprvé v utkání ztratí i bod do extraligové tabulky. Bartosz je na útoku k neudržení – 22:11 a tiebreak je na spadnutí. Při podání Filipa Rejlka Karlovarsko kosmeticky upravuje nepříznivý stav (22:13), ale za stavu 24:15 se domácí radují z prvního setbolu čtvrté sady (blok Mateusz Biernat). Další blok libereckého nahrávače ukončuje čtvrté dějství a jdeme do zkrácené hry.

V tiebreaku hosté po bloku Marca Wilsona se ujímají vedení 1:3, ale když Libor Leikep zablokuje stejného hráče, je rychle vyrovnáno (3:3). Po několika zkažených podání z obou stran je stav stále vyrovnaný. Po smeči do kapsy karlovarského bloku (Bartosz Pietruczuk) získává nepatrné vedení Dukla (7:6), které zůstává i při střídání stran. Nekonečně dlouhou výměnu, snad nejdelší v dnešním utkání, ukončuje Filip Rejlek a vedení se přelévá na stranu Karlovarska (8:9 – time domácí). Vedení hostů netrvá dlouho, po time hosté kazí podání a Filip Rejlek smečuje do autu (10:9 – time hosté). Lišácká zalívka Bartosze Pietruczuka a domácí vedou 12:10. Přesto za stavu 13:13 je vyrovnáno (aut – time Dukla). Po time Filip Rejlek ostrou diagonálou získává pro hosty mečbol (13:14). První mečbol odvrací přesnou smečí na lajnu Jan Štokr a je vyrovnáno. I další bod patří domácímu univerzálu. Honza Štokr z velké nouze tvrdě útočí do zadní zóny a Dukla má mečbol (15:14 – time hosté). Střídající Patrik Indra jde podruhé podávat a dává čisté eso liberu Karlovarska a je konec přenádherného utkání. Nejen hráče obou mančaftů za neuvěřitelný výkon, ale i rozhodčí dnes musíme pochválit za velice objektivní a bezchybný výkon.

Autor: Zdeněk ŠOLC

AERO ODOLENA VODA – KLADNO VOLEJBAL CZ

V 6. kole UNIQA volejbalové extraligy mužů se odehrálo středočeské derby mezi AEREM a Kladnem. Vyhecované utkání se nakonec odehrálo v pěti setech a domácí vyhráli 3:2.

č.:  35            dne: 9. 11. 2019                    v hod.:18:00

AERO Odolena Voda – Kladno volejbal cz 3:2 (25:22, 20:25, 19:25, 25:22, 15:9)

Rozhodčí: Kořenek J., Pecháček L

Počet diváků: 723

Domácí: Holčík, Kraffer, Taylor, Moss, Hladík, Gear, libero Hadrava. Střídali: Vanags, Viiber, Horák, Vachoušek

Hosté: Vemič, Zajíček, Van Haarlem, Kuboš, Sobotka, Okosanovič, libero Moník. Střídali: Wallish, Fortuník, Hýský, Mikulenka

Martin Hladík (kapitán AERO Odolena Voda): „Především musím vyzdvihnout diváky, atmosféra byla úžasná a znovu nám hrozně pomohli. Dále patří díky klukům ze střídačky, ať už těm, co zasáhli do hry a pomohli přímo na hřišti, tak i těm, kteří nehráli, ale utkání prožívali, jako kdyby ano, to bylo strašně důležité. Teď už se ale musíme soustředit na další utkání s Libercem a udělat vše pro třetí výhru v řadě.“

Jiří Šiller (trenér AERO Odolena Voda): „Těší nás, že jsme se opět prosadili v pěti setech proti dobře hrajícímu Kladnu. Věřím, že už jsme si svoji dávku smůly vybrali a věřím, že budeme pokračovat ve 14-15 lidech do konce sezóny. Opět nás k vítězství dotlačili diváci.“

