17.11.2018

Kolo plné „pětiseťáků“, jen Ostrava a Karlovarsko za tři body

8. kolo UNIQA volejbalové extraligy mužů 2018/19 bylo pro diváky velmi napínavou podívanou. Hned čtyři zápasy musel rozhodovat až pátý zkrácený set. Příbram sice v Ústí nad Labem prohrávala už 0:2, ale dokázala zápas dovést do vítězného konce. Pražským Lvům v utkání s Odolenou Vodou málem vedení 2:0 na sety nestačilo k další výhře. České Budějovice udržely domácí neporazitelnost v utkání s Brnem až po velkém boji. Ten byl k vidění i v Liberci, kde nakonec šťastnějším týmem bylo hostující Kladno. Ostrava se doma radovala z jasné výhry nad Benátkami a Karlovarsko si hladce poradilo i v pozměněné sestavě se Zlínem.

SK VOLEJBAL ÚSTÍ NAD LABEM  – VK EURO SITEX PŘÍBRAM

Domácí odevzdali hostům vyhraný zápas za tři body.  Po dvou vyhraných setech, kdy předváděli bezchybný a nátlakový volejbal, ve třetím setu za stavu 15:12 předvedli nepochopitelné nevynucené chyby a sami tak nabídli Příbrami zvrat ve vývoji utkání. Ta toho využila, tlačila domácí kvalitním servisem a v tiebreaku dokonala obrat utkání. Na obrat v utkání pro Ústí nestačil ani excelentní výkon Kořínka  na přijmu podání a v poli.

č.: 48        dne: 17. 11. 2018         v hod.: 17:00

SK Volejbal Ústí nad Labem – VK Euro Sitex Příbram 2:3 (25:22, 25:22, 24:26, 20:25, 9:15)

Rozhodčí: Kořenek  Jaromír, Fink Tomáš

Počet diváků: 625

Domácí: Dhionathan Da Silva, Wilson Marc, Kramar Filip, Koci Redjo, Tibitanzl Martin, Bartůněk Luboš, libero Kořínek Jiří. Střídali: Bartůněk Vít, Vodvárka Jan

Hosté: Mikulenka Vladimír, Dolgopolov Dmytro, Wawrzynczyk Stanislaw, Beau Graham, Lech Jaroslaw, Böhm Martin, libera Juračka David, Kop Martin. Střídali: Suda Radek, Hulpach Ivo, Kuchař Jindřich, Trojanowicz Lukas

Kramar Filip (kapitán SK Volejbal Ústí nad Labem): Nevím, co dodat. Mrzí nás to. Prohráli jsme si vyhraný zápas.“

Salon Jakub (trenér SK Volejbal Ústí nad Labem): Zápas rozehraný na tři body. Vytrácí se z týmu bojovnost a nasazení, které nás provázelo první zápasy. Příbram nás v tiebreaku přehrála.“

Böhm Martin (kapitán VK Příbram): Vyrovnaný zápas, v tiebreaku jsme měli více odvahy a koncentrace. Výborně nám zahrál druhý univerzál Hulpach.“

Kop Martin (trenér VK Příbram): Vyrovnané utkání, z naší strany v prvním a druhém setu moc chyb na ztrátu. Pak zlepšený výkon od celého družstva.“

Už ze začátku utkání bylo jasné, že to bude přetahovaná o každý míč. Hezké akce se střídaly s chybami na obou stranách. Až se nakonec domácím při podání Martina Tibitanzla povedlo odskočit na 19:14. Příbram poté začala hodně chybovat v útoku a trápila se na přihrávce. První set tedy skončil za stavu 25:22 ve prospěch domácích.

Další set opět začal chybami hostujícího družstva, především na přihrávce, takže se domácí dostali do tříbodového vedení 8:5. Poté ale na servis hostů přišel Martin Böhm a stav se otočil na 10:9. Následovala série ztrátování až do stavu 16:14, kdy Filip Kramar posílá svým esem domácí do dvoudobového vedení. Ústí si pak koncovku druhého setu pohlídalo, dobrou přihrávkou a obranou na síti si došlo pro vítězství 25:22.

