4.3.2023

Jako poslední do předkola play-off proklouzly i přes prohru Benátky nad Jizerou

Je dobojováno, 26. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2022/23 rozluštilo poslední tajenku základní části naší nejvyšší soutěže mužů. Posledním do předkolového „mariáše“ jsou Benátky nad Jizerou, které sice s Beskydami prohrály 2:3, ale postup jim zajistila prohra Ústí nad Labem ve Zlíně. Změna se udála také na bronzové příčce tabulky, kdy na čtvrteční ztrátu bodu pražských Lvů zareagoval českobudějovický Jihostroj tříbodovým vítězstvím nad Příbramí a Pražany v tabulce přeskočil pouze lepším poměrem setů. Karlovarsko potvrdilo svoji dominanci lehkým vítězstvím na palubovce do baráže směřující Ostravy. Čerstvý držitel Českého poháru Liberec nastoupil na Kladně s hráči z lavičky a jejich chuť do hry kladenským Orlům zkazila večer, a hlavně Borkovi Foktovi vstup do kladenské volejbalové síně slávy.

VK BENÁTKY NAD JIZEROU – BLACK VOLLEY BESKYDY

Až v posledním kole UNIQA extraliga mužů se rozhodovalo o účasti v předkole play off mezi domácím týmem Benátek a hosty z Beskyd. Moravský celek doma s Benátkami naplno bodoval ve 13. kole, když vyhrál 3:1 na sety, ale ve čtvrtém setu čelil osmi setbolům, aby odvrátil tiebreak. Benátky již vedly 24:21, ale poslední krok jim scházel. Nakonec set skončil 42:40. Benátky dnes postrádaly Michala Kotka, který výborně na postu libera odehrál všechna utkání, Beskydy byly kompletní, včetně početného fan clubu. První set velmi snadno získal domácí tým, který se opíral o kvalitní podání a v polovině setu již vedl skoro o deset bodů. I druhý set měly Benátky velice dobře rozehraný a až do stavu 22:19 vedly, bohužel několik nevynucených chyb dovolilo hostům vyrovnat. I třetí set dominoval domácí tým a s velkým bodovým náskokem pospíchal do koncovky, soupeř v závěru zvýšil svoji snahu, ale přesto Benátky set získaly a už byly jistým účastníkem předkola play off. Po změně stran nastoupily Beskydy jako vyměněné a zásluhou bloku a podání posunuly utkání do tiebreaku. V tiebreaku hostům vyšlo podání na jedničku a z posledního kola si odváží dva body, které jim ale do předkola play off nestačily.

VK Benátky nad Jizerou - Black Volley Beskydy 2:3 (25:18, 23:25, 25:19, 15:25, 11:15)

Rozhodčí: Tomáš Buchar, Petr Dušek, čároví Markéta Tůmová, Lenka Kindermanová, delegát Kamil Renčín

Počet diváků: 350

Domácí: Kamil Durski, Patrik Pokopec, Pavel Švandrlík, Filip Křesťan, Matěj Koranda, Martin Hudák, libera Martin Fikar, Michal Roháček. Střídali: Ondřej Matras, Matouš Kratochvíl

Hosté: Matěj Koloušek, Allan Goncalves Guimaraes, Marek Komorowski, Jiří Benda, Denys Danylov, Adam Provazník, libera Richard Struška, Bohdan Ptáček. Střídal: Daniel Fabikovič

Filip Křesťan (kapitán VK Benátek nad Jizerou): „Dnes jsme to měli dobře rozehraný, ve druhém setu to beru prostě na sebe. Školácká chyba, trefil jsem to do autu. Ten set jsme už měli dohrát, ale měl jsem tam nějaké věci, které jsem neustál. Je to škoda – no. Myslím si, že potom jsme se vrátili do zápasu, ale stále nás trápí ten problém venku i doma, že se spokojíme s uhranými body a další nám utečou. Musíme prostě bojovat za každého stavu a nemůžeme dostat s patnáctkou. Gratuluji Beskydům k vítězství. Jsme velmi rádi, že postupujeme do předkola play off, ale musíme ještě spoustu věcí zlepšit.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátek nad Jizerou): „Dnes to byl pro obě družstva zvláštní zápas. Pod dojmem, že my jsme museli získat jeden nebo dva body, abychom se dostali do předkola play off, Beskydy musely zvítězit za tři body, a to jim nepodařilo. Potom začaly hrát uvolněně, ve chvíli, kdy už jim o nic nešlo, my jsme začali hrát bojácně a to rozhodlo.“

