11.1.2020

Karlovarsko smetlo pražské Lvy na jejich palubovce, Beskydy trápily Liberec

Dnes mělo 14. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2019/20 na pořadu pouze tři zápasy. Již loni si svá utkání předehrálo Ústí na Labem s Odolenou Vodou (0:3) a Jihostroj České Budějovice s Ostravou (3:2). Šlágrem mělo být utkání Karlovarska na palubovce pražských Lvů, ale Pražanům se zápas vůbec nepovedl a za necelou hodinu si Západočeši připsali další tři body. Do Beskyd se vydal Liberec a přestože si veze domů vítězství 3:1, neměl to s nováčkem vůbec jednoduché, rozhodovaly až koncovky setů. Důležitý zápas spodních pater tabulky se odehrál ve Zlíně a i ten se lámal v koncovkách. Bohužel pro hosty z Příbrami rozhodující sety byly vždy ve prospěch domácích.

VSC FATRA ZLÍN - VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Dnešní utkání bylo klíčové pro oba týmy, neboť soupeře v současné ligové tabulce dělil pouhý bod. Dramatické utkání zvládli lépe domácí a přeskočili hosty v tabulce.

č.: 83                dne: 11. 1. 2020                    v hod.: 17:00

VSC Fatra Zlín - VK Euro Sitex Příbram 3:1 (25:22, 23:25, 25:23, 25:23)

Rozhodčí: Gall J.,Spáčil L.

Počet diváků: 460

Domácí: Šulc, Čech, Čechmánek, Adamec, Motyčka, Navláčil, libero Viceník. Střídali: Lamri, Kozak

Hosté: Kuchař, Safonov, Kriško, Suda, Polák, Kupilík, libero Juračka. Střídali: Böhm, Rosenbaum, Hulpach, Trojanowicz, Makinen

Michal Čechmánek (kapitán VSC Fatra Zlín): „Dnes jsme vyhráli díky velké bojovnosti, individuálně bych pochválil našeho nahrávače, protože jeho zvolená hra nás dobře táhla."

Přemysl Obdržálek (trenér VSC Fatra Zlín): „Velmi těžké utkání, které jsme zvládli. Musím pochválit hráče, že vydrželi tlak a bereme tři body."

Martin Böhm (kapitán VK Euro Sitex Příbram): „Vyrovnaný zápas, Zlín dobře přihrával, dobře hrál domácí nahrávač a smečař Čech, náš tým se celou sezónu potýkáme s koncovkami setů, děláme zbytečné chyby technického rázu, což nás stojí důležité body."

Martin Kop (trenér VK Euro Sitex Přibram): „Vyrovnaný zápas, rozhodly naše chyby, třetí set jsme vedli 16:12, neotočili jsme dvakrát na jednoblok, nezasloužili jsme si vyhrát."

Hned v úvodu prvního setu domácí získali drobný náskok 4:2, poté oba týmy bezchybně ztrátovaly až na podání přišel Böhm, 8:8. I nadále se hrál vyrovnaný duel až do stavu 13:10, kdy si vzal trenér hostů první oddechový čas. Za stavu 16:14 hosté střídali, na podání vystřídal Kuchaře Böhm. Po chybě Kriška v útoku je stav 19:16 a hosté berou druhý oddechový čas. Za stavu 24:21 mají domácí první setbol, ale domácí kapitán proměňuje až ten druhý, 25:22.

V druhém setu zůstal v základní šestce hostů Böhm, domácí pokračovali v nezměněné sestavě. Domácí po úspěšných útocích Kriška prohrávají 2:5 a berou první oddech. Až do stavu 13:13 si hosté udržovali náskok dvou bodů, za tohoto stavu si první oddech bere i trenér hostů. Do koncovky se jde za vyrovnaného stavu 19:19. Za stavu 20:19 pro domácí žádá o druhý odddechový čas příbramský trenér. Motyčka smečuje do zámezí (23:22) a druhý oddech bere i domácí lavička. Nervózní koncovku zvládli lépe hosté 25:23.

Ve třetím setu oba týmy nastupují v nezměněných sestavách.  Po vyrovnaném průběhu odskočili hosté na 9:12 a přichází první oddech domácích. Po útoku Adamce do bloku Böhma pak druhý oddech čas domácích (12:16). Oddech domácích byl plodný, snižují na 15:16 a hosté si vyžádali první oddech. Opět se schyluje k vyrovnané koncovce, 19:19. Za stavu 24:22 bere i hostující trenér druhý oddech. První setbol Böhm odvrací, ale druhý setbol proměňuje domácí Čech.