Adam Zajíček (kapitán Kladno volejbal cz): „Prohráli jsme vyhraný zápas, gratuluji soupeři. Nakopla je paradoxně situace, nebo chvíle, která by nám měla pomoc. Neodútočili jsme čtvrtý set a od té doby byli domácí na koni. Zaslouženě dovedli zápas do vítězného konce.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „V dnešním utkání se znovu projevilo, že nemáme stabilní útočnou část po přihrávce, protože si myslím, že čtvrtý set jsme hodně domácím usnadnili, ale zase na druhou stranu musím říct, že oni tou bojovností si vítězství zkrátka zasloužili.“

Začátek utkání patřil domácímu AERU, které hrálo více odvážně a hlavně s velkou chutí. Přes polovinu setu domácí přelétli a vybojovali si náskok až osmibodový. Hostující trenér začal točit se sestavou a to zabralo. Hosté postupně bodovými šňůrami stahovali náskok a dostali se na dostřel. AERO sice bylo mírně pod tlakem, ale o výhru se připravit nenechalo.

Do druhého setu se vstoupilo více vyrovnaně. Vyrovnaný stav trval ale jen do poloviny setu. Tam si hosté několika skvělými zákroky v poli vytvořili bodové situace, které razantně proměňovali. Kladno odskočilo na rozdíl čtyř bodů. Domácí se i dále snažili se stavem něco udělat, ale na dobře hrající hosty to nestačilo. Kladno tak srovnalo stav setů na 1:1.

Nástup do setu třetího byl v rukách Kladna. To si rychle vybojovalo náskok. Trpělivou a přesnou hrou dokázalo domácí hráče trestat. Domácí netlačili servisem hosty od sítě a ti tak lehce kombinovali. Set plynul k vítězství Kladna.

Domácí nezachytili nástup do čtvrtého setu a hosté znovu velmi rychle odskočili na rozdíl čtyř bodů. Emoce plály na obou stranách a začal ryzí boj o každý míč. AERO se zdravě naštvalo a začalo postupně stahovat bod po bodu. Do koncovky už šli domácí s vedením o dva body. Po dvou bodových blocích domácích bylo jasné, že o vítězi rozhodne až pátá zkrácená sada.

Do ní vletěli hráči AERA s velkou chutí a hostující trenér musel brzdit domácí oddechovým časem. Na malou chvíli to zabralo, ale domácí hráči dál hráli v euforii a hnáni úžasnými domácími fanoušky za vítězstvím. Hosté kupili chybu za chybou v útoku a usnadnili tak domácím cestu za dvoubodovou výhrou.  Domácí vyhráli 3:2 a připsali si tak další velmi cennou a důležitou výhru.

Téměř vyprodaná hala hnala své svěřence na obou stranách. Utkání emocemi připomínalo těžké boje v play-off. Hráči AERA se ale skvěle odvděčili domácím za jejich skvělou podporu výhrou v derby 3:2.

Autor: Tomáš Havlát

VK LVI PRAHA – VK OSTRAVA

Deštivá sobota přímo vybízela k návštěvě sportovní haly na Lužinách, kde se potkali sousedé z tabulky, kteří zatím předváděli podobné výkony. Dala se tedy předpokládat volejbalová bitva. Oba týmy předvádí bojovný volejbal založený na dobrém servisu a kolektivním pojetí. Krásně naplněná hala nakonec odcházela se super sportovním zážitkem.

č.:  33               dne: 9. 11. 2019                 v hod.:18:00

VK Lvi Praha - VK Ostrava 3:0 (28:26, 25:23, 25:18)

Rozhodčí: Kvarda P.,Velimov E., na čarách Gill M., Svoboda J., delegát Záhorcová K.

