3.4.2018

Karlovarsko „loupilo“ na jihu Čech, kvalitní podívaná v Liberci

Dnes odstartovala semifinálová série play-off UNIQA volejbalové extraligy mužů 2017/18. Karlovarsko si vyšláplo na obhájce titulu a z Českých Budějovic si odváží cenné vítězství. V Liberci se málem schylovalo k tie-breaku, ale nakonec v dramatické koncovce čtvrtého setu domácí Dukla nad Kladnem zvítězila a ujala se v sérii vedení 1:0.

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VK ČEZ KARLOVARSKO, stav série 0:1

Jihočeští volejbalisté přivítali v rámci prvního kola semifinálové série volejbalové UNIQA extraligy na své domácí palubovce celek VK ČEZ Karlovarsko.

č.: 159      dne: 3. 4. 2018       v hod.: 18:00 hod

Jihostroj České Budějovice - VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (17:25, 16:25, 23:25)

Rozhodčí: Hudík M., Kořenek J.

Počet diváků: 2 000

Sestavy:

Domácí: Palgut, Mach, Michálek, Ondrovič, Fila, Šotola, libero Kryštof. Střídali: Kupilík, Křesťan, Halaba, Todua.

Hosté: Hudeček, Treial, Široký, Ropret, Široký, Rejlek, Zmrhal, libero Pfeffer. Střídali: Kriško, Prešinský.

Vyjádření po utkání :

René Dvořák (trenér VK Jihostroj): „Karlovarsko odehrálo vynikající zápas. Hráli výborně v poli a my jsme jim to naší nedůrazností povolili. Měli dnes výbornou obranu, která dnes rozhodla. Výborně bránili v poli, kde chytili spoustu míčů a potom si je uhráli a dostali se tím do obrovské euforie. Ta dlouhá přestávka mezi zápasy nám moc nepomohla, protože je vidět, že nejsme rozehraní, proto jsme také byli tak nedůrazní. S příchodem Kupilíka a Toduy se to mírně zvedlo, ale i tak Karlovarsko vyhrálo s přehledem, výborně hrálo ve všech činnostech.“

Filip Palgut (nahrávač Jihostroje): „Soupeř nás dnes přehrál úplně ve všem. Výborně podávali a přihrávali a o útoku ani nehovořím. To je asi tak všechno, co bych k tomu dnes mohl říci.“

Jiří Novák (trenér Karlovarska): „Hodnocení po vítězství je vždy příjemné, ale teď půjdeme do šatny a důrazně si vysvětlíme, že je to jen první krok. Musíme další tři dny žít životem, který jsme žili teď poslední den a připravit se na mentálně těžký zápas. Nechci vidět teď tři dny jediný úsměv.“

Filip Rejlek (univerzál Karlovarsko): „Hodně nám pomohla série s Brnem, protože Brno bylo velmi vyrovnaným soupeřem. Ta rozehranost herní je oproti té tréninkové opravdu jiná - v náš prospěch.“

Hlavní trenér Karlovarska Jiří Novák vsadil na základní sestavu s univerzálem Filipem Rejlkem. Jeho tým byl z předchozí čtvrtfinálové série rozehraný a  hned v začátku si počínal suverénně ve všech herních činnostech. Po celý první set si vytvářel bodový náskok, který se stále zvyšoval. Do koncovky už vstupoval s velkým bodovým rozdílem 20:13. Domácí hned v prvním setu střídali a místo Tomáše Fily přišel Pawel Halaba, ale sebejistý útok hostů z Karlových Varů dokráčel velmi rychle do vítězného konce (25:17).

Druhý set zahájil houževnatý soupeř ve stejném tempu. Stoprocentní útok středem měl blokař Tomáš Široký a výborně útočil Zmrhal i Rejlek. Vynikající servis Filipa Rejlka druhý set ukončil (25:16).