Matěj Koloušek (kapitán Black Volley Beskydy): Utkání s Benátkami bylo pro nás velice důležité. Nastoupili jsme k němu docela nervózně, ale podařilo se nám to otočit, po prohraném prvním setu na 1:1. Potom jsme prohrávali 2:1, což nás trochu namotivovalo, abychom ten zápas dohráli odhodlaně. Tak jsme to stáhli na 2:2 a vyhráli tiebreak. Sice jsme získali dva body, ale to nestačí k postupu do play off. Gratuluji Benátkám, že postoupily a my se budeme snažit dál.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Řekl bych, že dnešní utkání bylo celé o servisu. První set nás dostali domácí, v druhém setu jsme se do hry vrátili dobrým servisem zase my. Ve třetím setu jsme úplně zkolabovali, když jsme žádný pořádný servis nedali. Potom už jsme byli na servisu zase lepší my.“

První set začíná velice dobře domácí tým. Na podání se vyznamenává Kamil Durski a Benátky začínají bodově svému soupeři odskakovat. Hosté mají značné potíže s příjmem podání, a když si Benátky připisují druhé eso, na ukazateli skóre svítí krásných 11:4. Na bloku se daří Pavlovi Švandrlíkovi, a když si Polák Kamil Durski připisuje druhé eso, vypadá to s hosty velmi špatně (17:8).  V závěru setu hosté snižují bodové manko blokem nejvyššího hráčem utkání (18:12 – blok Denys Danylov 215 cm). Závěr setu si Benátky pohlídaly a za stavu 24:17 se radují z prvního setbolu (přesná ulívka Filipa Křesťana těsně za blok Beskyd). Allan Goncalves Guimaraes odvrací první setbol a na podání odchází Daniel Fabikovič, který míč posílá daleko za zámezí, a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

I do druhého setu vstupují velice dobře Benátky. Tříbodové vedení zajištuje smečí do kapsy trojbloku hostí Filip Křesťan (5:2). Čtyřbodové vedení přichází po smeči do autu Daniela Fabikoviče, ale nejprve jeho velmi tvrdou smeč po lajně dokázal zvednout Martin Fikar. Na jediný bod se hosté přibližují po kvalitním podáním Daniela Fabikoviče, který zaznamenává dvě esa. První do růžku zóny jedna a druhé do rohu zóny pět (12:11). Poprvé nahlíží Beskydy do vedení za stavu 14:15 po dobře postaveném bloku Adama Provazníka. Benátky si rychle berou své vedení zpět (17:15) a až do stavu 22:19 to vypadá, že set jen tak nepustí. Bohužel pro domácí, špatný příjem Beskyd přelétá na stranu domácích a útok, jak se říká na prázdnou bránu, konči v milimetrovém autu. Možná tato chybička zavelela k obratu v druhém setu (22:21). Po třech bodech blokem se Beskydy rychle dostávají k prvnímu setbolu druhé sady (22:24 – 2x Jiří Benda, 1x Denys Danylov). Nečistý úder Beskyd, kdy padající míč hráč podebral rukou a zahodil, odvrací první setbol. Bohužel pro domácí, plachtivé podání končí až na reklamách a je vyrovnáno.

