9.4.2018

Historický postup Karlovarska do finále, drama v Liberci pro Kladno

Dramatické bitvy, které vrcholily až v napínavých koncovkách tie-breaku, přinesly třetí semifinálové zápasy play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18. České Budějovice ani napotřetí nestačily na rozjeté Karlovarsko, které tak slaví svůj první historický postup do finále. Na jméno soupeře si ještě bude muset počkat. Blíže k němu má Kladno, které  po dnešní výhře v Liberci vede v sérii 2:1.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO, stav série 0:3

Jihočeští volejbalisté přivítali na své domácí palubovce celek VK Karlovarsko, které vedlo v semifinálové sérii 2:0. Pokud Jihostroj pomýšlel na prodloužení série, musel bezpodmínečně v dnešním zápase zvítězit. V napínavé bitvě prohrál až v tie-breaku a z postupu do finále se raduje Karlovarsko.

č.: 163     dne: 9. 4. 2018      v hod.: 18:00 hod

Jihostroj České Budějovice - VK ČEZ Karlovarsko 2:3 (24:26, 26:24, 22:25, 25:17, 13:15)

Rozhodčí: Kovář V., Pecháček L.

Počet diváků: 3 000

Domácí: Palgut, Mach, Michálek, Todua, Halaba, Křesťan, libero: Kryštof. Střídali: Kupilík, Šotola, Ondrovič

Hosté: Hudeček, Treial, Široký, Ropret, Treial, Rejlek, Zmrhal, libero Pfeffer. Střídali: Kriško, Prešinský

Vyjádření po utkání :

René Dvořák (trenér VK Jihostroj): „Dělali jsme co jsme mohli, ale samozřejmě to nestačilo. Jsem zklamaný. Nebyli jsme schopní uhrát ani jeden zápas proti Karlovarsku.“

Radek Mach (kapitán Jihostroje): „Dvě chyby v koncovce nás stály celý zápas. Ale jak už jsem řekl, naše forma má stoupající tendenci, takže doufám, že dál už nás potká vítězství.“

Jiří Novák (trenér Karlovarska): Ten dnešní úspěch je úspěchem všech. Kluci toho už mají dost a potřebují si odpočinout a připravit na finálovou sérii.“

Ondřej Hudeček (kapitán Karlovarska): „Pro Vary je to první finále, takže pocity jsou fantastický. Teď si musíme odpočinout a pokračovat v bojovném výkonu.“

Hned úvod prvního setu byl nesmírně vyrovnaný, stav se bod po bodu přeléval ze strany na stranu a oba týmy hrály pestrý volejbal. Do posledního místečka  zaplněná Sportovní hala v Českých Budějovicích vytvořila bouřlivou kulisu, která domácím pomáhala do vedení (17:15). Ale před koncovkou se stav srovnal na 20:20. Za Toduu přišel na servis Jirka Kraffer, také Karlovarsko vystřídalo a místo Marka Zmrhala přišel Michal Kriško. Filip Křesťan záhy dorovnal na 21:21 a závěr prvního setu se zdramatizoval. Jirka Novák ještě poslal na palubovku Přešinského místo Hudečka, ale záhy střídání vrátil zpět. Samotnou koncovku vzal na svá bedra univerzál Filip Rejlek, jenž byl v útoku naprosto přesný a bezchybný. Za stavu 24:24 poslal na hřiště René Dvořák nahrávače Kupilíka. O závěr se postaral opět Filip  Rejlek, který útočil na jistotu. Sadu vyhrály Karlovy Vary 26:24.

A stejné drama o každý bod pokračovalo i ve druhém setu. Skvěle hrající Filip Rejlek táhl svůj tým do vedení (14:10), ale Jihočeši neskládali zbraně a manko vyrovnali (14:14). Před koncovkou byl stav opět vyrovnaný (20:20). Poté přišel útok Marka Zmrhala do zámezí, ale Henri Treial hned srovnal stav na 21:21. Nádhernou volejbalovou bitvu o druhý set uzavřel ukázkovým esem Pawel Halaba a Jihostroj vyrovnal stav setů na 1:1.

Oba týmy si držely nastavené tempo z prvních dvou setů i ve třetím dějství. Zápas zdobil důrazný servis. Před koncovkou, za stavu 20:17 pro Karlovarsko, zažádal domácí kouč René Dvořák o oddechový čas. Poté přišel místo Filipa Křesťana mladý univerzál Marek Šotola. Za stavu 24:22 pro Karlovy Vary zažádal Jiří Novák o oddechový čas, po kterém přišel na servis Jiří Kraffer, ale Filip Rejlek nekompromisním útokem třetí set uzavřel.