Třetí set začal dobrou obranou Ústí při podání Da Silvy a domácí se ocitli ve vedení 12:10. Po několika chybách Příbrami na útoku vedlo Ústí o tři body 14:11. Následně se ale Příbram dobrou obranou a velkou chybovostí domácích dostala do vedení. Po dramatické koncovce nakonec set získává Příbram v poměru 24:26.

Čtvrtý set začal pozitivněji pro Příbram a ta se ujímá vedení 3:6. Svoje vedení ještě zvyšuje zásluhou Hulpacha na 11:6 a následně ještě upravuje stav Böhm na 7:14 svým dobrým servisem. Domácím se díky dobré obraně a chybám hostů podařilo snížit na 14:17. Příbram začala riskovat na servisu a dobrou ztrátou vyhrává čtvrtý set 20:25, čímž si vynucuje poslední závěrečný tiebreak.

Začátek tiebreaku byl v režii domácích díky výbornému poli, pak ale opět Ústí začalo chybovat a pomohlo tak Příbrami k otočení stavu a vybudování dostatečného náskoku 6:10, který už Příbram nepustila a zvítězila v posledním setu 9:15.

Autor: Mgr. Přikryl Miroslav

VK OSTRAVA – VK BENÁTKY NAD JIZEROU

Volejbalisté Ostravy si vzpomněli na lepší volejbalové časy a hladce přehráli Benátky nad Jizerou. O prvním domácím vítězství rozhodl vynikající servis, kterým si Ostrava v každém setu vytvořila dostatečný náskok. V utkání zazářil domácí smečař David Janků skvělým servisem i útokem.

č.: 44      dne: 17. 11. 2018        v hod.:17:00

VK Ostrava – VK Benátky nad Jizerou 3:0 (25:18, 25:14, 25:22)

Rozhodčí: Kovář Vlastimil, Pecháček Luboš

Počet diváků: 300

Domácí: Podlesny, Janků, Kotas, Dvořák, Menner, Sedláček, libero Sobczak. Střídali: David, Bauman

Hosté: Celerýn, Nesvačil F., Hudák, Indra, Rojas, Gryuk, libero Kunc. Střídali: Piskáček, Nesvačil M., Teubner

Jan David (kapitán VK Ostrava): „Před zápasem jsme měli řeč o naší současné situaci, jak zapracovat a co zlepšit. Nastoupili jsme do utkání velmi bojovně a tentokrát oproti minulým utkáním jsme šli koncentrovaně do začátku všech setů. Hráli jsme agresivně a drželi jsme Benátky bodově pod sebou. Toto vítězství jsme hodně potřebovali a po těsné porážce v Odoleně Vodě nám to pomůže do dalších zápasů.“

Jan Václavík (trenér VK Ostrava): „Potřebovali jsme toto vítězství jako sůl. Přijel sice poslední tým tabulky, ale bylo to pro nás těžké utkání, protože nejsme na vítězné vlně. Je to pro nás skvělé vítězství. Máme nyní zápasy s týmy, s kterými potřebujeme bodovat, a snad nám to pomůže. Čeká nás Zlín, který si na nás věří, ale my tam pojedeme bodovat.“

Michal Sukuba (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Utkání se nám nepovedlo. Domácí vyhráli zaslouženě. My jsme špatně přijímali. Domácí si v každém setu vytvořili náskok a dohráli ho. Ostrava měla lepší servis a my jsme měli velký problém s přihrávkou. Také jsme vyhořeli v útoku.“

Vladimír Němeček (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Zápas jsme začali dobře. Jenže jsme nesložili několik čapnutých míčů. Domácí se následně chytili na podání, které jim vycházelo až do konce zápasu. Pokud mám správnou statistiku, tak Ostrava měla třináct přímých bodů z podání, my jen tři. To je hodně vypovídající. Měli jsme v utkání obrovský problém s přihrávkou.“

V úvodu utkání si domácí vytvoří díky kvalitnímu servisu Janků a Dvořáka jako první dvoubodový náskok (5:3). Hosté srovnávají po chytrém úderu Rojase na 7:7. Po skvělém bloku Sedláčka na útočícího Rojase vede Ostrava 13:11. Gryuk přímým bodem z podání ihned srovnává na 13:13. Po skvělé sérii podání domácího nahrávače Podlesneho jde Ostrava do vedení 20:16. Po dvoubodovém příspěvku kapitána Ostravy Davida a přímém bodu z podání Janků spěchají domácí za výhrou v prvním setu (23:17). V tom domácí nakonec vítězí 25:18.