Třetí set patřil zase kvalitnímu podání domácího celku. Filip Křesťan velice tvrdě servíruje a libero Richard Struška odbíjí míč až za konstrukci stropu vysoké benátecké haly (5:3). Po chybách na útoku hostujících hráčů Benátky získávají zadarmo čtyřbodové vedení (9:5), a když se přidají dva přímé body z podání, koncovka setu se rychle blíží (17:9 – eso Patrik Pokopec a Pavel Švandrlík). Tentokrát si Benátky získaný náskok pohlídaly a již za stavu 24:17 se radují ze setbolu, který získává Filip Křesťan dalším chytrým úderem. Kapitán Beskyd Matěj Koloušek odvrací první setbol, druhý Jiří Benda. Až třetí dírkou v trojbloku proměňuje Matěj Koranda a Benátky se ujímají vedení 2:1.

Ve čtvrtém dějství doslova Beskydy domácí volejbalisty převálcovaly kvalitním podáním. Hned v prvním postavení Adam Provazník zaznamenává dvě esa. Benátky nedokážou nepříjemný skákaný servis zpracovat a Beskydy přidávají plusové body dobře postavenými bloky (8:13, 9:16). Domácí se snaží zastavit Beskydy střídáním, do hřiště přichází Matěj Kratochvíl a na nahrávku Ondřej Matras, ale ani to nepomáhá. Po nevynucené chybě na útoku domácího smečaře je tu první setbol čtvrté sady již za stavu 14:24. Matěj Koloušek kazí své podání, ale vše si vynahrazuje v další hře, útočí přesně z pipe a je vyrovnáno.

I ve zkrácené hře se hostům daří na podání. Právě touto činností získávají rozdílové body. Po esu Marka Komorowskiho již vedou 3:7. Martin Hudák dvakrát blokem snižuje na rozdíl jediného bodu ještě před výměnou stran (6:7), ale po změně stran začínají mít Beskydy více ze hry a po bloku Denyse Danylova již vedou 6:9. Tříbodové vedení si hosté pohlídali. První mečbol zápasu si připisuje Marek Komorowski po smeči do diagonály. Hned první mečbol je proměněn, protože míč při útoku Benátek končí v autu. Benátky se ještě dožadují, že byly teče, ale jestřábí oko tu nemáme a proto platí rozhodnutí rozhodčích Tomáše Buchara a Petra Duška, kteří dnešní utkání zvládli na jedničku.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková

VK OSTRAVA – VK ČEZ KARLOVARSKO

Domácí Ostrava připravující se na baráž o udržení v extralize držela krok s obhájcem titulu Karlovarskem do stavu 12:12 v prvním setu a poté v posledním dějství zápasu, kdy smazala pětibodové manko. Hostující favorit nakonec zápas dohrál ve třech setech díky výbornému podání.

VK Ostrava – VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (17:25, 15:25, 22:25)

Rozhodčí: Kavala T., Kovář V.

Počet diváků: 320

Domácí: Mišek, Jarosinski, Muroň, Perry, Vancl, Dvořák, libero Motyčka. Střídali: Vašíček, Mazoch

Hosté: Ihnát, Patočka, Lamanec, Wiese, Weir, Kasan, libero Pfeffer. Střídali: Keemink, Pastrňák

Dominik Fořt (kapitán VK Ostrava): „Karlovarsko ukázalo svou kvalitu. Trochu mě mrzí, že jsme byli první dva sety trochu zabrždění. Až ve třetím setu, kdy už jsme neměli co ztratit, tak jsme do toho šli naplno a bylo to rázem lepší. Karlovarsko vyhrálo zaslouženě.“

Jakub Salon (trenér VK Ostrava): „Pomalejší rozjed, závěr už byl takový, jaký jsme si představovali, že bychom chtěli hrát a hráli jsme tak. Nakonec rozhodl výborný servis Karlovarska, kterým potvrdili svou hráčskou kvalitu a dokázali právě podáním rozhodnout poslední set a tím i zápas.“

Daniel Pfeffer (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Měli jsme trochu strach z toho utkání, protože je to vždy ošemetné hrát s takovým soupeře u nich doma. Před vlastními diváky jsou více silnější, ale musím pochválit kluky, že jsme byli soustředění do začátku až do konce, i když třetí set byl na konci trochu dramaticky, tak jsme to zvládli a zaslouženě získali tři body.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): „Přistoupili jsme k tomuto zápasu seriózně a jsem moc rád, že jsme to zvládli ve třech setech. Zajistili jsme si tak vítězství v základní části.“