Třetí sadu zahájil bodem z bloku Marek Šotola. Jihostroj zlepšil obranu a začala se hrát vyrovnaná partie (8:8). Kouč René Dvořák poslal do hry nahrávače Kupilíka a ten se mu záhy odvděčil esem. Když se domácí Budějovice dostaly do vedení 12:10, zareagoval Jiří Novák oddechovým časem. Sada se dramatizovala, Radek Mach dorovnával na 15:15 a Marek Šotola zazářil přímým bodem z podání. Před vstupem do koncovky třetího setu byl stav vyrovnaný 20:20. V koncovce se vrátil místo Toduy Ondrovič, ale servis pokazil. V samotném závěru přišlo opět eso Filipa Rejlka a dvoubodový náskok, který už si Vary nedaly vzít a zvítězily 25:23.

Autor: Blanka Popelková

VK DUKLA LIBEREC – KLADNO VOLEJBAL CZ, stav série 1:0

Velmi slušně zaplněná liberecká hala měla možnost shlédnout první semifinálový duel letošního play-off. Dukla v základní části UNIQA Extraligy mužů skončila na druhém místě a semifinálový soupeř Kladno Volejbal cz se umístil pouze o jeden stupínek hůře. Dukla letos 2 x nad Kladnem v základní soutěži zvítězila. Ve druhém kole doma před TV kamerami 3:1 (19,-20,19,20) za 108 minut a na Kladně 16. prosince 2017 v pětisetové bitvě 3:2 (24,-16,20,-19,15) za 133 minut. Nesmíme zapomenout na semifinále Českého poháru ve Svitavách, kde opět Dukla nad Kladnem zvítězila v nádherném utkání 3:1 (-23,21,18,29) a postoupila do finále, kde nakonec Český pohár 2017/18 vyhrála (Dukla - Karlovarsko 3:2 (-17,14,-24,21,13). Tyto tři duely naznačily, že semifinále bude splňovat volejbal té nejvyšší úrovně. Hned první semifinále ukázalo, že o krásné volejbalové momenty v této sérii nebude nouze. V dramatickém utkání nakonec větší touhu po vítězství předvedli hráči Dukly a po 124 minutách se ujímají vedení 1:0 na zápasy.

č.: 160       dne: 3. 4. 2018        v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – Kladno Volejbal cz 3:1 (25:22, 25:18, 21:25, 29:27)

Rozhodčí: Kamil Renčín a Jan Krtička

Počet diváků: 1 250

Domácí: Štokr, Kriško T., Leikep, Janouch, Správka, Veselý, libera Kopáček a Kunc. Střídali: Galabov, Staněk, Indra

Hosté: Hýský, Sobotka, West, Šulista, Zajíček, Konečný, libero Moník. Střídali: Blažek, Fortuník, Bouza

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „To, co jsme chtěli, se nám podařilo a potvrdilo. Od začátku jsme tlačili servisem, dařily se nám dobré série na podání a následně se nám podařilo i ubránit útok Kladna. Takto jsme v podstatě drželi celý zápas první série.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Myslím si, že jsme měli dobrý vstup do utkání. Dva sety jsme měli pod kontrolou. Ještě ve třetím jsme vedli 17:15, bohužel tam se nám nepodařilo odútočit a Kladno se chytlo. Potom to do konce zápasu bylo velmi vyrovnané. Pro nás samozřejmě spokojenost, vedeme 1:0 a jedeme do Kladna na další zápas.“

Adam Zajíček (kapitán Kladna): Prohra, to je docela smutné. Hráli jsme vyrovnané utkání s Libercem. Je to škoda, že některé momenty nedopadly v náš prospěch. Myslím si, že to nebylo vždy zaviněno námi, ale něčím jiným, ale to je nyní jedno. Myslím si, že jsme předvedli dobrý výkon. Je třeba se od toho odrazit. Dá se s Duklou hrát, uvidíme v pátek.“