V úvodu druhého setu je na podání i v útoku nekompromisní domácí smečař Janků (4:1). Po chybném postavení hostů před podání Kotase zvyšuje Ostrava na 6:2. Po přímém bodu z podání blokaře Sedláčka vedou domácí již o pět bodů (10:5). Ostrava nadále tlačí servisem a skvěle dohrává ubráněné útoky Benátek (19:7). Vynikající Janků zaznamená čtyři přímé body z podání. Tím je o osudu druhého setu rozhodnuto. Ostrava v něm nakonec vítězí 25:14.

Po vyrovnaném úvodu třetího setu se Ostrava dvakrát prosadí bodovými bloky Podlesneho a Davida (9:7). Domácí se mohou v útoku stoprocentně spolehnout na skvěle hrajícího smečaře Janků. Navíc nahrávač Podlesny drží vysokou laťku kvality podání (12:8). Hostům však pomůže oddechový čas a při podání Hudáka snižují na 12:11. Nevynucená chyba Rojase vrací Ostravě opět náskok tří bodů (14:11). Hostům se až ve třetím setu rozehrává univerzál Indra a od stavu 15:15 se začíná znovu. Po tečovaném míči při útoku Janků, nevynucené chybě Piskáčka a dohrávce Podlesneho vede Ostrava 20:16. Tím Ostrava definitivně zlomí odpor Benátek a za stavu 22:17 se blíží rychlý konec utkání. Podlesny vystřihne další luxusní servis a domácí mají šest mečbolů (24:18). Hosté čtyři odvrátí, ale po zkaženém podání Hudáka končí utkání po výhře Ostravy v posledním setu zápasu 25:22.

Autor: Martin Němec, foto Jaroslav Obsadný

VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE – VOLEJBAL BRNO

Pohledný a napínavý zápas byl ve sváteční den k vidění ve Sportovní hale v Českých Budějovicích. Oba týmy nechtěly pustit nic zadarmo a praly se o každý bod. Po prvním setu, kdy zkušený nahrávač hostů Boula trhal obranu domácích, další dva sety patřily s přehledem Jihostroji. Až velmi napínavá koncovka čtvrtého setu rozhodla o tom, že oba týmy budou brát aspoň po bodu. Šťastnější nakonec byli domácí a vyhráli rozhodující pátou sadu.

č.: 46      dne: 17. 11. 2018      v hod.: 18:00

VK Jihostroj České Budějovice – Volejbal Brno 3:2 (21:25, 25:14, 25:17, 26:28, 15:11)

Rozhodčí: Velinov E., Buchar T.

Počet diváků: 1090

Domácí: Fila, Ondrovič, De Amo, Michálek, Todua, Křesťan, libero Kryštof. Střídali: Kraffer, Kupilík, Šotola

Hosté: Handlíř, Pražák, Boula, Hrazdira, Pospíchal, Okošanovič, libero Weber. Střídali: Římal, Licek, Duc Truong

Filip Kupilík (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Začali jsme hodně zakřiknutě, až v druhém setu po úspěšné sérii na podání jsme se trochu odvázali. Ve čtvrtém setu jsme promarnili velké vedení v koncovce, kdy jsme měli asi tři setboly.“

René Dvořák (trenér VK Jihostroj České Budějovice): „První set Brnu vycházel servis a my jsme se s ním nedokázali vypořádat. Pak se to otočilo, zase jsme dávali dobrý servis my a dobře jsme bránili. Bohužel jsme ztratili bod, protože ten čtvrtý set jsme měli vyhrát. Brno začalo riskovat a vyšlo mu to. To mě trošku mrzí. Nicméně pátý set jsme zaplať pánbůh zvládli, máme dva body a musím poděkovat hráčům za velmi slušný výkon.“

Michal Hrazdira (kapitán Volejbal Brno): „Začali jsme výborně. V druhém setu za stavu 13:13 jsme úplně přestali hrát a neslo se to dál i třetím setem. Ve čtvrtém setu jsme dostali Budějovice opět pod tlak, přestali hrát suverénně. V tiebreaku bylo bohužel méně zkušeností na naší straně.“