Čtvrtý set zahájili lépe domácí, kteří si drželi dvoubodové vedení, které se za pár minut prohloubilo na 14:8. V polovině setu poslal Jiří Novák na hřiště místo Filipa Rejlka Michala Křiška. V závěru už Jihostroj vedl 20:14, když Halaba připsal útokem z pipu další bod.  O poslední míč čtvrtého setu se postaral Filip Křesťan (25:17) a následoval pátý set.

Rozhodující sada kopírovala předešlé čtyři sety a šlo se opět bod po bodu. Domácí tým za stavu 8:7 zavelel ke střídání stran a napínavá volejbalová bitva pokračovala. V koncovce se více dařilo hostujícímu týmu, který vyhrál 15:13 v tie-breaku.

Autor: Blanka Popelková

VK DUKLA LIBEREC – KLADNO VOLEJBAL CZ, stav série 1:2

Za vyrovnaného stavu 1:1 na zápasy se semifinálová série vrací zpět pod Ještěd. V prvním utkání dominovala na domácí palubovce Dukla a ve druhém utkání bez ztráty setu zvítězilo Kladno, i když Dukla byla v prvním setu velmi blízko dílčího vítězství za stavu 22:24 z pohledu domácího celku, ale ani jeden setbol nedokázala proměnit. I druhý set měla Dukla dobře rozehraný, bohužel se v koncovce opakovala stejná písnička jako v prvním. Nakonec všechny tři sety skončily nejtěsnějším rozdílem (28:26,27:25,25:23) a je vyrovnáno. Kdo získá druhý bod do své sbírky, se muselo rozhodnout dnes na palubovce Dukly před TV kamerami na ČT Sport v přímém přenose. I když utkání začínalo až po 20. hodině a bylo v TV, do liberecké haly opět dorazilo velké množství fanoušků, které oběma družstvům vytvořilo nádhernou volejbalovou kulisu. Samotné utkání nakonec po velmi pěkném výkon obou celků dopadlo lépe pro Kladno. Zda dnešní vítěz postoupí již ve čtvrtek do finále, se může rozhodnout již na Kladně a v případě, že bude stav semifinále opět vyrovnán, můžeme se v neděli 15. 4. 2018 těšit v Liberci na rozhodující duel.

č.: 164      dne: 9. 4. 2018            v hod.: 20:15

VK Dukla Liberec – Kladno Volejbal cz 2:3 (25:19,20:25,17:25,25:22,14:16)

Rozhodčí: Dušan Rychlík a Kamil Renčín

Počet diváků: 1 564

Domácí: Veselý, Janouch, Kriško T., Leikep, Štokr, Galabov, Veselý, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Správka, Indra

Hosté: West, Šulista, Sobotka, Konečný Hýský, Zajíček, libero Moník. Střídali: Bouza, Blažek

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „První čtyři sety asi nemá cenu ani hodnotit, to bylo jak na houpačce. Ten, kdo měl servis, tak ten set vyhrál. My jsme bohužel v tie-breaku udělali o dva auty více a to rozhodlo. Tie-break se musí hrát bez chyb.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Samozřejmě spokojený nejsem. Ztratili jsme doma zápas a prohráváme 1:2, takže musíme zvednout hlavu a jedeme zabojovat na Kladno o druhé vítězství.“

Adam Zajíček (kapitán Kladna): Myslím si, že to byl hodně pěkný zápas. Nahoru, dolů. Liberec do utkání vstoupil dobře, pak jsme je dva sety mleli, nevěděli moc, jak na nás. Klasika, čtvrtý set jsme polevili, už jsme si mysleli, že Liberec to dohraje sám a my se nemusíme nadřít. Zaplať Pánbůh, že se štěstí obrátilo k nám, i když zase byla koncovka zbytečně zdramatizovaná z naší strany. Vítězství je cenné a pevně věřím, že kladenskou halu doma ubráníme a postoupíme do vysněného finále po roce. Ale nechci nic předvídat. Bude to zase těžký zápas. Hrozně jsem si to dnes užil, krásná atmosféra. Děkuji všem divákům, jak kladenským, tak libereckým, neskutečný zážitek.“

Milan Fortuník (trenér Kladna): Jeli jsme sem s tím, že chceme vyhrát. Potvrdilo se to až v tie-breaku. I když si myslím, že jsme měli lépe zvládnout úvod čtvrtého setu, ale jsem samozřejmě rád za vedení 2:1.“