Milan Fortuník (trenér Kladna): My jsme byli pod tlakem. Je dobře, že jsme se zvedli, že jsme si ukázali, že dokážeme čelit takovému tlaku. Usnadnili jsme to domácím tím, že jsme neproměnili bodové situace. Kdybychom dokázali více bodovky skládat, tak ten zápas by byl vyrovnanější už od začátku. Domácí hráli výborně, takže asi zaslouženě vedou 1:0.“

Naprosto vyrovnaný úvod utkání měla možnost sledovat liberecká sportovní hala. Obě družstva hrála bez chyb a pravidelně se střídala na podání. Až po prvním TT přichází velmi povedené podání Tomáše Kriška (eso) a domácí se ujímají vedení o dva body (9:7). Po dobře sehraném signálu ze zadní zóny šest hosté vyrovnávají (10:10 – Petr Šulista). Potom ale kladenský univerzální hráč chybuje na útoku (David Konečný – spadl při smeči na libereckého hráče) a dvoubodové vedení se vrací na stranu Liberce (12:10). Další změna stavu na sebe nenechává dlouho čekat. Hosté nešťastně přehrávají míč na stranu Dukly a Jan Štokr nekompromisně smečuje do pole soupeře (14:11). V koncovce se podařilo Dukle odskočit o čtyři body zásluhou dalšího přímého bodu z podání (18:14 – Jan Štokr). Hosté se ale nevzdávají. Přímým bodem z podání (David Konečný) snižují na rozdíl dvou bodů (22:20), útok středem Liberce končí v síti a ze čtyřbodového vedení zbývá pouze bod (22:21). Naštěstí pro domácí je v těchto fázích utkání Jan Štokr naprosto bezchybný a zaslouženě získává první setbol pro domácí za stavu 24:22. Hned první setbol domácí proměňují. Lví podíl na zisku posledního bodu má libero Dukly Tomáš Kunc, který neuvěřitelnou rybičkou zvedá zdánlivě ztracený míč, který v bod proměňuje Tomáš Kriško, když z nouze vytlouká blok Kladna. Po protestech Kladna, které reklamuje dotyk míče s palubovkou, tu máme konečně první střídání stran.

Druhý set byl v režii s chutí hrajících domácích hráčů. Ti dobře naladěni ziskem první sady se do Kladna pustili ve velkém stylu. Hlavně podání vychází na 1* a začíná se dařit na bloku. Výsledkem je rychlé vedení Dukly ještě před odchodem k prvnímu TT druhé sady (5:2 jedno-blok Aleš Správka a velký aut David Konečný, 8:3 eso Aleš Správka a Tomáš Kriško útočí hned z první po špatném příjmu podání). Po time se hosté snaží Duklu bodově dostihnout (8:5 blok Matthew West, 9:7 - Vladimír Sobotka chytře hned z první), ale po příchodu na podání Honzy Štokra je Dukla zase zpět na koni. Dělové podání (3x eso) posouvá stav na ukazateli skóre až na 13:7. Získaný náskok si již Dukla pravidelným střídáním na podání hlídá a s velkým náskokem spěchá k zisku druhé sady (19:13 – Jan Štokr smečuje o blok, 23:13 eso Jan Galabov). Po zkaženém podání Kladna tu máme první setbol druhé sady (24:15 – Tomáš Hýský). Dva setboly hosté odvracejí (Petr Šulista smečí z hlavního kůlu a nevynucená chyba Dukly na útoku). Až třetí setbol proměňuje Jan Galabov přesnou smečí o blok Kladna.