Ondřej Marek (trenér Volejbal Brno): „My jsme asi set a půl byli o něco lepší než domácí, potom domácí přidali na servisu. Vypadalo to, že prohrajeme 3:1, ve čtvrtém setu jsme zamíchali se sestavou a dokázali se do zápasu vrátit. Nemůžu jinak, ale to co předvedl dneska hlavní rozhodčí, je opravdu bída a slabý výkon.“

Základní sestavu domácích opět ovlivnila početná marodka. Bez zraněného kapitána Macha, smečaře Staplese a mladého blokaře Poláka měli budějovičtí trenéři méně možných variací, koho proti Brnu postavit. Brno vlétlo do zápasu stejně nebojácně jako v předešlých utkáních. Trápilo Jihočechy na podání a zkušený nahrávač Boula trhal budějovickou obranu. Domácí se nemohli trefit do podání a Brno urvalo první set na svou stranu.

I ze začátku druhého setu tahali domácí trochu za kratší provaz. Nemohli brněnské ubránit. Filipa Křesťana vystřídal mladý Šotola a chytil se hned dvěma esy a úspěšným útokem. Domácí to evidentně nakoplo a začali Brno tlačit. Výborně bránili, dařil se jim výrazně lépe i servis a dotáhli set do hladkého vítězství 25:14.

Výborné podání zdobilo domácí i v začátku třetího setu, kdy se i díky němu ujali nadějného vedení 13:3. To si drželi v podstatě v průběhu celého setu, brněnské k ničemu nepustili a vyhráli další jasný set v poměru 25:17.

Ve čtvrtém setu se oba týmy praly o každý bod a skóre bylo dlouho vyrovnané. Až do stavu 17:17 se body spravedlivě po jednom připisovaly na obě strany. Českobudějovické diváky čekala napínavá koncovka. První dvoubodové vedení si připsali domácí až za stavu 21:19. Hosté však dokázali srovnat a napínavé finále setu bylo na světě. Šťastnější nakonec bylo Brno a vyhrálo předposlední sadu 28:26.

I pátý set se nesl v podobném duchu. Skóre bylo velmi vyrovnané, oba týmy se střídaly v zisku bodů. Poprvé domácí díky dvou skvělým blokům Todui utekli na stav 10:8. Vedení si už Jihostroj nenechal vzít a v líbivém zápase vyhrál 3:2 na sety.

Autor: Redakce VK Jihostroj Č.B., foto Dan Kubát

VK LVI PRAHA – AERO ODOLENA VODA

V osmém kole extraligy se potkávají sousední družstva tabulky s podobnými ambicemi. Domácí doposud odehráli zápasy s družstvy s přední části tabulky a nyní začínají sérii zápasů se soupeři s okolních pozic tabulky. Pokud se jim podaří bodovat, posunou se na místa, ze kterých budou moci bojovat o přímou účast v play-off.

č.: 45       dne: 17. 11. 2018     v hod.:18:00

VK Lvi Praha  – AERO Odolena Voda 3:2 (25:21, 25:15, 21:25, 13:25, 15:10)

Rozhodčí: Grabovský Z., Kubinec J., Jusič A., Ibl J., delegát – Škoda Z.

Počet diváků: 420

Domácí: Démar, Kuboš, Krajčovič, Naarden, Kozák, Werkhoven, libero Kovařík. Střídali: Špulák, Svoboda, Fortuník, Drozen, Horák

Hosté: Vanags, Gear, Hladík, Mikula, Russell, Viiber, libero Hadrava. Střídali: Vachoušek, Holčík, Walsh, Shaker

Matyáš Démar (kapitán VK Lvi Praha): „Škoda, že jsme dnes nebrali tři body, ale zaplať pán bůh za dva body. Jinak dnes rozhodoval side-out na obou stranách.“

Tomáš Pomr (trenér VK Lvi Praha): „Nakonec jsme rádi za vítězství, přitom to po dvou setech vypadalo jednoznačně. Od třetího setu Odolena Voda zatlačila na podání a my nemohli hrát středem a byli jsme špatní na útoku. Dnes nám chyběl Mára Šulc. Děkuji hráčům za bojovnost a přesvědčivý výkon v pátém setu a divákům za atmosféru a podporu.“

Tomáš Kotrch (kapitán AERO Odolena Voda): „Dva sety nás soupeř tlačil servisem. Povedlo se nám vrátit do utkání, ale pátý set rozhodl v závěru David Kuboš a set zakončil.“

Do prvního setu vstoupil domácí tým velmi přesvědčivě a s chutí. Všichni dodržovali nastavenou taktiku. Dobře se ztrátovalo a pomocí třech bodových bloků a třech es Lvi Praha přehráli Odolku 25:21. Distribuce nahrávek „Demiho“ byla rovněž příkladná.