Po vyrovnaném začátku čtvrtého setu se hosté ujímají vedení 7:10. Domácí kontrují 10:10. Za stavu 12:12 dochází ke střídání na smeči u hostů, odchází Suda a přichází Kuchař. Trojblok domácích zastavil útok Kriška a hosté berou první oddech. A je tu opět vyrovnaná koncovka, 19:19. Útok domácího Čecha do autu 19:20 a následuje první oddech domácího týmu. Adamec vytlouká blok a domácí vedou 23:21, teď bere druhý oddech Příbram. Koncovku zvládli lépe domácí a vyhráli 25:23 a celý zápas 3:1.

Autor: Ivan Dostál

VK LVI PRAHA – VK ČEZ KARLOVARSKO

Příznivci volejbalu v Praze a okolí mají v tomto kole jedinou možnost, kam na volejbal. Lvi hostí VK Karlovarsko – souboj prvního se čtvrtým. Jiný extraligový volejbal se v okolí Prahy nehraje, takže lze očekávat plnou lužinskou halu. To se zcela potvrdilo. Novoroční hlad po volejbale vyprodal halu na Lužinách.

č.: 81                 dne: 11. 1. 2020                   v hod.:18:00

VK Lvi Praha - VK ČEZ Karlovarsko 0:3 (14:25, 20:25, 14:25)

Rozhodčí: Krtička J., Rychlík D., na čarách Zich J., Činátl J., delegát Škoda Z.

Počet diváků: 580

Domácí: Král, Bartůněk, Svoboda, Krajčovič, Mihajlović, Thomas D.-P., libera Ježek, Kovařík. Střídali:  Špulák Šulc, Kočka, Toman

Hosté: Vašina, Patočka, Rejlek, Wiese, Wilson, Džavoronok, libero Pfeffer

Jiří Král (kapitán VK Lvi Praha): „Mohu jen pogratulovat Karlovarsku. Na utkání jsme se moc těšili, chtěli jsme navázat na výkony, které jsme podávali před Vánocemi. Soupeři ale ukázali, proč jsou první v tabulce. Hráli dobrý a koncentrovaný volejbal. Byli důraznější než my, lépe plnili obranné úkoly.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Chci popřát soupeřům k výsledku i k výkonu. Byli jsme pod obrovským tlakem jejich servisu. Téměř jsme se nedostali k obraně. Markantní rozdíl byl ve výkonu krajních hráčů. Smečaři a univerzál Karlovarska hráli famózně.“

Filip Rejlek (kapitán VK ČEZ Karlovarsko): „Musím pochválit celý tým. Až na druhý set jsme přesně plnili pokyny, které nám trenér dal. Šel nám výborně servis a dobře jsme ztrátovali. V tom to měli Lvi těžké. Kéž bychom podobný výkon podali pokaždé.“

Jiří Novák (trenér VK ČEZ Karlovarsko): Zápas se mi hodnotí velmi dobře. Do Prahy jsme jeli s velkým respektem. Výkon týmu byl až nad moje očekávání. Tím narážím na komplikovanou přípravu, v níž jsme nebyli kompletní. Sešli jsme se dva dny před zápasem a ještě to na prvním tréninku vypadalo všelijak."

Zcela zaplněná lužinská hala vidí od prvního okamžiku velmi ostrý nástup Karlovarska. Všichni hráči nastupují do servisu na 100%. Daří se ztrátovat na obou stranách, ale na straně domácích se díky velkému tlaku, kterému čelí, objevují drobné chybičky, které jsou nekompromisně trestány agresivními hosty. O začátku setu drží hosté vedení, 5:8. Každé zaváhání Lvů znamená ztrátu bodu. Za stavu 12:17 přichází již druhý time-out domácích. Lvi jsou horší na příjmu a útočí do plné koncentrované obrany hostů. Vašina nepřestává tlačit na servisu (rychlost 112-115 km/h) a v klidu dohrává set 14:25.

Začátek druhého setu přichází první zalívka Lvů, která je čapnutá a okamžitě potrestaná Karlovarskem. Vary jsou tvrdší a agresivnější. Domácí cítí tlak a chybují, 1:5. Při servisu Šimona Krajčoviče zvedají Lvi hlavu, vyrovnávají hru, daří se ztrátovat a stav vyrovnávají, 11:11. V této fázi zápasu vidí diváci vyrovnanou hru na obou stranách a užívají si velmi tvrdé ztráty na obou stranách. Za stavu 20:20 přichází dvě zaváhání na příjmu domácích a Vary jdou do vedení (20:23). Koncovku setu již neovlivní ani střídání Špuláka na servis a hosté vítězí i v druhém setu 22:25.