Domácí nastupují v překvapivém složení základní sestavy, kdy na liberu je smečař Motyčka a na postu blokaře univerzál Dvořák, a s favorizovaným Karlovarskem drží v úvodu zápasu krok. Ani jeden tým nedokáže tomu druhému bodově odskočit, až po dohrávce Ihnáta je poprvé ve skóre rozdíl dvou bodů (12:14). Při podání Kasana nakonec Karlovarsko odskakuje do vedení 12:18, kdy Ostrava nakupí sérii nevynucených chyb. Tím si hostující favorit získává v prvním setu rozhodující náskok a nakonec vítězí rozdílem osmi bodů 17:25.

V úvodu druhého setu při podání Ihnáta odskakuje Karlovarsko ihned do vedení 0:4. Jarosinski snižuje čistým esem na 2:4. Po bloku Weira vede Karlovarsko 4:8. Lamanec zvyšuje chytrým úderem na 5:10. Hosté výborně brání na síti a za stavu 6:12 má domácí trenér Salon vybrány oba oddechové časy. Po bodovém bloku Muroně prohrává Ostrava 9:14. Wiese se skvěle opře do podání (11:19). Po skvělém podání Ihnáta spěchá Karlovarsko k zisku druhého setu (15:23). Slovenský reprezentant druhý set dopodává a Karlovarsko ho vyhrává 15:25.

V úvodu třetího setu se skvělým podání prezentuje Wiese (3:5). Zdatně mu sekunduje domácí Mazoch (5:5). Lamanec dostává Karlovarsko z dohrávaného míče do vedení 7:9. Výborně hrající Mazoch srovnává na 10:10. Lamanec vrací hostům čistým esem dvoubodové vedení (11:13). Série hostujícího univerzála na podání nakonec končí za stavu 11:15. Z výborného podání Wieseho těží Ihnát (12:17). S Mazochem při podání hraje páska sítě (14:17). Ostravský smečař hraje ve třetím setu velmi dobře a po dlouhé rozehře snižuje důrazným útokem na 17:18. Po útoku z pozice pipe srovnává Jarosinski na 18:18. Po bloku Kasana má blíže k ukončení utkání Karlovarsko (22:23). Wier vzápětí dohraje skvělý servis Lamance (22:24). Lamanec zápas nakonec ukončuje přímým bodem z podání - 22:25.

Autor: Martin Němec, foto Lubomír Mazoch

VSC FATRA ZLÍN - SKV ÚSTÍ NAD LABEM

V dnešním utkání posledního kola základní části UNIQA extraligy mužů přivítali hráči Zlína tým SKV Ústí nad Labem. Domácí Fatra se v případě vítězství mohla v tabulce po základní části posunout na sedmé místo. Zlínští volejbalisté po velkém boji utkání zvládli 3:2 a jejich soupeřem v předkole play-off budou Benátky nad Jizerou.

VSC Fatra Zlín - SKV Ústí nad Labem 3:2 (25:14, 23:25, 25:20, 20:25, 15:13)

Rozhodčí:  Velinov E., Činátl R.

Počet diváků: 475

Domácí: Truong, Čeketa, Čechmánek, Římal, Kozak, Pražák, libero Viceník. Střídal: Toman

Hosté: Srb, Lank, Bere, Sobirov, Suda, Baláž, libero Kořínek. Střídali: Fišer, Kopecký, Beer

Duc Luan Truong (kapitán VSC Fatra Zlín): Zápas jsme dobře rozehráli, Ústí se ve druhém setu zlepšilo, pak už to byl velký boj a my i se štěstí jsme to zvládli."

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Utkání jsme pravděpodobně s jistotou účasti v předkole play off odehráli bez emocí. Nakonec jsme v měli v koncovce pátého setu víc štěstí a vyhráli jsme."