Druhý set se odehrával v duchu prvního, s tím rozdílem, že domácí ještě zvýšili tlak na servisu a minimalizovali počet nevynucených na tři v setu, na rozdíl od soupeře, který chyboval 10x. V této fázi utkání měli Lvi jednoznačnou převahu a vše vypadalo na rychlý konec zápasu.

Jak to však v našem volejbale často bývá, přichází ve třetím setu polevení a zvýšená koncentrace hostů. Výrazně se zlepšují na útoku a vracejí se do zápasu, zejména díky super výkonu Martina Hladíka. Skóre v setu se přelévá jak na houpačce. Až do stavu 19:20 je hra i stav velmi vyrovnaný. O co delší byly rozehry v tomto setu, o to kratší byla koncovka. Dva perfektní bloky Odolky, eso na servisu a chyba na útoku Lvů zakončila set ve prospěch hostů 21:25.

Průběh čtvrtého setu byl poznamenán rychlým koncem třetího. Začátek 1:4 pro hosty, následné srovnání na 4:4, ale pak přišel na servis Robert Viiber a v podstatě Lvy rozstřílel servisem. Čtyři esa a několik zatlačených bez možnosti kvalitního útoku a hosté vedou 4:11. Domácím se rozpadá hra, na co sáhnou, to pokazí a Odolka má navíc jistého Hladíka. Přichází debakl domácích v setu 13:25.

Máme tu opět pátý set. Nejtěžší úkol pro trenéry, trefit se do optimální sestavy a namotivovat hráče k vítězství v tomto důležitém zápase. Lépe se to daří domácím trenérům. Lvi jsou opět ve hře. Démar se opírá o Naardena a ten ho podržel  pěti body v setu. Asi rozhodující pro další vývoj byla rozehra za stavu 5:4, která byla opravdu famózní a zakončil ji domácí univerzál nádhernou smečí do diagonály, 6:4. Soupeř srovnává na 6:6, ale přichází dva bloky Marta van Werkhovena + Šimona Krajčoviče. „Demi“ pomáhá esem do vedení 10:7. Domácí jsou v euforii a dohrávají vítězně další skvělou výměnu na 11:8. Na servis jde „Méďa“ Kuboš a drží tým v koncovce zápasu 14:8. Diváci aplaudují ve stoje při mečbolu na 15:10. Pro diváka atraktivní utkání a pro trenéry očistec.

Autor: Miloš Kočka

VK DUKLA LIBEREC – KLADNO VOLEJBAL CZ

V 8. kole naší nejvyšší soutěže na Duklu zavítal další velmi silný celek - Kladno Volejbal cz, který v loňském ročníku právě Duklu vyřadil v boji o finále. Nakonec získal stříbrné medaile, když se ve finále zranil kladenský nejproduktivnější hráč David Konečný. I dnes v celku Kladna chybí, protože jeho vystoupení za Kladno bylo v minulém kole poslední (přestup do Spojených arabských emirátů). Po angažmá v zahraničí Kladno rychle opustil, a tak trenér hostů Milan Fortuník musel pro dnešní utkání improvizovat se sestavou. To Dukla naopak posílila. Vedení klubu sehnalo posilu na pozici přijímajícího smečaře až ze Slovinska. Andrej Grut by měl posílit liberecký útok. Jeho příchod vybičoval k výbornému výkonu proti Příbrami Petra Šulistu, který se v minulém kole dostal dokonce do sestavy kola. Velmi dramatické a nekonečně dlouhé utkání nakonec ve zkrácené hře pro sebe uhráli kladenští volejbalisté a do tabulky si připsali dva body. Domácím nakonec zůstal pouhý bod. Jenom škoda posledního míče. Zda míč dopadl přesně na čáru kladenské poloviny ze smečovaného podání Honzy Štokra, to už se nikdo nedoví. Bohužel na utkání nebylo jestřábí oko a rozhodčí po dvou hodinách čisté hry rozhodli, tak jak rozhodli.