Ve třetím setu jsme měli možnost vidět velmi vyrovnanou partii obou družstev. Nejprve jdou hosté do vedení 1:4 (těsný aut Dukly, signál středem Vladimír Sobotka). Další tripl es na podání (Tomáš Kriško) obrací vedení na stranu Dukly (6:4). Přesto k prvnímu TT třetího setu odcházejí veselejší hosté (7:8 – Adam Zajíček smečuje z první a Dukla útočí do autu). Po time přidává k dobru eso David Konečný a Kladno vede 7:9. Dukla se do nepatrného vedení vrací po dalším přímém bodu z podání Aleš Správka – 11:10) a když Tomáš Kriško přidává další eso (15:13), Dukla vede o dva body. Rozhodující úder Kladna ve třetí sadě přichází po druhém TT (17:17 – David Konečný ze zadní zóny, 17:18 blok Adam Zajíček, 18:20 – blok Petr Šulista). Dukla již bodově Kladno nedokázala dostihnout a za stavu 21:24 se hosté radují ze svého prvního setbolu (blok Tomáš Hýský). Hned první setbol hosté proměňují dobře postaveným blokem a snižují stav utkání na 2:1 na sety.

Nejdramatičtější dějství bylo čtvrté. Kdo ho získá, se muselo rozhodovat až v nekonečně dlouhé koncovce. Ale nebudeme předbíhat. Do stavu 4:6 si hosté udržují dvoubodové vedení, které získali blokem Davida Konečného. Dukla při plachtivém podání Libora Leikepa vyrovnává na 7:7 (eso) a po dalším zisku osmého bodu (Aleš Správka chytře na útoku) odcházejí k TT s nepatrným vedením. Po time dochází k bouřivé debatě hostů s rozhodčím, které je odměněno žlutou kartou pro lavičku, ale to už je Dukla ve vedení 11:8 (Jakub Janouch chytře zalil a hosté do autu). Další bodík navrch přidává esem Jan Štokr (15:11) a už to vypadá, že Dukla si v pohodě pohlídá koncovku utkání. Bohužel pro domácí po druhém TT přichází na Duklu menší volejbalový útlum. Nepříjemné podání (Tomáš Hýský) obrací nepříznivý stav pro Kladno na přijatelné vedení (16:17). Ani toto vedení domácí nezaskočilo. Jan Galabov ukončuje další pěknou výměnu z hlavního kůlu a vrací vedení Dukle (19:18). Po smeči Kladna do autu (David Konečný) již domácí vedou o dva body (20:18) a po další minele na útoku (Vladimír Sobotka signálem středem do autu) tu máme stav 22:19. Ani toto vedení nestačilo Dukle na dokončení velmi dobře rozehraného utkání. Dva bloky Davida Konečného rychle srovnávají stav čtvrté sady (23:23) v samotné koncovce, a dokonce po útoku Tomáše Hýského z hlavního kůlu tu máme první setbol čtvrtého setu pro hosty (23:24). Jan Štokr odvrací první setbol a přesnou smečí po lajně zaznamenává Tomáš Kriško první mečbol pro Duklu (25:24). Další úspěšná smeč Tomáše Hýského přesouvá vedení na stranu Kladna za stavu 25:26. To je ale poslední vedení hostů. Po zkaženém podání je vyrovnáno a když Jan Štokr smečuje ze třímetrové vzdálenosti od sítě, Dukla se opět raduje z mečbolu (27:26). Další zkažené podání, tentokrát na straně Dukly odvrací konec utkání, ale při následujícím mečbolu míří kladenský hráč (David Konečný) do velmi těsného autu a je konec utkání. Hosté velmi protestují, reklamují, že míč byl dobrý, ale rozhodčí si stojí za svým rozhodnutím a domácí získávají poslední sadu v poměru 29:27 a ujímají se vedení 1:0 v semifinálové sérii. Semifinále pokračuje již tento pátek na Kladně.

Autor: Zdeněk ŠOLC

FIVB Beach Pro Tour Elite 16 – Tepic (MEX) - kvalifikace

Raupelyte / Paulikiene (LTU) – Hermannová / Štochlová 2:0

FIVB Beach Pro Tour Futures – Nuvali (PHI)

finále: Oliva / Kurka – Buytrago / Varga (PHI) 2:1 (16:21, 21:16, 15:13) semifinále: Mermer / Sacit (TUR) – Oliva / Kurka 0:2 (20:22, 17:21)