Jiří Kořínek (kapitán SKV Ústí nad Labem): „Vyrovnaný zápas, Zlín měl v závěru víc štěstí."

Lubomír Vašina (trenér SKV Ústí nad Labem): „Chtěli jsme na závěr vyhrát, nepodařilo se to. Zlín byl možná o trochu lepší, nebo šťastnější???"

První set byl vyrovnaný do stavu 7:7. Potom se domácí ujali vedení 10:7 a hostující trenér sáhl po prvním oddechovém čase. To byl zlom v setu, od té doby byl již na kurtu jen jeden a to domácí tým. Postupně zvyšoval náskok a vypracoval si deset setbolů. Hned ten první proměnil Čeketa esem z podání.

První polovina druhého setu byla podobná prvnímu. Oba týmy bezpečně ztrátovaly až do stavu 13:13. Hráči Fatry opět odskočili na 15:13 a hostující lavička reagovala oddechovým časem. Domluva trenéra Vašiny pomohla, hosté srovnali a schylovalo se k dramatické koncovce, ve které ústecký tým proměnil hned první setbol blokem Baláže.

Hosté, povzbuzení dobře zahranou koncovkou druhého setu, se rychle ujali ve třetím setu vedení 1:4. Domácí sice rychle srovnali na 4:4, ale hráči Ústí se nenechali znervóznit a bezchybnou hrou si vypracovali náskok 7:11, což nenechalo klidným trenéra Obdržálka a ten reagoval prvním oddechovým časem. Domácí borci sice snížili stav na jediný bod, ale ústeckému celku se nadále dařilo a byl stále ve vedení. Vývoj setu se ale obrací (19:18) a hosté berou oddechový čas. Dramatickou koncovku pak zvládli hráči Fatry, první setbol proměnil Čeketa blokem.

Čtvrtý set začal opět vyrovnaně, ale Ústí dělalo méně chyb a ujalo se vedení, 9:12. Domácí lavička reagovala prvním oddechovým časem. Severočeši i nadále produkovali lepší volejbal a za stavu 14:18 domácí trenér vyčerpal i druhý oddechový čas. V koncovce se Fatra vzchopila, snížila na 19:21 a ústecký trenér reagoval oddechovým časem. Koncovku zvládlo lépe Ústí a srovnalo stav setů na 2:2.

Pátý set byl opět velmi vyrovnaný, oba týmy se střídaly ve vedení, štěstí se nakonec přiklonilo k domácí Fatře, která proměnila hned první mečbol esem z podání Čechmánka.

Autor: Ivan Dostál

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Jihostroj využil naplno nabídnuté příležitosti. Díky hladké výhře s Příbramí získal třetí místo po základní části a jeho soupeřem pro čtvrtfinále play-off bude Odolena Voda. Jihostroj si přichystal překvapení k 50. narozeninám svého maséra Filipa Hocha, který nejprve figuroval v zahajovací sestavě zápasu a poté získal i titul nejlepšího hráče.

VK Jihostroj České Budějovice – VK Euro Sitex Příbram 3:0 (25:20, 25:19, 25:17)

Rozhodčí: Možná M., Spáčil L.

Počet diváků: 1350

Domácí: Giraudo, Licek, Ondrovič, Kriško, Michálek, Sedláček, libera Kryštof, Kovařík. Střídali: Polák, Stoilovič

Hosté: Trojanowicz, Rosenbaum, Böhm, Šábrt, Hulpach, Duarte, libero Peterka. Střídali: F. Ureš, Pereira

Martin Kryštof (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): Jsme šťastní, že jsme vyhráli za tři body, protože to znamená posun v tabulce na třetí místo. Nicméně jako mančaft jsme spokojení hlavně z toho důvodu, že jsme vítězstvím dali takový malý dárek našemu masérovi Křápovi, který slaví kulaté narozeniny. Jsme moc spokojení a pomalu nastavujeme hlavy na play-off.“