č.: 47      dne: 17. 11. 2018         v hod.: 18:00

VK Dukla Liberec – Kladno volejbal cz 2:3 (19:25, 25:20, 25:23, 24:26, 13:15)

Rozhodčí: Kamil Renčín a Jan Krtička

Počet diváků: 1013

Domácí: Holubec, Biernat, Správka, Veselý, Štokr, Šulista, libero Kopáček. Střídali: Grut,Leikep, Srb

Hosté: Hýský, Zajíček, Habr, Vemič, Sobotka, Marel, libero Moník. Střídali: Blažek, Vostárek

Aleš Správka (kapitán VK Dukla Liberec): „Dnešní utkání se muselo líbit divákům. K vidění bylo spousta dlouhých a pěkných výměn. V utkání bylo i spousta chyb. Oba týmy riskovaly na servisu. Z naší strany je velká škoda, že jsme neuhráli čtvrtý set. Ten tiebreak být vůbec nemusel a nyní bychom se nehádali.“

Michal Nekola (trenér VK Dukla Liberec): „Myslím si, že dnešní utkání bylo skvělé pro diváky. Chtěl bych jim poděkovat, protože povzbuzovali celý zápas. Bohužel utkání skončilo se smutným koncem pro nás. My se s tím musíme smířit a připravit se na další utkání.“

Tomáš Hýský (kapitán Kladno volejbal cz): „My jsme sem dnes jeli s tím, že můžeme nanejvýš překvapit, protože se nám v poslední době trochu rozpadl tým. Ne že by se nám to rozpadlo nějakým zásadním způsobem, že bychom nemohli hrát, to ne. Musíme prostě lepit sestavu. Dnes nám na „účku“ vytrhl trn ze zadku Miroslav Marel, což jsem byl rád, že nám pomohl zrovna on, protože je super hráč, přijímající smečař a navíc poslední dobou moc nehrál. Ale tu kvalitu on pořád má a opravdu pomohl. Dnešní volejbal byl hlavně o tom, kdo více zatlačí servisem a kdo udělá míň chyb, ale musím říci, že to dnešní utkání se muselo hrozně líbit divákům. I když zrovna za sebou slyším, že to je v háji, hodně lidé nadávají (poznámka - dozvuky sporného posledního rozhodnutí rozhodčích). Myslím si, že dnes vyhrál ten, kdo byl šťastnější. Já chci pogratulovat celému našemu týmu a říci, že to byl dnes super výkon, že jsme drželi, i když se nedařilo, stále pohromadě. Chci hlavně poděkovat i všem divákům v hale, protože v Liberci je vždy fantastická kulisa a obzvlášť bych chtěl poděkovat i kladenským divákům, kteří jezdí s námi po vlastní ose a bylo je slyšet celé utkání, to nám pomáhá.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „Jeli jsme sem v sestavě, ve které jsme ještě nehráli. Víme, že Liberec je doma nesmírně silný, a proto jsme k dnešnímu utkání nastupovali s respektem. Ale líbí se mi, že jsme se nevzdali za nepříznivého stavu a asi i po tom průběhu by bylo nespravedlivé, kdybychom byli úplně bez bodu. Že máme dva, to je výborné. A ještě jednu věc bych rád řekl. Normálně moc nechválím, ale dnes hrál velmi dobře celý tým, ale musím navíc pochválit Milana Moníka – Moňase, - libero. To už je několikátý zápas, kdy podává naprosto spolehlivé výkony.“

Velmi vyrovnaně začalo dnešní utkání. Obě družstva hrála naprosto bez chyb a k vidění byl nádherný volejbal. Domácí volejbalisté vedli rozdílem dvou bodů ještě za stavu 15:13, ale po bloku Kladna a nepatrném přešlapu útočné lajny se hosté dostávají do bodového trháku (15:17), který se zdá pro zisk první sady rozhodující. V koncovce sady hosté svůj náskok pomalu navyšují a po smeči Tomáše Hýského o blok tu máme první setbol utkání (19:24). Hned první setbol hosté proměňují. Miloš Vemič svým dělovým podání sestřeluje libereckého hráče a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety.