Počet diváků: 480

Domácí: Bartůněk, Thomas D.-P., Krajčovič, Mihajlović, Šulc, Král, libero Ježek. Střídali: Špulák, Svoboda

Hosté: Podlesny, Janků, Sedláček, Šoltys, Ihnát,Marcyniak, libero Sobczak. Střídali: Dvořák, Štefko, Vancl

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Těžký zápas a složité vítězství. Trenéři zvolili výbornou taktiku. Za výkon musím pochválit celý tým. Když jsme měli dobře zapodávat, zapodávali jsme, když zablokovat, povedl se nám blok. Také nás zvedlo pár dlouhých výměn. Tyto body nám dodaly energii. A opět jsme byli trpěliví.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Výsledek vypadá daleko jednodušeji, než jak probíhal zápas. V prvním setu jsme byli horší na podání i na příjmu. Dobře jsme ale bránili. Po druhé vyhrané koncovce jsme se uklidnili a třetí sadu zvládli. Taky proto, že se nám začalo dařit podání. Pochválím střídající hráče. Velkou část utkání jsme odehráli se třemi juniory a toho si vážím.Podali jsme vážně vynikající výkon.“

David Janků (kapitán VK Ostrava): „Gratuluji domácím k výhře. Udělali méně chyb a byli agresivnější na útoku.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Klíčové byly první dva sety, ve kterých jsme se vždy dostali do koncovky. Ale ani jednu jsme nezvládli. A to nás zlomilo. Věděli jsme, že budou domácí solit servis. Ze začátku jsme se s tím slušně vypořádali. Jenže jsme dobře přihrané míče nedokázali složit. Kdyby se to povedlo, utkání mohlo dopadnout jinak. Pak už byli kluci z Prahy v pohodě a výhru si nenechali vzít.“

Od samého začátku Ostrava jasně ukazuje, že nebude pro Lvi snadnou kořistí. Naopak to byli hosté, kteří se do svého soupeře zakousli jako dravci a drtili je od samého začátku. Již za stavu 5:9 střídal trenér domácích Honzu Svobodu za Máru Šulce. Brzké střídání bylo překvapivé, ale ukázalo se, že šťastné. Lvi se zvedli a srovnali skóre na 11:11. Od této chvíle začala bitva o každý míč. Za stavu 18:19 Matej Mihajlović nádherně uvolněný Bartáčkem (Bartůněk) na bez, ale hosté se štěstím vrací do pole Lvů a zvyšují vedení na 18:20. Honzátko (Svoboda) tlačí na servisu a po dobré obraně Lvů je stav 20:20. Jdeme do koncovky, kdy obě družstva solí servis. Tom D-P bojuje jako Lev, ale David Janků na straně hostů chce také vyhrát. Stav je vyrovnaný 26:26, ale přichází chyba na útoku z „pipu“ Šoltyse a následnou obranou vítězí Lvi v setu 28:26.

Začátek druhého setu v bouřlivé atmosféře navazuje na vypjatou koncovku prvního setu. Ztrátuje se trpělivě na obou stranách až do stavu 12:11. Domácí jsou o něco horší na přihrávce a nemohou uplatnit svojí velkou zbraň, útok středem. Výborně však brání a získávají vedení 15:12. Dvořák střídá Šoltyse na postu univerzála a následný sporný míč po útoku Mateje (Mihajlović) přináší zbytečné rozčilování libera hostů, což znamená červenou kartu a vedení Lvů 17:13. Ostrava se však nevzdává a na servisu tlačí Dvořák, 17:16. U domácích opětuje tlak Špulis (Špulák), který čaruje na útoku středem a následným esem zvyšuje na 22:17. Bitva v koncovce nepřináší zvrat a Lvi vítězí v setu 25:23.

Bojovný začátek na úvod třetího setu a skvělé mezihry na obou stranách zvedají diváky ze sedadel, stav 8:7. Lvi díky Matejovi přitvrzují na útoku a dostávají se do stavu mírného vedení 16:14. Dále obrovskou vůlí celého týmu po vítězství tlačí na útoku a začíná být jasné, že si nechtějí nechat ujít radost z dalšího vítězství v domácím utkání. Vítězí v setu 25:18 a v celém utkání 3:0. Radost fantastických diváků a celého týmu Lvů nezná konce.

Autor: Miloš Kočka