Vojtěch Zach (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „Vůbec jsme nepřemýšleli o tom, že bychom doma mohli prohrát zápas. Motivace byla hlavně v tom, že jsme chtěli hrát pěkný volejbal, a aby si zahrálo víc hráčů. Zabržděnost z naší strany tam na začátku byla, ale od druhého setu už jsme zápas měli pod kontrolou. Musíme se teď začít koncentrovat na play-off, které bude velmi těžké.“

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): Jihostroj nás přehrál, my jsme neměli moc co nabídnout, sSnad jen půlku prvního setu. Jinak musím říct, že to byl dojemný zápas. Křápa oslavil 50. narozeniny a je to poslední zápas v základní části v mojí kariéře. Teď nás ještě čeká předkolo play-off.“

Petr Brom (trenér VK Euro Sitex Příbram): „My jsme hlavně chtěli zahrát lépe než naposledy s Ostravou, protože se nám moc nedařilo. Hráli jsme už s vědomím toho, že máme zajištěné předkolo play-off, což já beru pro náš mladý mančaft jako velký úspěch. Chvíli jsme drželi krok, ale pak se ukázala zkušenost Budějovic, protože my jsme měli vždycky sérii pár chyb, což nás hned stálo velký bodový rozdíl. Měli jsme to proti Jihostroji těžké, ale bojovali jsme.

Na úvod zápasu si domácí tým připravil překvapení pro svého maséra Filipa Hocha alias Křápu, který nedávno oslavil 50. narozeniny a 25 let v klubu. Moderátor při představování základní sestavy Jihostroje vyvolal nic netušícího Filipa Hocha, který po počátečním šoku přebral dres s číslem 50 od trenéra Zacha a vrhl se na palubovku. Po první symbolické výměně Hoch vystřídal za Sedláčka a šlo se na ostrý zápas.

Na začátku prvního setu měli domácí lehké problémy. Příbram dokázala držet krok a dlouho byl stav vyrovnaný. Když se první sada blížila do koncovky, Jihostroj zlepšil útok a servis. Domácí nakonec koncovku zvládli hladce 25:20.

Od druhého setu bylo jasné, že favorit má navrch. Domácí univerzál Kriško hrál proti svému bývalému klubu ve velké formě a sázel na palubovku jeden tvrdý úder za druhým. Příbram nekladla moc velký odpor a domácí se navíc mohli opřít o fantastickou návštěvu. Diváci ve Sportovní hale skvěle fandili a i oni pomohli k vítězství 25:19 v druhém setu.

Třetí dějství už se spíše dohrávalo. Bylo jasné, že domácí mají navrch. Trenér Zach si mohl dovolit vystřídat a poslal na hřiště Stoiloviče s Kovaříkem. Oba své role zvládli bravurně a Jihostroj dotáhl zápas k hladkému vítězství 3:0 na sety. Díky tříbodové výhře předstihl na třetím místě Lvy Praha a ve čtvrtfinále play-off narazí na Odolenu Vodu. Příbram si bude muset účast v play-off vybojovat v předkole.

Jihostroj si pro svého maséra v závěru zápasu připravil ještě jedno překvapení. Nejlepším hráče zápasu byl totiž zvolen právě Filip Hoch, který si užil závěrečný ceremoniál a aplaus fanoušků. Svůj video vzkaz promítaný na velkoplošné LED obrazovce zakončil bývalý hráč Jihostroje Miguel de Amo pobídkou k fanouškům: „Pojďme všichni: Křápa má narozeniny, my máme přání jediný…“ Celá Sportovní hala se přidala a blahopřála Filipu Hochovi k životnímu jubileu.

Autor: Matěj Mayer, foto Dan Kubát

KLADNO VOLEJBAL CZ – VK DUKLA LIBEREC

Poslední zápas základní části UNIQA extraligy svedl dohromady týmy, pro které výsledek utkání již nic v konečné klasifikaci neřešil. S jistotou druhá Dukla potvrdila roli favorita, i když trenér Demar do sestavy zařadil hráče, kteří nedostávali v průběhu roku tolik herního prostoru. Domácí Orli, před play off pátí, nedokázali dotáhnout slibný začátek vyrovnaného zápasu k vítězství a Liberci podlehli 1:3.