Druhý set ovládla Dukla, která od úvodních míčů si šla za jasným cílem – ukořistit druhý set a vyrovnat stav utkání. Aleš Holubec blokem a Jan Štokr esem rozjel bodovou šňůru (6:3), která rychle narůstala až na rozdíl šesti bodů (Jan Štokr nechytatelný na útoku – 13:7). Hosté se snažili Duklu dostihnout, ale marně. Domácí s velkou chutí spěchají do koncovky a za stavu 24:20 tu máme setbol i pro domácí (signál středem Mateusz Biernat – Jakub Veselý). I Dukla hned svůj první setbol proměňuje, když Miloš Vemič smečuje z pipe do autu.

I ve třetím dějství si domácí udržují mírnou bodovou převahu díky kvalitnímu bloku (Petr Šulista, Aleš Holubec – 8:5). Až za stavu 14:14 se hostům podařilo bodově Duklu dostihnout (bloky a eso Adam Zajíček). Naprosto vyrovnanou bitvu o každý bod vidíme až do stavu 20:20. Velmi dobrý tah se podařil domácímu trenérovi, který posílá na podání svého druhého nahrávače Jirku Srba. Svým kvalitním servisem, a hlavně nádherným zákrokem v poli pomohl Dukle zvýšit v samotné koncovce na rozdíl tří bodů (23:20, chycený míč v bod proměnil Jan Štokr, a 23. bod získává Jakub Veselý, když zamáčkl pod blok špatný příjem soupeře). Setbol třetí sady na sebe nenechává dlouho čekat. Filip Habr kazí podání a Dukla má první setbol třetího setu (24:21). Zkažené podání Dukly a obouruč odehraný míč vrchem do autu oddaluje konec setu a snižuje na rozdíl jediného bodu a máme tu oddechový čas, který si rychle žádá domácí trenér Michal Nekola. Po něm útočí Dukla středem (Jakub Veselý) a domácí se ujímají vedení 2:1 na sety.

Čtvrtý set měla velmi dobře rozehraný Dukla, která v první polovině setu vedla o tři body (12:9 Petr Šulista blokem a útokem). V druhé polovině setu se hostům podařilo díky zbytečným nevynuceným chybám Dukly stav obrátit (19:21 – 2x útok do autu a 1x přešlap útočné lajny). Hosté se nabídnuté šance chytli a již za stavu 22:24 se radují z prvního setbolu čtvrté sady. Zkažené podání a nekompromisní smeč Honzy Štokra znamená vyrovnání (24:24). Další setbol již si hosté pohlídali (Miloš Vemič) a je vyrovnáno.

Tiebreak začal velmi vyrovnaně a až do stavu 3:3 je stále vyrovnáno. Až blok Tomáše Hýského posílá hosty do dvoubodového vedení (3:5), které nemá ale dlouhého trvání. Po přímém bodu z podání (6:6 - Petr Šulista) Dukla srovnává a až do výměny stran se opět bojuje o každý míč. Obě družstva se překonávají v obětavosti v poli a hala přímo bouří. Jsme svědky volejbalu té nejvyšší kvality. Až po změně stran se hostům daří bodově Duklu setřást. Další blok v tiebreaku Tomáše Hýského a smeč Miloše Vemiče dovoluje hostům odskočit o tři body (9:12). Dukla se ale nevzdává. Blokem se na jediný bod přibližuje (11:12 - Jakub Veselý) a už to vypadá, že bude vyrovnáno, ale neuvěřitelné zákroky libera hostů vrací do hry již ztracené míče a za stavu 11:14 tu z ničeho nic máme první mečbol pro hosty (útok Dukly do velkého autu). Zkažené podání Kladna (Vladimír Sobotka) a blok Petra Šulisty opět snižuje na rozdíl jediného bodu. Další parádní podání Honzy Štokra letí na stranu soupeře a dopadá přesně na lajnu (na TVCOM je dobře vidět v čase 2:29:26). K úžasu všech přítomných hlavní rozhodčí najednou ukončuje utkání. Protesty hráčů, trenérů, diváků jsou už zbytečné, utkání nám končí vítězstvím Kladna.

Autor: Zdeněk ŠOLC

VK ČEZ KARLOVARSKO – VSC FATRA ZLÍN

Dnešní utkání bylo specifické, jelikož bylo hrané ve státní svátek. Proto domácí zařadili na začátek utkání Českou státní hymnu. Dobře rozjeté Karlovarsko navštívil tým z druhé strany republiky, Fatra Zlín. Partnerem utkání byla společnost Karlovarské minerální vody Mattoni.

