17.4.2018

Jihostroj „utekl“ z několika mečbolů a ujal se vedení v souboji o bronz

Bitva o bronzové medaile UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18 začala kvůli přímému přenosu České televize o hodinu dříve (v 17 hodin). Liberecký tým Michala Nekoly přijel na českobudějovickou palubovku v nejsilnější sestavě, bohužel domácí se museli obejít bez nemocného Marka Šotoly a Pawla Halaby.

č.: 169      dne: 17. 4. 2018       v hod.: 17:00 hod

Jihostroj České Budějovice - VK Dukla Liberec  3:2 (22:25, 25:21, 25:18, 21:25, 18:16)

Rozhodčí: Hudík M., Renčín K.,

Počet diváků: 1000

Domácí: Palgut, Mach, Křesťan, Michálek, Todua, Fila, libero Kryštof. Střídali: Kupilík, Kraffer, Ondrovič

Hosté: Galabov, Leikep, Galabov, Štokr, Janouch, Holubec, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Správka, Staněk, Indra

Vyjádření po utkání:

René Dvořák (trenér VK Jihostroj): „Bylo to drama. Hráčům už nezbývá moc sil, ale fyzicky jsou unavení už asi všichni. A je to o tom, jak se hráči nastaví psychicky, aby tu sílu dokázali udržet. Je to o rozložení v hlavě a o psychice.“

Petr Michálek (smečař Jihostroje): „Konečně jsme vyhráli. Po sérii s Karlovarskem jsme potřebovali vyhrát těžký zápas, nejlépe v tie-breaku a to se nám dnes podařilo. Spokojenost a doufám, že nás to nakopne dál.“

Michal Nekola (trenér Liberce): „My jsme si ten dnešní zápas prohráli sami. Nebyli jsme schopní uhrát  důležitou koncovku, takže gratuluji soupeři. Pokusíme se vyhrát doma.“

Aleš Správka (kapitán Liberce): „Opět nás v koncovce zradil útok a s tím se potýkáme celou sérii play-off, takže jsme si to opět v útoku prohráli sami.“

Do prvního oddechového času vstupoval s dvoubodovým náskokem domácí Jihostroj (8:6), ale hra byla vyrovnaná a stav se dorovnával (10:10). V polovině sady se dostala Dukla do vedení, které si udržela až do stavu 21:21. V závěru se ukázala skvělá liberecká obrana, která byla klíčová k zisku prvního setu.

První oddechový čas druhého dějství si vzal Michal Nekola za stavu 7:5 pro domácí Budějovice. Skvěle hrající smečař Petr Michálek šňůrou útoků z hlavního kůlu posunul stav na 16:12. Liberecký kouč zareagoval na nepříznivý stav a poslal na hřiště místo Jana Štokra Patrika Indru. Útok Tomáše Fily navýšil stav domácích před koncovkou na 20:14. O poslední dva body domácích se postaral Valerij Todua (25:21).

Třetí set byli Jihočeši důraznější na útoku (13:9). V polovině setu vystřídal kapitán Aleš Správka slovenského smečaře Kriška. Petr Michálek posunul skóre pro Jihostroj na 18:11 a domácí tým si šel za ziskem třetí sady. Obě strany výborně podávaly, když na servis domácích přišel střídající Jirka Kraffer. Před vstupem do koncovky upravil stav na 22:16 esem ze servisu Filip Křesťan. Filu vystřídal na servis Kupilík a za stavu 24:17 vstoupil na palubovku nejstarší hráč extraligy Lubomír Staněk, jenže vzápětí Filip Křesťan třetí set ukončil.

Čtvrtý set začal dlouhými výměnami, bitva o každý bod a důležitost vítězství tohoto setu byla na hřišti evidentní. Po vyrovnaném stavu 10:10 si hosté vytvořili dvoubodový náskok a trenér René Dvořák zareagoval oddechovým časem. Dukla už vedla 21:16, když trenér Dvořák vystřídal nahrávače Palguta za Filipa Kupilíka. Čtvrtý set vyhrál Liberec a stav se vyrovnal 2:2 na sety.

Vstup do tie-breaku vyšel lépe Dukle. Za stavu 10:7 pro hosty si vzal René Dvořák oddechový čas, aby Liberec ve hře přerušil. Dvakrát bodoval Tomáš Fila, nejdříve útokem a poté blokem. Jan Galabov servíroval do zámezí a na servis domácích přišel místo Toduy Ondrovič. V důležitém momentu bodoval Tomáš Fila a Jihostroj srovnal na 13:13, drama pokračovalo a stav se vyhoupl na 15:15, ale štěstěna se přiklonila na stranu domácích a Jihostroj v tie-breaku zvítězil 18:16 na body a 3:2 na sety.

Nejvíce bodujícím hráčem zápasu byl českobudějovický smečař Petr Michálek, jenž získal během pěti setů 24 bodů  a v závěru převzal z rukou prezidenta klubu Ing. Jana Diviše cenu pro nejlepšího hráče MVP.

Autor: Blanka Popelková