Kladno volejbal cz – Dukla Liberec 1:3 (25:23, 23:25, 23:25, 20:25)

Rozhodčí: Krtička, Dmejchal

Počet diváků: 333

Domácí: van Solkema, Kraffer, Andersen, Platačs, Seppänen, Špulák, libera Kunc, Čmeľ. Střídali: Hýský, Grozer, Kyjanica

Hosté: Veselý, Bryknar, Demar, Staněk, Jemeljanovs, Lux, libera Maar, Pavlíček. Střídali: Gavenda, Hendrich

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Slibně rozjetý začátek jsme nedokázali dotáhnout do zdárného konce. V prvním setu jsme tlačili Duklu na servisu a neměli z čeho tvořit. Ale bohužel v průběhu zápasu se to obrátilo, a naopak soupeř začal škodit víc nám. Nešel nám servis, začali jsme kazit, byla tam spousta nevynucených chyb, které nás stahovaly dolů.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Před výbornou návštěvou jsme se trápili hlavně sami. Liberec hrál, co potřeboval a stačilo mu to na tři body.“

Lukáš Ticháček (kapitán Dukla Liberec): „Zápas, ve kterém o nic nešlo. Ten sport tak taky vypadal, ten volejbal nebyl moc hezký. Mě třeba mrzí, že když už je náš zápas v televizi, že by se mělo pohlídat, aby fungoval challenge, protože už je vážně divné, že to pořád nefunguje. Je to pořád dokola.“

Martin Demar (trenér Dukla Liberec): „Jsem šťastný, že jsme vyhráli zápas 3:1 za tři body. Velká poklona mým hráčům a hráčům, kteří nehráli celou sezónu, protože vyhrát na Kladně není nikdy jednoduché. Je to dobré, ale už na to musíme zapomenout a chystat se na novou soutěž.“

Kladno si na začátku utkání díky dvojici Platačs, Seppänen vytvořilo tříbodový náskok, který ale Dukla i díky útokům univerzála Jemeljanovse rychle stáhla. Sada se lámala od stavu 13:13, kdy Platačsova dvě esa a výborná útočná potence Orlů znamenaly vedení 18:13. I kvůli pěti nevynuceným chybám domácích Liberec stav setu korigoval a trenér Fortuník si musel vzít za stavu 23:21 dokonce time out. Po něm už si domácí zisk první sady pohlídali.

Druhá sada byla na začátku přetahovanou o každý bod. Kladnu se nadále dařilo v útoku, na liberecké straně byli vidět Veselý s Demarem. Stav setu ovšem ovlivnily tři nevynucené chyby, které znamenaly, že Orli ztratili vedení 16:13. Za stavu 18:18 dva útoky slovenského smečaře Luxe a eso Lukáše Demara dostaly Duklu do vedení. Kladno zabralo a smečaři Kraffer a Seppäanen zařídili vyrovnání 22:22, ovšem dalšími třemi chybami Kladenští sadu Liberci darovali.

Zápas pokračoval v úplně stejném duchu jako předešlé sety. V kladenské sestavě došlo ke změnám, když se na hřišti objevili Hýský a Kyjanica a oba hned promluvili do vývoje třetí sady. Nevynucené chyby na obou stranách znamenaly, že ani jeden tým nezískal nějak výrazný náskok. Set se zase rozhodoval až od stavu 20:21. V hitparádě útočných akcí byla úspěšnější nakonec Dukla a chyba střídajícího Grozera na servisu znamenala její vedení 2:1.

Poslední sada zastihla kladenský tým v útlumu. Liberec se dokázal za stavu 6:6 utrhnout, a i díky tomu, že Orli vyrobili velké množství nevynucených chyb, vedl až do konce. Zápas uzavřel bodovým blokem Jakub Veselý. V kladenském dresu byl nejvýraznějším hráčem Niklas Seppӓnen s 19 body, MVP utkání byl vyhlášen liberecký univerzál Jemeljanovs, který skóroval 18x.

Autor: Anna Earl