č.: 43       dne: 17. 11. 2018       v hod.:19:00

ČEZ Karlovarsko – Fatra Zlín 3:0 (25:14, 25:23, 25:16)

Rozhodčí:  Kvarda P., Němeček P., Kindermanová L., Skřivánková J.

Počet diváků: 785

Domácí: Patočka, Džavoronok, Hudeček, Beer, Rejlek, Zmrhal, libera Pfeffer, Petrák. Střídali: Vašina, Van Haarlem, Penrose

Hosté: Barták, Kozák, Čechmánek, Adamec, Vašíček, Navláčil, libero Viceník.  Střídali: Bláha, Šulc, Varous

Ondřej Hudeček (kapitán ČEZ Karlovarsko): Tak spokojenost s výsledkem, Zlín byl trochu oslabený, jelikož přijel bez dvou smečařů. Další zápas, který hrajeme ve středu v Polsku, si musíme dát pozor, protože to bude určitě jiný volejbal.“

Jiří Novák (trenér ČEZ Karlovarsko): „Děkuji klukům za předvedený, průběh zápasu umožnil vystřídat všechny kluky ze střídačky. Musím opět poděkovat senzačním divákům.“

Michal Čechmánek (kapitán Fatra Zlín): „Na úroveň soupeře jsme se dokázali dostat pouze v druhém setu. Jinak jsme nedokázali zareagovat na soupeřovo podání již od prvního setu, pak jsme se trochu aklimatizovali, ale nicméně jsou domácí silnější ve všech činnostech.“

Roman Macek (trenér Fatra Zlín): „Dnes domácí byli dominantní hned od začátku, stačili jsme jejich tempu jen v druhém setu, kdy jsme v koncovce udělali tři elementární chyby, kdy jsme nezvládli přehazovaný balón prsty a podle mě, to nás stálo alespoň částečný úspěch v druhém setu. Třetí set do stavu 10:10 se hrál i z naší strany dobrý volejbal, ale pak po účinném servisu domácích se naše hra úplně zbortila.“

Pro Karlovarsko dnešní utkání bylo poslední zkouškou před prvním utkáním v Lize mistrů. Domácí tým odjíždí v úterý k polskému týmu Zaksa Kedzierzyn-Kozle. Trenér Novák postavil na začátek utkání na nahrávku druhého nahrávače Matyáše Džavoronoka, který se svého postu velmi dobře zhostil, i když se hrálo jinou značkou míčů než obvykle. Domácí nedali v prvním setu moc šancí hostujícímu týmu. Přesný tvrdý servis slavil úspěch. Hostující trenér Macek se snažil zastavit rozjeté Karlovarsko TO a střídáním, ale nebylo to nic platné. Karlovarsko si dobře rozehraný set nenechalo utéct a v rychlém sledu vyhrává set 25:14.

Druhý set byl velice vyrovnaný až do samého konce. Během setu Zlín dokázal i vést o dva body. V koncovce setu Karlovarsko srovnalo i díky zbytečným chybám hostů při rozehrávce. Karlovarsko získalo potřebné rozhodující body v koncovce, kdy velmi dobře podával jak Vašina, tak Marek Zmrhal a vyhrává set v nejtěsnějším možném výsledku 25:23.

Před třetím setem pravděpodobně domácí trenér Novák upřesnil taktiku družstvu, jelikož od stavu 10:10 začaly rychleji přibývat body domácím. Opět začal vycházet tvrdý servis Karlovarsku, s kterým si hosté nevěděli moc rady. Jejich přihrávka tak byla nepřesná a tím pádem i následný útok nebyl tak silný, aby domácí ohrozil. Domácím se navíc dařilo na bloku a hostující útočníci to neměli vůbec jednoduché. Karlovarsko dokráčelo i k vítězství ve třetím setu. Trenér Novák vystřídal postupně skoro celou střídačku a je třeba říci, že mladší hráči jako Džavoronok, Vašina, Patočka a další se úlohy velmi dobře zhostili. Závěrečný potlesk diváků toho byl jen důkazem.

Autor: Tým Karlovarska, foto Jan Meruna