6.4.2021

Finálovou sérii odstartovala třísetová výhra volejbalistů Karlovarska

První finálové utkání UNIQA volejbalové extraligy mužů 2020/21 se odehrálo na palubovce Haly míčových sportů v Karlových Varech. Domácí VK ČEZ Karlovarsko hostil VK Jihostroj České Budějovice. Domácí potvrdili svou neporazitelnost na domácí půdě a po výhře 3:0 se ujímají vedení 1:0 ve finálové sérii, která pokračuje v pátek utkáním v Českých Budějovicích.

VK ČEZ Karlovarsko – VK Jihostroj České Budějovice 3:0 (25:21, 25:22, 25:21)

stav série 1:0

Rozhodčí: Kovář Vlastimil, Grabovský Zdeněk

Domácí: Vašina, Patočka, Indra, Wiese, Wilson, Keemink, libero Pfeffer. Střídali: Ticháček, Baláž

Hosté: Michálek, Mach, Schouten, Zmrhal, Ondrovič, De Amo, libero Kryštof. Střídali: Todua, Rejlek, Polák

Lukáš Ticháček (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Jsem moc rád, že jsme potvrdili formu v domácím prostředí. Vítězství 3:0 je velmi důležité pro naši psychiku a hlavně pro psychiku Budějovic, které jsou dole. Takže máme první krok. Co se týká hry, tak jsme hráli celé tři sety koncentrovaně s minimem chyb. Dobře jsme bránili, znovu nám fungovalo plachtící podání.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Výborný vstup do série. Kluci odvedli parádní výkon se vším všudy. Samozřejmě víme, že jedna vlaštovka jaro nedělá, takže se připravíme na druhý zápas a půjdeme do toho znovu.“

Radek Mach (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Z naší strany dneska bohužel nervózní zápas. Budeme se muset doma vyvarovat zbytečných chyb. Musím pochválit soupeře, který dnes podával výborně, čímž nás udržel od sítě a my jsme se špatně prosazovali na ztrátu. Toto budeme muset zlepšit. Tento zápas musíme hodit za hlavu a připravit se na domácí utkání.“

René Dvořák (trenér Jihostroj České Budějovice): „Dostali jsme lekci z přihrávky. Bohužel jsme se nevypořádali s plachtícím podáním Karlových Varů. O skákaném podání nemluvím, protože jsme počítali s tím, že budou mít tvrdé podání, že občas dostaneme nějaké eso, protože se toto podání těžce přihrává za jedna. My jsme se ale bohužel nevypořádali ani s plachtou a tam si myslím, že byl zakopán pes. Plus celý zápas jsme nebyli schopni ubránit Indru. Když Karlovarsko potřebovalo udělat těžkou ztrátu nebo těžký míč, tak nahráli Indrovi a ten to složil. Mlátil do toho hlava nehlava, žádné směry, o ruce pryč a vycházelo mu to.“

První set utkání zahajuje skvělou sérií na podání domácí Vojtěch Patočka. Trenér Dvořák si bere svůj první oddechový čas za stavu 4:0 pro Karlovarsko. Hosté se dostávají do tempa a výborným podáním rychle stahují ztrátu z úvodu setu, 5:5. Domácí výbornou obranou opět odskakují soupeři na rozdíl čtyř bodů. Za stavu 14 :10 pro Karlovarsko si bere svůj druhý oddechový čas trenér Dvořák. Domácí hráči udržují nadále vysokou úroveň podání. Hosté mají problém se prosadit proti srovnané domácí obraně. Za stavu 17:12 přichází na palubovku v dresu Českých Budějovic místo Ondroviče Todua. Hostující Schouten tvrdým útokem přidává další bod a nutí tak trenéra Nováka k prvnímu oddechovému času, 17:14. První set se dostává do koncovky a v lepší pozici jsou hráči domácího VK Karlovarsko, 21:16. Petr Michálek dává ze svého podání eso a trenér Novák si bere druhý oddechový čas za stavu 22:19 pro jeho svěřence. Za stavu 23:20 přichází v dresu Jihostroje na podání místo Radka Macha Filip Rejlek. Rejlek kazí a Karlovarsko má tak první setbol v tomto setu. Na hřiště přichází Radek Baláž posílit obranu domácích. Indra ovšem kazí podání a tak Karlovarsko proměňuje až druhý setbol, když Wiese vytlouká blok Jihostroje. Karlovarsko tak vyhrává první set 25:21 a ujímá se tak vedení v zápase 1:0 na sety.

Druhý set opět zahajuje sérií na podání domácí Patočka. Za stavu 4:1 pro domácí si bere první oddechový čas druhého setu trenér Dvořák. Stejně jako v prvním setu hráči Českých Budějovic stahují skóre druhého setu na 5:5. Domácí mírně odskakují soupeři a stav je 10:7 v jejich prospěch. Další bod Karlovarska přidává Patrik Indra a za stavu 11:7 pro domácí si hostující trenér bere druhý oddechový čas. Domácí si stále drží čtyřbodový náskok, 16:12. Obě družstva dobře ztrátují a tak je bodový rozdíl stále čtyři body. Za tohoto stavu se dostává v dresu Jihostroje na podání Marek Zmrhal a využívá znalosti místní haly a dává dvě esa. Za stavu 17:16 pro domácí přichází první oddechový čas trenéra Nováka. Domácí Patrik Indra skvěle útočí a přidává další bod, 19:16 pro Karlovarsko. Za domácí opět skvěle útočí Patrik Indra a Karlovarsko jde do závěru druhého setu ve vedení 21:18. Skvělý trojblok Jihostroje a následný výborný útok Marka Zmrhala znamenají srovnání skóre na 20:20. Za tohoto stavu přichází druhý oddechový čas domácího kaprála Nováka.  Patrik Indra pokračuje v galapředstavení. Jeho tvrdý útok a následné dvě esa znamenají první setbol druhého setu. Patrik Indra zahrál i poslední míč druhého setu a Karlovarsko druhý set vyhrává 25:22 a ujímá se tak vedení 2:0 na sety.

Úvod třetího setu prvního finálového zápasu je vyrovnaný, domácí mají na své straně minibreak a ve třetím setu vedou 7:5. Ani jedno družstvo si zatím nevytvořilo náskok a tak je stav třetího setu 11:11. Jako první odskakují ve třetím setu hráči Jihostroje. Kaprál domácích Novák si bere za stavu 15:13 pro Jihostroj první oddechový čas třetího setu. Následný bod Českých Budějovic nutí Nováka ke střídání nahrávačů. Do hřiště přichází Lukáš Ticháček. Ten se uvedl neskutečným zákrokem v poli, který nastartoval jeho spoluhráče ke zlepšení výkonu. Domácí srovnávají skóre na 17:17 a tentokrát si bere oddechový čas trenér Dvořák. Hráči Karlovarska přidávají další dva body a za stavu 19:17 přichází druhý oddechový čas Jihostroje. Koncovka třetího setu bude dramatická. Karlovarsko do ní jde opět s mírným náskokem, 19:17. Za stavu 22:20 dává eso domácí Wiese, další bod přidává Indra a stav je 24:20 pro domácí, ale Wiese kazí podání, 24:21. Poslední bod utkání dává Patrik Indra a Karlovarsko tak vyhrává třetí set 25:21 a celé utkání 3:0.

Autor: VK Karlovarsko