Počátek třetího setu se jeví vyrovnaně. Za stavu 7:8 však přichází opět 100% dohrávání chycených míčů na straně Karlovarska a výborný servis Wieseho posouvá hosty do vedení (12:16). V této fázi zápasu je neomylný Lukáš Vašina, který útočí na 83% a tlačí Vary do bezproblémového vítězství setu (14:25) a tím porážce Lvů 0:3.

Autor: Miloš Kočka

BLACK VOLLEY BESKYDY – VK DUKLA LIBEREC

Ve 14. kole mužské UNIQA extraligy volejbalisté Black Volley Beskydy prohráli s VK Dukla Liberec 1:3.

č.: 80                 dne: 11. 1. 2020                         v hod.: 19:30

Black Volley Beskydy – VK Dukla Liberec 1:3 (15:25, 25:20, 23:25, 23:25)

Rozhodčí: Pecháček Luboš, Trumpeš Daniel

Počet diváků: 300

Domácí: Yevstratov, Krysiak, Široký, Kozák Šimon, Mečiar, Babić, libero Nogueira. Střídali: Mitic, Kozák Roman, Prokůpek, Drozd

Hosté: Pietruczuk, Leikep, Štokr, Šulista, Veselý, Biernat, libero Kunc. Střídali: Indra, Srb, Shafranovich

Tomáš Široký (kapitán Black Volley Beskydy): „Až na první set jsme sehráli s Duklou Liberec vyrovnaný zápas. Rozhodovaly maličkosti, pár balonů jsme nedohráli nebo nebyli schopni ubránit soupeře. Byl to dobrý zápas, bohužel jsme bez bodů. V posledním setu jsme se zasekli a soupeř toho využil a dostal se do vedení.“

Přemysl Kubala (trenér Black Volley Beskydy): „V prvním setu jsme předvedli mizerný výkon. Hráli jsme ustrašeně ve všech herních činnostech, příliš se nedařilo posile Šimonu Kozákovi. Od druhého setu se nám podařilo vyrovnat hru a byli jsme Liberci vyrovnaným soupeřem. Rozhodovaly maličkosti, hráči Liberce byli lepší ve smečovaném servisu. V závěru se projevila větší zkušenost soupeře.“

Jan Štokr (kapitán VK Dukla Liberec): „Nebyl to jednoduchý zápas, domácí mají širokou soupisku, nevěděli jsme ani, kdo nastoupí. Snažili jsme se proto soustředit na náš výkon. Jsme rádi za tři body, zvlášť když za sebou máme náročnou cestu. Beskydy byly hodně vyrovnaným soupeřem.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): Zlaté tři body. Upozorňovali jsme hráče, že to tady nebude jednoduché a to se potvrdilo. Domácí byli v prvním setu trochu nervózní, my jsme naopak dobře podávali i bránili. Od druhého setu se však výrazně zlepšili. Nám se naopak zhoršil servis, Beskydy toho využily v druhém setu. Naštěstí se nám ve čtvrtém setu podařilo hru otočit hlavně díky zlepšenému servisu, dostali jsme domácí pod tlak a využili jejich několika chyb.“

Hráči Black Volley Beskydy vstoupili na rozdíl od jiných domácích zápasů do prvního setu trochu ustrašeně. Favorit z Liberce ukazoval svou sílu na servisu i v obraně a první set poměrně přesvědčivě vyhrál 25:15. Domácí dokázali držet krok jen pár prvních míčů setu.

Trenéru Přemku Kubalovi vyšlo v druhém setu střídání, kdy místo nové posily univerzála Šimona Kozáka, který se spíše trápil, poslal na hřiště Babiće a na nahrávku Mitice. Od té doby byli domácí favoritovi z Liberce vyrovnaným soupeřem. Druhý set Beskydy vyhrály 25:20.

Ve třetím i čtvrtém setu už to byla přetahovaná o každý míč a diváci mohli potleskem ocenit mnoho dramatických výměn. Třetí set pro sebe urvali hosté poměrem 25:23.

Průběh čtvrtého setu dlouhou napovídal, že by domácí mohli ze zápasu s favoritem získat minimálně bod, ztratili však tříbodové vedení v druhé polovině závěrečné části hry. Prokázala se zkušenost libereckých hráčů, kteří využili několika zbrklých řešení herních situací domácích a i čtvrtý set nakonec vyhráli 25:23.

Autor: Tomáš Ptáčník