Po dvou chybách na útoku dovoluje Dukla Kladnu získat dvoubodové vedení již za stavu 0:2, ale při podání Tomáše Kriška přichází pár přímých bodů z podání a dva bodové bloky (Libor Leikep) a při odchodu k prvnímu TT tu máme vedení 8:3 pro domácí. Až za stavu 10:3 se podařilo Kladnu dostat Tomáše z podání, ale bodový náskok již byl dostatečně vysoký, aby si Dukla pohlídala zisk prvního dějství. Po čtvrtém úspěšném bloku Libora Leikepa v tomto setu tu máme první setbol (24:19), který hned stejný hráč proměňuje dobře sehraným signálem středem a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

I ve druhém setu se hosté v úvodu ujímají dvoubodového vedení (1:3 – aut), ale při podání domácího nahrávače (Jakub Janouch) se Dukla rychle dostává do nepatrného vedení (4:3 – eso). Jednobodový náskok si domácí udržují až do stavu 9:8, potom ale přebírají otěže utkání hosté (9:11 – blok Petr Šulista). Dukle se daří hosty bodově srovnat (15:15 – eso Jan Galabov), ale po druhém TT přichází rozhodující atak Kladna. Nepříjemné, tvrdé a navíc přesně umístěné podání (Matthew West) dostává přijímající hráče Dukly do nesnází a na jednom postavení hosté vedou o čtyři body (16:20 – eso). Závěr setu byl ve znamení zkažených podání a i po dalším zkažené podání Dukly přichází první setbol pro hosty za stavu 19:24. Tomáš Kriško z pipe první setbol Kladna odvrací, ale potom Dukla kazí své podání a je vyrovnáno 1:1 na sety.

Třetí set vyšel Kladnu velice dobře. Dukla se nedokázala prosadit na podání, které ji po většinu soutěže vychází a toho dokonale využil soupeř. Naproti tomu se hostům ve třetím dějství velmi dařilo a díky čtyřem přímým bodům z podání získává velký bodový náskok již v polovině setu (6:10 – 3x eso David Konečný, 10:16 – eso Matthew West, 11:19 blok Tomáš Hýsky a aut Dukly). První setbol třetího setu pro Kladno získává Tomáš Hýsky přesným útokem z hlavního kůlu již za stavu 14:24. Patrik Indra odvrací první setbol, nedovolený přesah sítě kladenského nahrávače druhý a dobře postavený blok Dukly třetí. Až čtvrtý set se nepodařilo Dukle odvrátit, protože zkazila podání.

Ve čtvrtém setu se konečně i Dukla osmělila a začala hrát tak, jak ji dobře známe. Kvalitní podání a dobře postavený blok začíná dělat hostům velké starosti a výsledkem je značný bodový rozdíl. Plachtivé podání Jakuba Veselého přináší první bodovou sérii (14:9 – blok Libor Leikep, smeč Jan Galabov a Jan Štokr). Přímý bod z podání Jakuba Janoucha těsně před druhým TT (16:10) znamená šestibodové vedení a další eso Tomáše Kriška již sedmibodové (18:11). V závěru tu máme opět sérii zkažených podání a když kazí své podání Vladimír Sobotka, daruje Dukle první setbol (24:19). Zkažené podání Dukly, blok Adama Zajíčka a dvoják domácích oddalují konec čtvrtého setu. Až vytlučený blok Janem Štokrem ukončuje čtvrtou sadu a máme vyrovnáno 2:2 na sety.

V pátém setu se na palubovce liberecké Dukly bojovalo o každý míč a stav byl vyrovnaný až do stavu 4:4. Až tvrdé podání naklání misky vah na stranu Kladna (4:7 – eso, útok do autu Dukly). Tříbodové vedení získává Kladno po úspěšné smeči univerzála Davida Konečného ze zadní zóny I. Tříbodové vedení si hosté hlídají až do prvního mečbolu (11:14 – Petr Šulista smečí z vedlejšího kůlu). Ani tak nepříznivý stav Duklu vůbec nezaskočil. Tomáš Kriško velmi tvrdou smečí po lajně z hlavního kůlu odvrací první nebezpečí ztráty utkání. Druhé a třetí odvrací z hlavního kůlu Jan Štokr a je vyrovnáno. Diváci šílí a svým hráčům fandí, co to jde. Až další podání Jakuba Janoucha hosté perfektně zpracovávají (Milan Moník) a signálem středem získávají další mečbol (Vladimír Sobotka – 14:15). V další rozehře přichází velké zklamání, útok domácího univerzála končí v autu a je konec utkání. Domácí prohrávají 2:3 a o postup do finále musí naplno bojovat na Kladně a když uspějí, tak rozhodnutí musí padnout v neděli v Liberci.